Masz wszy?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuWszy budzą odrazę i wstręt. I chociaż kojarzą się z zaniedbaniem i brudem, a ich pojawienie się tłumaczymy brakiem higieny, to jednak nie zawsze ta reguła się potwierdza. Wszawicą można zarazić się wszędzie, jest to choroba wywoływana przez pasożyta. Najpopularniejsza jest wesz głowowa, ale występuje także łonowa i odzieżowa.
Wszy głowowe są insektami o długości około 2–3 mm. Ssą krew, żerując we włosach, blisko skóry głowy. Jaja składają u nasady włosa. Ich ugryzienie powoduje swędzenie. Wszawicą można się zarazić używając osobistych przedmiotów należących do osoby, u której występują te insekty. W związku z tym należy unikać wspólnego używania szczotek, grzebieni, spinek, ubrań, nakryć głowy oraz pościeli, poduszek, a nawet pluszowych zabawek.
Jeżeli odczuwamy ciągłe swędzenie skóry głowy, należy sprawdzić, co jest tego przyczyną. Warto przy dobrym oświetleniu obejrzeć włosy, rozczesując je grzebieniem, co ułatwi dokładniejsze sprawdzenie stanu czystości głowy. Najlepiej czesząc włosy, pochylić się nad umywalką lub jasnym ręcznikiem. Wszy będą wtedy bardziej widoczne. Umożliwi nam to szybsze podjęcie kroków w celu pozbycia się niepożądanych insektów.
Oprócz widocznych i namacalnych dowodów potwierdzających ich obecność pojawia się zaczerwienienie na skórze głowy, która swędzi. To z kolei powoduje niepohamowaną chęć drapania się, a w efekcie ranki. Dodatkowo widoczne są gnidy, czyli szarobiałe owalne jajka, których nie da się strząsnąć ręką.
Aby nie dopuścić do wszawicy, najważniejsza jest profilaktyka. Oczywiście należy dbać o czystość, systematycznie myjąc głowę. Ważne jest także, by rodzice co jakiś czas sprawdzali stan głów swoich pociech i tłumaczyli, jakie ryzyko niesie za sobą pożyczanie czapek lub grzebieni. Nie należy zapobiegawczo stosować preparatów przeciwko wszawicy, gdyż ich składniki są toksyczne.
Jak zdezynfekować miejsca i przedmioty, które opanowały wszy?
szczotki, grzebienie, ozdoby do włosów — wygotuj.ubrania, czapki, pościel, pluszowe zabawki — wypierz w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza lub chemicznie, a następnie uprasuj żelazkiem z parą wodną, ustawiając na 200 stopni. Zwróć szczególną uwagę na szwy garderoby.dywany i meble — starannie odkurz.materace i poduszki — spryskaj preparatem owadobójczym, a następnie umieść w szczelnie zamkniętym foliowym worku na 14 dni.
Dorosłe osobniki wszy giną w ciągu 48 godzin, jeżeli są pozbawione możliwości odżywiania krwią, gnidy natomiast mogą wylęgnąć się nawet miesiąc później i spowodować nawrót choroby. Dlatego tak ważne jest, aby pozbywając się wesz, nie zapomnieć o usunięciu ich tylko z głowy, ale także z całego mieszkania.
Podejmując walkę z tymi pasożytami, wskazane jest powiadomienie szkoły, do której dziecko uczęszcza. Ważny jest wybór odpowiedniego środka, który skutecznie pomoże pozbyć się wesz. Należy jednak ściśle stosować się do zaleceń umieszczonych w dołączonej ulotce.
Wszy łonowe są krótsze i grubsze od głowowych. Przenoszone są zazwyczaj podczas kontaktów seksualnych.
Wszy odzieżowe są dłuższe i cieńsze od łonowych. Do zakażenia dochodzi najczęściej w dużych skupiskach ludzi pozbawionych urządzeń sanitarnych. Ten rodzaj pasożytów w przeciwieństwie od pozostałych przenosi dur brzuszny, nawrotową gorączkę i inne choroby. W tym wypadku pomaga kąpiel oraz wyrzucenie albo poddanie zakażonej odzieży działaniu gazu.
Dla wszystkich rodzajów wszawicy charakterystyczny jest świąd. Wesz głowowa powoduje świąd za uszami i wzdłuż linii włosów z tyłu za karkiem, łonowa w okolicy narządów płciowych, a odzieżowa na barkach, plecach, pośladkach i brzuchu.
Zazwyczaj podejmując samoleczenie udaje się pozbyć insektów. Skontaktuj się jednak z lekarzem, jeżeli na skórze pojawiły się owrzodzenia. Fachowej konsultacji wymagają zaatakowane przez wszy dzieci poniżej dwóch lat.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze