Czy scjentologia to sekta? Główne założenia i znani członkowie Kościoła Scjentologicznego
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temu • 1 komentarzNa temat scjentologii powstało wiele teorii, a o znanych członkach tej organizacji religijnej rozpisuje się wiele portali. Wokół Kościoła Scjentologicznego z roku na rok narastają kontrowersje, głównie z powodu rygorystycznych zasad oraz poglądów jego wyznawców. Jak się okazuje nie każdy może pozwolić sobie na zasilenie szeregów tego stowarzyszenia – wyłącznie ludzie bogaci mogą opłacić składniki członkowskie. O co chodzi ze scjentologią? Poniżej znajdziesz odpowiedź.
Scjentologię można nazywać religią, organizacją religijną, a nawet kościołem. Główni przeciwnicy wyznawców traktują całą grupę jak sektę – byli członkowie opisywali panujący wewnątrz Kościoła Scjentologicznego reżim i znęcanie psychiczne. Często także pojawiają się informacje dotyczące rzekomego "prania mózgu" wyznawców, którzy są także regularnie szantażowani przez zwierzchników.
Scjentologia – jak to się zaczęło?
Początek scjentologii datuje się na lata 50. ubiegłego wieku, kiedy pisarz L. Ron Hubbard napisał książkę "Dianetyka – przewodnik rozumu ludzkiego". Kilka lat później ten sam człowiek założył swój pierwszy kościół, natomiast do końca życia ciągle rozwijał doktrynę scjentologiczną i werbował kolejnych wyznawców. Obecnie szacuje się, że na świecie jest około 12 milionów członków scjentologii.
Scjentologia – główne wierzenia
Trudno mówić o scjentologii jak o religii, choć właśnie w ten sposób została zaklasyfikowana. Ściśle związana jest z ezoteryką oraz wszystkimi wierzeniami dotyczącymi szeroko pojmowanego science fiction. Co prawda scjentolodzy wierzą, że każdy człowiek posiada nieśmiertelną duszę, która regularnie powraca na Ziemię, a także uważają, że każdy z natury jest dobry. Według wyznawców, całe zło może się jedynie pojawić za sprawą zewnętrznych czynników – zazwyczaj z powodu traumatycznych wydarzeń z poprzedniego życia. Z kolei najbardziej kontrowersyjne założenie scjentologów dotyczy powstania świata. Według nich, blisko 75 milionów lat wcześniej galaktyczny władca nazywany Xenu, przywiózł na Ziemię miliardy istot, które wysadził bombami wodorowymi. Tym sposobem ich dusze do dzisiaj pasożytują w ciałach ludzi i to one powodują negatywne zjawiska.
Głównym celem scjentologii jest próba odwrócenia tej sytuacji, czyli stworzenie świata, w którym ludzie nie są obciążeni działalnością Xenu. Członkowie kościoła scjentologicznego przekonują do swoich wierzeń innych ludzi, aby tym sposobem stać się wyznawcami religii dominującej. Według nich to jedyny sposób na uniknięcie zagłady.
Scjentologia – kościół czy sekta?
Wszystko to, co związane ze scjentologią wywołuje falę kontrowersji. Zazwyczaj dotyczy to bardzo fanatycznych wyznawców, którzy są na tyle oddani organizacji, że odtrącają swoje rodziny sprzeciwiające się założeniom scjentologii. Często zdarzają się sytuacje, kiedy byli członkowie są prześladowani przez aktywnych wyznawców, aby nie wygłaszali niewygodnych informacji. Jak się okazuje, kościół scjentologiczny prowadzi destrukcyjną manipulację, chcąc rekrutować coraz więcej osób. Stosowanie przemocy psychicznej także należy do jednego ze sposób oddziaływania na innych – każdy z członków musi wyznać swoje "grzechy" podczas nagrywanej spowiedzi. Tym sposobem, jeżeli ktoś zamierza odejść z kościoła scjentologicznego jest później szantażowany. W wielu krajach europejskich scjentologia została kategorycznie zakazana i zdelegalizowana, co świadczy o jej sekciarskim podłożu. Główną siedzibą organizacji pozostaje Clearwater na Florydzie.
Znani wyznawcy scjentologii
Najbardziej znanym scjentologiem jest amerykański aktor Tom Cruise. Należy do wyznawców od ponad trzydziestu lat i doszedł bardzo wysoko w hierarchii tej organizacji. Do kościoła zwerbował dwie byłe żony, czyli Nicole Kidman i Katie Holmes, które po rozwodach skutecznie wyzwoliły się spod jarzma scjentologii. Do innych bardzo znanych osób należących do tej organizacji religijnej należą: aktor John Travolta i jego żona Kelly Preston, aktorka Elizabeth Moss, aktorka Erika Christensen, aktorka i wokalistka Juliette Lewis, gwiazda "Orange Is The New Black" Laura Prepon, Priscilla Presley, aktorka Kirstie Alley, a także Will Smith i Jada Pinkett-Smith.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze