Bazylia jest najbardziej znanym ziołem na świecie. Nie jest to dziwne, gdy weźmiemy pod uwagę ilość jej rodzajów. Występuje w ponad 40 odmianach, niektórzy mówią nawet o 60. Najczęściej kojarzoną odmianą jest bazylia pospolita. Nie wiadomo jednak, gdzie dokładnie w Azji została znaleziona po raz pierwszy.
Bazylia pochodzić ma z Indii, jednak są wskazówki, które każą szukać jej korzeni nawet dalej na Wschodzie. Antycznezapiski z 907 roku umiejscawiają ją w chińskim regionie Hunan. Przez długi czas używana była w starożytnym Egipcie do balsamowania zwłok i konserwacji. Możliwe, że właśnie z tego powodu bazylia stała się w Grecji symbolem żałoby, choć także wielkości, czy królewskiego dostojeństwa. To tam narodziła się legenda o niej i bazyliszku.
Ziele to bowiem miało być lekarstwem na ugryzienie bazyliszka oraz na jego zabójczy oddech. Jeśli jednak człowiek zostałby przez niego zamieniony w kamień, to nawet bazylia nie mogła pomóc. W Rumunii natomiast, jeśli chłopak zaakceptował gałąź bazylii od dziewczyny, miała być mu ona przeznaczona. Bazylia porastała ponoć także grób, w którym złożono Chrystusa. W średniowieczu wierzono jednak, żeskorpiony dorastają pod liśćmi bazylii.
Bazylia i religia pozostawały ze sobą w trwałym związku od dość dawna. Hindusi używali tego ziołach w swoich świątyniach przez około 3000 lat. Miała reprezentować ona boginię Lakshmi, którą ukochał sobie bóg Vishnu. Została przez niego uwiedziona. Jednak jej wyrzuty sumienia względem męża były tak duże, że postanowiła odebrać sobie życie. Bóg Vishnu postanowił, że od tej pory będzie ona czczona jako symbol wierności. Nazwano więc ziele bazylii właśnie na jej cześć. Stała się ona symbolem miłości, wiecznego życia. Stała się takżeprotektorką Indii.
Dziś bazylię używa się nie tylko jako dodatek do potraw. Jest ona też składnikiem perfum, czy kadzideł. Święte zioła bazylii stosowane są także w medycynie. Leczyć mają ponoć gorączkę, bóle gardła, kamicę nerkową oraz ukąszenia insektów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze