Soja spowalnia proces starzenia się
OLGA CHOJNACKA • dawno temuCzłowiek może kontrolować nie tylko tempo starzenia się, ale także długość swojego życia. Z najnowszych badań wynika, że mamy na to znacznie większy wpływ niż do niedawna sądzono. Wiele zmian, które zachodzą w naszym organizmie, jest nieodwracalnych, dlatego warto spowolnić proces starzenia się. Rośliną, która działa niczym magiczny eliksir, jest soja, opóźniająca ów proces dzięki antyoksydantom w niej zawartym.
Człowiek może kontrolować nie tylko tempo starzenia się, ale także długość swojego życia. Z najnowszych badań wynika, że mamy na to znacznie większy wpływ niż do niedawna sądzono. Wiele zmian, które zachodzą w naszym organizmie, jest niepotrzebnych, a przede wszystkim nieodwracalnych, dlatego warto spowolnić proces starzenia się. Rośliną, która działa niczym magiczny eliksir, jest soja, opóźniająca ów proces dzięki antyoksydantom w niej zawartym.
Wyjątkowe substancje zawarte w soi to genisteina i daidzeina, które m.in. przeciwdziałają rakowi i starzeniu się. Substancje te utrzymują się w organizmie od dwudziestu czterech do trzydziestu sześciu godzin.
Ilość genisteiny i daidzeiny w wybranych produktach sojowych (w miligramach):
filiżanka mleka sojowego — 40,pół filiżanki tofu, tempeh (sfermentowane ciasto sojowe), miso — 40ugotowane „mięso”, ugotowana soja — 35,mąka sojowa — 50.
Zalecane jest spożywanie „mięsa” sojowego, mąki sojowej, mleka sojowego (wskazana filiżanka dziennie), tofu, miso (japońska zupa przygotowana ze sfermentowanej soi). Najmniej składników odmładzających zawierają sos i olej sojowy.
Nieocenione właściwości soi w walce z chorobami:
zapobiega rakowi piersi — według naukowców spożywanie soi wpływa na zmniejszenie zachorowalności na raka piersi od 40 do 65 %. Dzieje się tak za sprawą ważnego jej składnika — genisteiny. Związki chemiczne zawarte w soi bezpośrednio wpływają antynowotworowo na komórki oraz blokują zdolność estrogenu do pobudzania złośliwych zmian w tkance piersi;zapobiega rakowi prostaty — genisteina blokuje rozprzestrzeniania się komórek raka prostaty;wzmacnia kości (białko sojowe zawarte w soi, mleku sojowym i tofu);reguluje poziom cukru we krwi — na obniżenie poziomu cukru we krwi mają wpływ dwa aminokwasy: glicyna i arginina. Soja jest drugim po orzeszkach ziemnych produktem, który wpływa na obniżenie poziomu insuliny, co zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz choroby serca;chroni tętnice — zawarte w soi białko zapobiega chorobom tętnic. Wyniki badań wykazały, że jedzenie soi już w ciągu trzech tygodni w znaczny sposób wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu.
Soja nazywana jest „uniwersalnym czynnikiem prewencyjnym przeciwko rakowi”, co również świadczy o jej wyjątkowości. Japończycy jedzący najwięcej soi, żyją dłużej niż ludzie innej narodowości. Choć nie jest to wyłącznie zasługą soi.
Jak przedłużyć młodość?
jedz „mięso” sojowe,spożywaj gotowane zielone części soi,do pieczenia używaj jednej trzeciej mąki sojowej i dwóch trzecich mąki pszennej,pij mleko sojowe,jako przekąskę jedz pieczone orzechy sojowe,do przygotowania napojów używaj białka sojowego w proszku,pij koktajle owocowe z tofu lub mleka sojowego,jedz smażone warzywa z kawałkami tofu.
Z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że karmione białkiem sojowym miały o wiele mniej uszkodzonych komórek niż te, które spożywały białko zawarte w mleku i innych produktach nabiałowych.
Negatywne opinie na temat soi:
soja zawiera substancje wolotwórcze, które mogą prowadzić do powiększenia tarczycy (nie ma dowodów na to, że regularne spożywanie soi prowadzi do problemów z tarczycą u osób stosujących zbilansowaną dietę);jedzenie tofu wpływa na otępienie umysłowe (przeprowadzone badanie nie uwzględniło przyczyn i skutków, nie zwrócono też uwagi na dietę badanych, trzy pozostałe badania nie potwierdzają tych wyników);produkty sojowe utrudniają wchłanianie żelaza, cynku i wapnia (produkty sojowe są źródłem dobrze przyswajalnego wapnia, natomiast prawdą jest to, że słabo wchłaniane są cynk i żelazo, dlatego weganie powinni zapewnić sobie pokarmy bogate właśnie w cynk i żelazo, wcale nie rezygnując z soi);soja wpływa na problemy z rozmnażaniem się (nie ma dowodów na to, że soja powoduje trudności w rozmnażaniu się).
Bez względu na wyniki badań ważne jest, aby zachować umiar w spożywaniu soi i nie ograniczać się tylko do spożywania produktów sojowych. Dieta powinna być zbilansowana, bogata w różne składniki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze