Zmarszczki - efekt starzenia się
MARTA MALARSKA • dawno temuW miarę upływu czasu nasz organizm podlega procesowi starzenia się. U wielu pacjentów efekty tego procesu są bardziej widoczna na skórze twarzy, szyi i rąk niż na pozostałych częściach tułowia. Przyczyną tego jest większa ekspozycja tych części ciała na czynniki sprzyjające starzeniu się skóry. Największe spustoszenia robią wolne rodnik tlenowe.
Powstawaniu wolnych rodników sprzyja:1.Promieniowanie UV (opalanie się na słońcu lub w solarium jest bardzo niekorzystne dla naszej skóry i sprzyja fotostarzeniu)
2.Nadmierna mimika twarzy
3.Niedobory witamin A, B, C, E i mikroelementów
4.Smog i zanieczyszczenie środowiska
5.Suche powietrze
Pacjenci przebywający przez większą część dnia w pomieszczeniach klimatyzowanych powinni dbać w sposób szczególny o swoją skórę ponieważ powietrze z klimatyzatorów jest suche i często zapylone.
Wolne rodniki niszczą w sposób nieodwracalny kolagen – białko odpowiedzialne za napięcie i elastyczność skóry. Mają również niekorzystny wpływ na fibroblasty – włókna produkujące kolagen i elastynę.
Na skutek działania niekorzystnych czynników zewnętrznych, dochodzi do wysuszenia i ścieńczenia skóry. W konsekwencji staje się ona wiotka i zaczyna ulegać deformacjom.
Na początku są to drobne rysy, które w miarę upływu czasu przekształcają się w zmarszczki bardziej zaznaczone i utrwalone.
Pierwsze zmarszczki pojawiają się około 30 roku życia (czasami wcześniej) i są to zmarszczki mimiczne w okolicach oczu („kurze łapki”) na czole, między brwiami i w okolicy ust (zwłaszcza u osób palących papierosy).
Około 40 roku życia pojawiają się zmarszczki grawitacyjne, takie jak bruzdy nosowo-wargowe i linie smutku (zmarszczki obniżające kącik ust).
Po 50 roku życia, na skutek zmian hormonalnych, skóra zaczyna starzeć się znacznie szybciej, traci gęstość, wiotczeje i się zapada. W wyniku tego powstają zmarszczki głębokie, trudne do usunięcia jak i zaakceptowania przez pacjenta.
Wczesna profilaktyka pozwala na ratowanie zdrowej skóry i młodego wyglądu aż do wieku dojrzałego. W medycynie estetycznej profilaktyka jest już leczeniem pierwszych oznak procesu starzenia się. W tym celu wykorzystywana jest toksyna botulinowa, preparaty kwasu hialuronowego, witamin i minerałów oraz innych substancji o działaniu przeciwstarzeniowym. Często substancje te są mieszane w specjalnych koktajlach. W profilaktyce przeciwstarzeniowej doskonale sprawdzają się również zabiegi złuszczające, takie jak peelingi medyczne czy mikrodermabrazja.
Pacjentom w wieku 30 lat często wydaje się, że problem starzenia się i zmarszczek ich nie dotyczy. Sama spotykam się z takimi opiniami. Doświadczenie pokazuje jednak, że wcześnie rozpoczęta profilaktyka przeciwstarzeniowa jest inwestycją procentującą w przyszłości.
Autor: lek. med. Urszula Brumer
http://www.medycynaurody.pl/
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze