Smakołyki na jesień
JADWIGA JANKOWSKA • dawno temuJesienią twój organizm będzie poddany wielu próbom – chłód, deszcz, spadająca temperatura i silny wiatr na zewnątrz, w mieszkaniu suche i ciepłe powietrze od kaloryfera, a w pracy zimna klimatyzacja i przeziębione koleżanki, które będą "rozsiewać" zarazki. Ale możesz ustrzec się przed przeziębieniem i poprawić kondycję swojego organizmu, a także wygląd włosów, cery i paznokci. Jedz więcej warzyw i owoców.
To nasze jesienne propozycje:
Awokado
Tucząca jagoda. Ma sporo kalorii. Średni owoc powyżej 320 i aż 30 g tłuszczu, ale tłuszcz ten jest zdrowy, nienasycony i lekko strawny. Ma zbawienny wpływ na cerę, wygładza ją. Owoc przyda się zwłaszcza jesienią i zimą, gdy mroźne powietrze na zewnątrz i ciepłe w mieszkaniu znacznie wysuszają skórę. Poza tym awokado to kopalnia witamin i mikroelementów. Znajdziesz tam witaminy: A, B1, B2, B6, B12, C, D, E, K, kwasy: foliowy, pantotenowy, adenylowy, orotowy, askorbinowy oraz mikroelementy: magnez, miedź, potas, wapń, żelazo.
Cebula
Cudotwórca dla włosów i paznokci. Dokładnie te same składniki, które są odpowiedzialne za przykry, intensywny zapach cebuli, wzmacniają i odżywiają paznokcie i włosy. Bogata w selen i kwercytynę cebula chroni skórę, zapobiega jej rogowaceniu i powstawaniu zmarszczek.
Cukinia
Jest warzywem bogatym w potas, wapń oraz witaminy B1, B2, PP, C i karoten. Zawarte w niej związki działają odkwaszająco i nie powodują kumulacji metali ciężkich w organizmie. Ponadto jest niskokaloryczna, więc można ją śmiało przegryzać między posiłkami, ale również wykorzystywać jako dodatek do dań głównych.
Czerwone jabłko
Zawiera dużo błonnika, który usprawnia trawienie, witaminy z grupy B, które poprawiają kondycję osłabionych jesienią włosów i paznokci, oraz magnez, który koi nerwy. Wybierz czerwone. Zawarte w skórce barwniki – antocyjany są naturalnymi antybiotykami, chronią przed różnymi chorobami. Zwalczają wolne rodniki, a więc walczą ze starością. Pod skórką jest najwięcej witamin, nie obieraj jabłek.
Czosnek
To broń przed chorobami naczyniowo- sercowymi. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe i błonnik obniżają krzepliwość krwi. Niskociśnieniowcy powinni ograniczać jego spożywanie, bo czosnek obniża ciśnienie. Wysoka zawartość potasu przeciwdziała nadciśnieniu. Czosnek obniża także poziom złego cholesterolu. Uwaga ząbek dziennie może obniżyć jego poziom nawet o 20 procent. Poprawia przepływ krwi. Dzięki zawartym w czosnku naturalnym antybiotykom chroni przed przeziębieniami i wzmacnia odporność. Działa bakteriobójczo.
Czerwona papryka
Zawiera dwa i pół razy więcej witaminy C niż pomarańcza i ma o wiele mniej kalorii. Zawarte w niej flawonoidy wzmacniają działanie witaminy C. Chronią kolagen i naczynia włosowate, odżywiają głębokie partie skóry. Beta karoten – kolejny ważny składnik czerwonej papryki chroni skórę przed atakami wolnych rodników, zapobiega powstawaniu zmarszczek.
Imbir
Ma działanie rozgrzewające, jest dobry jesienią podczas przeziębienia. Pobudza krążenie krwi i pracę serca. Nie każdy lubi jego palący i gorzkawy smak, ale warto dodawać go do pasztetów, mięs, kawy, herbaty, zup i sosów, gdyż wzmaga potencję, działa podniecająco.
Kaki
Te bardzo zbliżone wyglądem do pomidorów owoce nie tylko są smaczne, ale również bogate w wapń, witaminy A i C oraz karoten. Zatem gdy znudzi ci się chrupanie marchewek, możesz śmiało urozmaicić sobie nimi dietę, co z pewnością wpłynie korzystnie na twój organizm.
Kiszona kapusta
Podczas fermentacji traci kalorie, ale nie cenne składniki. Na skutek fermentacji kapusta zyskuje niezbędną dla organizmu krwiotwórczą witaminę B12, która występuje prawie wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Dlatego kiszoną kapustę chętnie włączają do swojego menu wegetarianki. Kapusta jest bombą odżywczą, zawiera witaminę A, B, C, E, selen i cynk. Chroni mózg przed chorobą Alzheimera. Ma korzystny wpływ na układ nerwowy.
Kokos
To typowo tropikalny smakołyk, ale bardzo łatwo dostępny w naszym kraju. Jest pożywny i bogaty w błonnik. Kokos klasyfikuje się do jedzenia "funkcjonalnego" czyli poza podstawowym zadaniem, jakim jest odżywianie, przypisuje się mu psychologiczny lub/i fizjologiczny wpływ na ludzki organizm. Występuje w postaci wiórek, mleka, oleju i soku, więc jego spożywanie nie może się znudzić.
Marchew
Oprócz tego, że jesienią są wyjątkowo smaczne i soczyste, to zawierają także beta-karoten i witaminę A, a ta dba o wzrok i rozróżnianie kolorów, prawidłowy wzrost u dzieci i młodzieży, oraz chroni drogi oddechowe przed drobnoustrojami, i – co jesienią jest bardzo istotne – poprawia wygląd skóry, chroni ją przed starzeniem się. Zawarty w niej karoten stymuluje wzrost produkcji melaniny, naturalnego pigmentu skóry, który zatrzymuje szkodliwe promieniowanie UV.
Morela
Ma bardzo dużo żelaza, sporo fosforu, potasu i wapnia, a także cenną prowitaminę A. Pozytywnie wpływa na koncentrację, pamięć i wzrok. Morela wspomaga leczenie anemii, głównie z powodu dużej zawartości żelaza.
Orzech
Jest cennym źródłem witaminy E, zwanej witaminą młodości. Chroni ona skórę przed przedwczesnym starzeniem się oraz przed szkodliwym promieniowaniem (a na takie jesteś narażona także jesienią). Orzechy zawierają substancje hamujące nieprawidłowe przemiany białek, przeciwdziałają miażdżycy i nowotworom, a także mają zbawienny wpływ na naszą pamięć i koncentrację.
Śliwki
To jedne z nielicznych owoców, które tak samo jak mięso mają działanie kwasotwórcze, obniżają pH w organizmie. Najlepiej jeść je razem z podduszonym mięsem. Ponadto śliwki są bogate w fosfor, magnez, potas i sód. Dostarczają organizmowi witamin młodości A i E, które chronią komórki przed wolnymi rodnikami. Zaś niemalże komplet witamin z grupy B dba o włosy i paznokcie. Śliwki mają też sporą dawkę żelaza, które przeciwdziała anemii, i usprawniającego trawienie błonnika. Wybieraj te ciemne, więcej w nich flawonoidów, chroniących przed nowotworami i chorobami serca oraz poprawiających wzrok. Poza tym śliwki likwidują zaparcia.
Winogrona
Są nie tylko smaczne i orzeźwiające, ale dzięki zawartych w nich witaminach z grupy B, tiaminie i niacynie przyczyniają się do polepszenia sprawności mózgu, umiejętności szybszego uczenia się i usprawniają koncentrację, co szczególnie przyda się w szare jesienne dni i wieczory.
Ziemniak
Jeden z najpopularniejszych dodatków do mięs, ryb i zup. Nic dziwnego. Ziemniaki są lekkostrawne, bogate w witaminę C, fosfor i potas. Najlepiej nie łączyć je z mięsem, ale z samymi warzywami, wtedy nie będą takie tuczące.
Więcej informacji: www.5porcji.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze