Nietrzymanie moczu
OLGA CHOJNACKA • dawno temuNietrzymanie moczu nie jest chorobą, ale objawem. Ze względu na wstydliwy charakter, wiele osób zamiast walczyć, dostosowuje do niego swoje życie. Tymczasem niemal w każdym przypadku możliwe jest uzyskanie poprawy lub nawet całkowite wyleczenie. Nietrzymanie moczu najczęściej dotyczy kobiet.
Nietrzymanie moczu nie jest chorobą, ale objawem. Ze względu na wstydliwy charakter, wiele osób zamiast walczyć, dostosowuje do niego swoje życie. Tymczasem niemal w każdym przypadku możliwe jest uzyskanie poprawy lub nawet całkowite wyleczenie.
Problem nietrzymania moczu dotyczy najczęściej kobiet. Ze względu na przyczynę może być przemijający lub stały.
Sposoby na pozbycie się nieprzyjemnej dolegliwości:
notuj przez tydzień każdy posiłek, wypity napój i częstotliwość oddawania moczu, co pomoże lekarzowi w postawieniu właściwej diagnozy,zmniejsz ilość wypijanych płynów, zwłaszcza w porze wieczornej, (pamiętaj jednak, aby zachować zdrowy rozsądek i nie doprowadzić do odwodnienia),zrezygnuj z papierosów (kaszel występujący często u palaczy przyczynia się do nietrzymania moczu), alkoholu i kawy (mają działanie moczopędne),zrzuć zbędne kilogramy,unikaj soku z grejpfrutów, pij sok z żurawin, który zapobiega stanom zapalnym dróg moczowych,podczas oddawania moczu opróżnij cały pęcherz, a następnie wstań, po raz kolejny usiądź i ponownie spróbuj oddać mocz,pamiętaj o regularnym oddawaniu moczu, trenuj pęcherz w celu przywrócenia jego prawidłowych funkcji,korzystaj z toalety zawsze wtedy, gdy poczujesz taką potrzebę, aby nie powstrzymywać się zbyt długo od wypróżniania,zaciskaj zwieracz, gdy wiesz, że za chwilę będziesz kasłała lub kichała,skorzystaj z propozycji ćwiczeń wzmacniających Kegla — spróbuj powstrzymać na chwilę strumień podczas oddawania moczu, a następnie napnij tylną grupę mięśni, licząc do czterech. Potem je rozluźnij i zrób to samo z przednią grupą mięśni. Wykonuj ćwiczenie przez 2 minuty co najmniej 2 razy dziennie,nie wpadaj w panikę, gdy poczujesz parcie na pęcherz,zakładaj odzież, którą możesz szybko i łatwo zdjąć.
Przyczyny nietrzymania moczu:
Nietrzymanie samoistne (od momentu uczucia parcia na pęcherz trudności z utrzymaniem go do momentu dojścia do toalety):
choroba pęcherza,zaburzenia neurologiczne,udar,stwardnienie rozsiane,choroba Parkinsona.
Nietrzymanie wysiłkowe (popuszczanie moczu podczas kaszlu, kichania, napinania mięśni, podnoszenia ciężkich przedmiotów):
osłabienie mięśni częste u starszych kobiet, ale może też być następstwem licznych ciąż, otyłości, zmian hormonalnych w czasie menopauzy,po operacji gruczołu krokowego u mężczyzn.
Badania zlecane przez lekarzy do wykonania:
badanie moczu,elektroencefalogram i tomografia komputerowa mózgu (w przypadku podejrzenia o choroby neurologiczne),badanie urodynamiczne.
Metody leczenia:
w przypadku nietrzymania wysiłkowego — włożenie do pochwy urządzenia o nazwie pessarium, którego zadaniem jest podtrzymanie pochwy i pęcherza,w nietrzymaniu samoistnym stosuje się środki hamujące skurcze pęcherza,leczenie chirurgiczne w celu odtworzenia prawidłowej pozycji szyi pęcherza,maści zawierające estrogeny (wydawane za zgodą lekarza) stosowane do przywrócenia odpowiedniego napięcia mięśni u kobiet w czasie menopauzy, a nawet później,ziołolecznictwo — wyciąg ze skrzypu, słodkiego sumaka lub korzeni zielonej koniczyny (wskazane przy zakażeniu układu moczowego), herbatka lub kapsułki z palmy karłowatej,biofeedback — ćwiczenia mięśni pęcherza,kąpiel ziołowa według receptury Ojca Andrzeja Czesława Klimuszki — 400 g kłączy tataraku, 300 g pączków sosny, 200 g ziela macierzanki i 200 g liści pokrzywy. Wszystko zmieszać. 7 łyżek mieszanki zalać 2 litrami wody, gotować przez 10 minut. Odstawić na 30 minut, przecedzić. Wlać do wody przygotowanej do kąpieli i kąpać się w niej przez 15 minut. Powtarzać ten zabieg co drugi dzień.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze