Zapalenie układu moczowego
MAGDALENA TRAWIŃSKA-GOSIK • dawno temuLato to okres, na który czekamy cały rok. I kiedy w końcu wyjeżdżamy na urlop, pragniemy wykorzystać każdy dzień maksymalnie. Dla niektórych z nas wymarzone wakacje mogą się skończyć bólem podbrzusza, ostrym pieczeniem przy oddawaniu moczu i permanentnym siedzeniem w toalecie. Na zapalenie układu moczowego (ZUM) choruje przynajmniej raz w życiu, aż do 50% kobiet.
Lato to okres, na który czekamy cały rok. I kiedy w końcu wyjeżdżamy na urlop, pragniemy wykorzystać każdy dzień maksymalnie. Pływamy i opalamy się, maszerujemy po górach albo zwiedzamy muzea. Nocami bawimy się w klubach i knajpkach. Lato, jak żadna inna pora roku, sprzyja miłosnym uniesieniom, często przygodnym. Niestety, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że wymarzone wakacje mogą się dla nas skończyć bólem podbrzusza, ostrym pieczeniem przy oddawaniu moczu i permanentnym siedzeniem w toalecie. Na zapalenie układu moczowego (ZUM) choruje przynajmniej raz w życiu, aż do 50% kobiet.
Kobieca przypadłość
Układ moczowy odpowiada za utrzymanie stałego środowiska osmotycznego organizmu, w tym za powstanie, gromadzenie i wydalanie moczu. W jego skład wchodzą nerki, moczowody, pęcherz moczowy i cewka moczowa. Najbardziej narażonym na infekcje miejscem jest pęcherz moczowy. Na jego zapalenie cierpią przede wszystkim kobiety. Dzieje się tak, ponieważ:
bliskość ujścia zewnętrznego cewki moczowej i odbytu sprzyja migracji bakterii z jelita grubego do pęcherza moczowego. Najczęściej do czynienia mamy z zakażeniem bakteryjnym Escherichia coli odpowiedzialnym za 75–90% przypadków zapalenia pęcherza moczowego u młodych kobiet, a w ponad połowie u kobiet starszych. Pałeczki coli przedostają się do kanału pochwowego, gdzie wnikają i kolonizują układ moczowy. przewody moczowe są znacznie krótsze niż u mężczyzn.podczas zabiegów higienicznych oraz stosunku płciowego dochodzi do „przesunięcia” bakterii w kierunku cewki moczowej. stosowanie niektórych środków antykoncepcyjnych, szczególnie wkładek antykoncepcyjnych sprzyja namnażaniu się bakterii w zalegającym w pęcherzu moczu.
Wakacyjne pułapki
Niekorzystne skutki kobiecej anatomii to jedno. Ale to co kobiety robią – to drugie. Wystrzegaj się dużych różnic temperatur. Kiedy rozgrzana słońcem wskakujesz do zimnej wody lub siadasz na zimnych kamieniach albo mokrej trawie, narażasz się nieświadomie na ryzyko choroby. Zmieniaj mokry kostium kąpielowy na suchy. Nawet najmodniejsze bikini jest dla pałeczek coli potencjalną drogą do cewki moczowej. Jeżeli jesteś miłośniczką spania pod namiotem lub miłośniczką mazurskich rejsów, nic nie zwalnia cię z dbania o higienę intymną, nawet w ekstremalnych warunkach sanitarnych. Kiedy pogoda dopisuje, a termometry wskazują coraz wyższe wartości, bielizna musi wchłaniać pot i nie powodować podrażnień. Zapomnij o nylonowych majteczkach, bielizna powinna być z najlepszych, naturalnych materiałów – np. z bawełny. Unikniesz wówczas utrzymywania się wilgoci, która wpływa na rozwój drobnoustrojów. Wszystkie wiemy, jak działa na kobiece libido wakacyjny czas. Latem, ginekolodzy zauważają zwiększony popyt na różnego rodzaju środki antykoncepcyjne wśród swoich klientek. Antykoncepcja i seks to świetne połączenie, ale nie dla naszego układu moczowego.
Odzyskaj kontrolę
Jeśli odczuwasz silne parcie na mocz, a potem okazuje się, że wydaliłaś w bólach tylko kilka kropelek, prawdopodobnie cierpisz na ZUM. Może mu towarzyszyć gorączka, zmęczenie, oddawanie zwiększonych ilości moczu, ale po kilka kropli, co wiąże się z bardzo częstym bieganiem do toalety, wymioty, bóle brzucha, problem z trzymaniem moczu. Wiąże się to z niesłychanym dyskomfortem, który może dominować we wspomnieniach z wakacji. Co gorsza, jeśli już raz zachorowałaś, to bardzo możliwe, że zachorujesz ponownie. Nie chcesz takiego scenariusza? Postaw na profilaktykę.
Ważne jest to, aby w twojej diecie ograniczyć węglowodany takie jak skrobia i cukier, a zwiększyć spożycie… żurawiny. Okazuję się, że substancje czynne zawarte w żurawinie tj. proantocyjany (PAC) mają zdolność otaczania komórek nabłonka ścian moczowodów, pęcherza moczowego oraz bakterii niczym powłoka teflonowa. W ten sposób zapobiegają przywieraniu bakterii do komórek nabłonka układu moczowego. Bakterie nie mogąc się zagnieździć, nie wywołują też infekcji i zostają wraz z moczem wypłukane z organizmu. Oczywiście nie oznacza to, że masz kupić hurtową ilość słoików żurawiny i przez całe lato jeść ją do wszystkich posiłków. Jest dużo łatwiejszy sposób.
Na rynku istnieje wybór preparatów dbających o kondycję układu moczowego, ale wybierając produkt dla siebie, szczególną uwagę powinnaś zwrócić na to, czy ma on w swoim składzie odpowiednią ilość proantocyjanów (wymagana dawka to 36 mg na dzień). Zaopatrz się w suplement diety polecany w profilaktyce zdrowia dla kobiet z łagodnymi i nawracającymi zakażeniami układu moczowego o podłożu bakteryjnym.Jedna kapsułka zawiera min:
10 % wyciągu ze świeżych owoców żurawiny bogatych w proantocyjany (PAC) w optymalnej dawce 36 mg!witaminę C, która obniża pH moczu, co sprzyja utrzymaniu w dobrej kondycji dróg moczowych i korzystnie wpływa na ogólną odporność organizmu.
Wystarczy jedna doustna kapsułka dziennie, by zadbać o zdrowie i sprawne funkcjonowanie układu moczowego. Zaleca się przyjmowanie preparatu w trakcie posiłku ze względu na lepszą przyswajalność składników.
Kobiety, które jeszcze nie doświadczyły ZUM, mogą pomyśleć, że problem ich nie dotyczy. Ale statystyki mówią jasno, że żadna z nas nie jest bezpieczna. Szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Jednak możemy cieszyć się pięknem lata i korzystać z jego dobrodziejstw i uroku. Wystarczy mieć świadomość zagrożenia i je ograniczyć.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze