Soki z warzyw leczą i oczyszczają
MAGDALENA TRAWIŃSKA-GOSIK • dawno temuSoki nie tylko gaszą pragnienie, orzeźwiają, sycą i dostarczają niezbędnych witamin, soli mineralnych oraz błonnika. Soki leczą także różne dolegliwości i mają właściwości oczyszczające. Dzięki nim wydalasz toksyny i nadmierną ilość soli. Do tego są bardzo smaczne. Powinnaś je pić od 3 do 5 razy dziennie, przed każdym posiłkiem.
Nie warto kupować tych w kartonach, bo zazwyczaj są słodzone i zawierają konserwanty. Najzdrowsze są te ze świeżych warzyw, samodzielnie wyciśnięte lub zmiksowane w blenderze. Możesz je sama przyrządzić. Ważne, by warzywa pochodziły z ekologicznych upraw i nie były chemicznie nawożone.
Cebulowy
Dobry, jeśli miewasz wzdęcia, a przed miesiączką czujesz się ociężała. Cebula likwiduje nadmiar wody i reguluje jej magazynowanie w organizmie. Sok chroni przed chorobami zakaźnymi, walczy z przeziębieniem. Obniża poziom złego cholesterolu. Reguluje przepływ krwi i zapobiega powstawaniu zakrzepów.
Czosnkowy
Podczas przeziębienia i infekcji gardła posłódź sok łyżeczką miodu. Pomoże w walce z chorobą i bólem, a zwłaszcza bólem głowy. Obniża ciśnienie krwi – jest dobry na sen. Wspomaga leczenie chorób serca i naczyń krwionośnych.
Dyniowy
Pobudza wydzielanie żółci. Wspomaga wątrobę, nerki i układ krążenia. Stosowany jest podczas gorączki i w stanach wzmożonego stresu, ponieważ jest naturalnym środkiem uspokajającym.
Kapuściany
Nie zachęcam do jego picia osoby z problemami z tarczycą, ponieważ nie wpływa korzystnie na wchłanianie jodu. Nie powinny go pić także osoby ze skłonnościami do wzdęcia. Kapusta wzmaga obrzęk brzucha, bo zawiera siarkę. Nie polecam picia soku przed randką i wyjściem na plażę. Po wypiciu soku brzuch robi się na chwilę większy. Za to zawarte w kapuście związki działają oczyszczająco, jest więc znakomitym suplementem diety podczas odchudzania. Kapusta pomaga przy problemach z trawieniem, nieżytach i wrzodach żołądka, a także hemoroidach odbytu. Obniża ciśnienie krwi.
Marchwiowy
Pij go zamiast chodzić do solarium, opalać się w pełnym słońcu i stosować samoopalacze. Zawiera betakaroten – naturalny samoopalacz. Marchewka wzmacnia włosy, paznokcie i zęby. Dzięki niej zyskujemy zdrowy koloryt skóry i pozbywamy się wyprysków, a także alergii skórnych. Podnosi odporność na różne choroby. Dba o układ trawienny: żołądek i wątrobę. Polecana jest zwłaszcza osobom z nadczynnością tarczycy.
Ogórkowy
Sprawdza się podczas odchudzania – jest moczopędny. Usprawnia trawienie. Zawiera potas, który skutecznie obniża ciśnienie. Korzystnie wpływa na wygląd, wzrost i zdrowie naszych włosów, cery i paznokci. Dzięki dużej zawartości siarki i krzemu leczy trądzik młodzieńczy.
Paprykowy
Dba o układ wydalania. Leczy wzdęcia i skurcze jelit. Podobnie jak ogórkowy zawiera sporo krzemu, który wpływa na wzrost paznokci i włosów.
Pomidorowy
Dobry na nadciśnienie tętnicze, bo zawiera dużo potasu. Powinny go pić osoby z wysokim ciśnieniem. Dba o serce. Zmniejsza ryzyko zachorowań na różnego rodzaju nowotwory. Dobrze by było, gdyby się znalazł w menu osób, które walczą z otyłością, bo przyspiesza przemianę materii.
Porowy
Zalecany jest kobietom, które planują ciążę lub są w pierwszym trymestrze ciąży. Zawiera bowiem dużą ilość kwasu foliowego. Jest bardzo zdrowy, w jego skład wchodzi także błonnik, który usprawnia trawienie i oczyszcza organizm. Dzięki potasowi obniża ciśnienie krwi. Walczy z przeziębieniem i infekcjami oraz korzystnie wpływa na cerę, ponieważ zawiera witaminę C. Jest niezbędny przy osłabieniu i przemęczeniu, a także anemii, ma dużo żelaza. Wzmacnia kości i zęby, zawiera sporą dawkę wapnia. Leczy artretyzm.
Rzodkiewkowy
To bomba z witaminy C. Walczy z przeziębieniem, osłabieniem, a także nadaje skórze promiennego wyrazu. Jest polecana przy niedoborze magnezu, przy stanach depresyjnych i stresach. Obniża ciśnienie tętnicze i uspokaja. Z powodu zawartości siarki może powodować wzdęcia.
Selerowy
Spełnia wiele zadań: korzystnie wpływa na wygląd skóry, leczy reumatyzm, usprawnia wątrobę i poprawia nastrój. Polecany jest osobom, które miewają wahania nastrojów i stany depresyjne. Oczyszcza organizm, usprawnia trawienie – zalecany jest walczącym z nadwagą, jako podstawowy składnik diety odchudzającej.
Szczawiowy
Zwiększa ilość czerwonych krwinek – powinien się znaleźć w jadłospisie osób chorych na białaczkę. Pomaga w walce z anemią. Wzmacnia włosy, wpływa na wzrost paznokci, bo zawiera dużo krzemu. Zawiera siarkę, więc może powodować wzdęcia – nie polecam przed wyjściem na imprezę. Zawiera sporo fosforu. Wzmacnia zęby i kości. Korzystnie wpływa na wygląd skóry.
Szpinakowy
Obniża poziom złego cholesterolu. Wspomaga wydalenie i oczyszczanie organizmu z toksyn, przyspiesza przemianę materii. Pomaga w leczeniu anemii, zawiera dużo żelaza. Wzmacnia zęby. Dobry w leczeniu nawracających chorób dziąseł.
Ziemniaczany
Idealny zamiennik tabletki przeciwbólowej. Naturalnie uśmierza ból. Walczy z wypryskami i przebarwieniami na skórze. Chroni przed atakami bakterii. Wspomaga trawienie, usprawnia żołądek, dwunastnicę i tarczycę.
Soki pij powoli, wtedy napełnisz żołądek i zaspokoisz głód. Szklanka soku wypita przed każdym posiłkiem sprawi, że zjesz mniej, gdy zasiądziesz do stołu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze