Mamusiu, nie pal!
OLGA CHOJNACKA • dawno temuRóżne mogą być przyczyny sięgania po papierosa: stres, przyjemność, wpływ towarzystwa, ciekawość. Palenie szybko staje się nałogiem i niszczy zdrowie najbliższych, czyniąc ich biernymi palaczami. W Polsce do palenia w obecności dzieci przyznaje się aż 92% rodziców, a do palenia w czasie ciąży 100 000 matek. Są to jedne z najwyższych wskaźników w Europie.
Różne mogą być przyczyny sięgania po papierosa: stres, przyjemność, wpływ towarzystwa, ciekawość. Palenie szybko staje się nałogiem i niszczy zdrowie najbliższych, czyniąc ich biernymi palaczami.
Palenie to bardzo niebezpieczny nałóg, wskutek którego na całym świecie umiera rocznie 400 000 ludzi. Chociaż od wielu lat wiadomo, że nikotyna powoduje raka i choroby płuc, to dopiero niedawno odkryto, jaki ma wpływ na niepalących przebywających w otoczeniu palacza. W Polsce do palenia w obecności dzieci przyznaje się aż 92% rodziców, a do palenia w czasie ciąży 100 000 matek. Są to jedne z najwyższych wskaźników w Europie. Godzina w obecności palącego równa się wypaleniu jednego papierosa.
Bierne palenie to mimowolne wdychanie dymu tytoniowego spowodowane przebywaniem w towarzystwie osoby palącej. Wiąże się ono z takimi samymi negatywnymi skutkami, jakie powoduje palenie czynne. Najsmutniejsze jest jednak to, że to rodzice przyczyniają się do zachorowalności dzieci na choroby, będące skutkiem przebywania w zadymionym pomieszczeniu.
Wpływ nikotyny na biernego palacza:
natychmiastowe skutki to kaszel, podrażnienie spojówek, ból głowy, katar, chrypka, kichanie,osłabienie układu oddechowego, co wiąże się z częstszymi przeziębieniami, astmą, infekcją uszu, kaszlem, a w konsekwencji częstymi nieobecnościami w szkole i problemami w nauce,alergia,astma,przewlekłe zapalenie oskrzeli i płuc,rak płuc.
Niepokoić powinno też to, że dzieci palących rodziców znacznie częściej sięgają po papierosa jako nastolatki.
Skutki palenia przez matkę podczas ciąży:
poronienie,przedwczesny poród, co w przyszłości może oznaczać, że dziecko będzie słabsze, będzie miało problemy z oddychaniem, ze wzrokiem, słuchem, zachowaniem, uczeniem się,komplikacje podczas porodu,niska masa urodzeniowa – takie dziecko waży o 200 — 300 g mniej niż dzieci niepalących rodziców,niedotlenienie,wady serca,zaburzenia cyklu wzrostowego,wady centralnego układu nerwowego,mniejsze szanse na karmienie piersią lub krótszy okres karmienia.tzw. nagła śmierć łóżeczkowa.
Te powikłania występują, gdy kobieta w ciąży wypala więcej niż paczkę dziennie. Należy jednak pamiętać, że każdy zapalony papieros przyczynia się do osłabienia organizmu bezbronnego dziecka.
Jeżeli matka bezpośrednio przed karmieniem zapali papierosa, to jej dziecko gorzej śpi (37 % mniej niż inne dzieci). Paląca mama, która karmi jest odpowiedzialna za: wymioty, biegunki, stany niepokoju i zaburzenia krążenia swojego dziecka.
Rzucenie nałogu nie jest łatwe, jednak najważniejsze są dobre chęci i odpowiednia motywacja. Myśl o zdrowym dziecku jest najlepszym bodźcem do zerwania z nałogiem. Jeżeli jednak sama motywacja nie wystarcza, można skorzystać z pomocy lekarza bądź z nikotynowej terapii odwykowej (plastry, gumy, kapsułki). W ciąży konieczna jest opieka lekarska, wtedy nie wolno samodzielnie decydować o przyjmowanych lekach. Pomocne może okazać się skorzystanie z telefonu zaufania lub odwiedzanie specjalistycznych serwisów internetowych.
Dopóki rzucenie nałogu nie jest możliwe, starajcie się nie palić w obecności dzieci, można wyjść na balkon, na spacer, bądź (o ile nie przeszkadza to sąsiadom) na korytarz.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze