Zdrowe objadanie
MAGDALENA TRAWIŃSKA-GOSIK • dawno temuŚwięta nie kojarzą się ze zdrowiem. Co prawda wszyscy przede wszystkim życzą sobie zdrowia, ale później zasiadają do stołu i zaczyna się trzydniowe obżarstwo. Potem, aż do sylwestrowej nocy męczy nas kac moralny, że znów nie udało się oprzeć pokusom suto zastawionego stołu i zjadłyśmy za dużo. By uprzedzić złe myśli i wybielić nasze sumienie pomyślmy o tym świątecznym objadaniu zupełnie inaczej. Mimo pełnych brzuchów, od razu poczujemy się lżej.
Karp po żydowsku jest bogaty w białko, krwiotwórczą witaminę B12, aminokwasy, żelazo i wapń. Dzięki tym składnikom prawidłowo pracują układy: krwionośny, oddechowy i nerwowy. Ta potrawa zawiera kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom złego cholesterolu, a także poziom trójglicerydów, odpowiedzialnych za powstawanie miażdżycy.
Kapusta wigilijna nie należy do lekkostrawnych dań, poza tym powoduje wzdęcia, ale trzeba przyznać, że to witaminowa bomba. W jej skład wchodzą witaminy: A, B, C i E, a także selen i cynk. Ta potrawa ma korzystny wpływ na mózg i układ nerwowy. Udowodniono, że jedzenie kapusty spowalnia rozwój choroby Alzheimera. Olej, dodawany do kapusty wigilijnej, jest bogaty w witaminy i przeciwutleniacze, które wzmacniają i chronią organizm, a także skórę przed wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi za starzenie. Olej wzmacnia naturalną barierę ochronną naskórka i zapobiega „uciekaniu” z niej wody. Nawilża skórę. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które usprawniają pracę serca i układu krwionośnego. Chroni przed rakiem, chorobami skóry i mózgu.
Pstrąg w galarecie ma masę nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wzmacnia napięcie skóry i dodaje jej blasku. Chroni mózg, reguluje rytm serca i „czyści” tętnice. Zawiera witaminę A, która jest świetnym antyutleniaczem oraz witaminy: B2, B3, B5, B6 i B12, które chronią układ nerwowy. Wpływa na rozwój i prawidłowe funkcjonowanie siatkówki oka.
Śledzie w oleju, w occie lub w śmietanie, z jabłkami są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3. Obniżają poziom tłuszczów, które mogą powodować miażdżycę, a także poziom złego cholesterolu. Te ryby wpływają na rozwój i prawidłowe funkcjonowanie siatkówki oka oraz tkanki mózgowej. Mają sporo witaminy D, która zapobiega osteoporozie i witaminy E neutralizującej wolne rodniki, a także potasu obniżającego ciśnienie.
Pierogi i uszka wigilijne z kapustą i grzybami są ciężkostrawne, ale spójrzmy na to danie trochę inaczej. Farsz to koncentrat witaminy A, B, C i E, a także selenu i cynku. Można więc powiedzieć, że pierogi wigilijne chronią mózg i spowalniają rozwój choroby Alzheimera. Zawarta w pierogach kapusta dostarcza organizmowi krwiotwórczej witaminy B12.
Ryba po grecku z marchewką i cebulą dobrze wpływa na włosy, skórę i paznokcie. Cebula to dosłownie pokarm dla włosów i paznokci. Jest bogata w selen, który chroni skórę przed zanieczyszczeniami. Przeciwstawia się działaniu wolnych rodników, które są odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek i rogowacenie skóry. Dba o piękny odcień cery. Marchewka zawiera beta-karoten, który chroni skórę przed starzeniem się i stymuluje produkcję melaniny, naturalnego pigmentu skóry, zatrzymującego promieniowanie UV.
Kompot wigilijny z suszonych śliwek ma działanie kwasotwórcze, utrzymuje właściwe pH organizmu. Śliwki są bogate w potas, magnez, sód i fosfor. Kompot dostarcza witaminy A i E, które chronią przed wolnymi rodnikami; a także witamin z grupy B, które dbają o skórę i włosy. Śliwki są bogate w żelazo, a więc przeciwdziałają anemii. Zawierają błonnik, który usprawnia trawienie. Im śliwki są ciemniejsze, tym więcej w nich flawonoidów, chroniących przed nowotworami i chorobami serca oraz poprawiającymi wzrok. Kompot z suszu likwiduje zaparcia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze