Jajka – zdrowe czy nie?
EWA PAROL • dawno temuOd lat wśród badaczy i lekarzy toczy się spór na temat wartościowych składników odżywczych lub szkodliwości jajek kurzych. Kto ma rację, czy i ile jajek powinniśmy jeść, w jakiej postaci i jak często – nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi, częściowo zależy to od stanu zdrowia danej osoby. Nie można doradzać ani jedzenia jajek codziennie, bez ograniczeń, ani całkowitego wykluczenia ich z diety (poza osobami uczulonymi).
Zła reputacja jajek wynika głównie z tego, że zawierają one dużo cholesterolu – jedno żółtko dostarcza prawie dwie trzecie dziennego zapotrzebowania (180 mg na 300). Jeżeli jajek je się więcej, a jajecznicę zdecydowanie przyrządza się z kilku, do tego jeszcze tłuste mięso na obiad, to dawka cholesterolu zostaje kilkakrotnie przekroczona, co po latach takiej diety ma bardzo zły wpływ na zdrowie: miażdżyca i choroby serca właściwie murowane.
Ostatnio naukowcy z Western University w Kanadzie poszli jeszcze dalej. Sugerują, że jedzenie często i w dużych ilościach jajek powoduje zwężenie i miażdżycę tętnic w równym stopniu jak nałogowe palenie papierosów. Skąd taki wniosek? Wysnuto go na podstawie około 1200 ankiet przeprowadzonych wśród pacjentów korzystających z opieki kardiologa, osób obu płci, w wieku około 62 lat. Okazało się, że u tych, którzy przez lata jedli co najmniej trzy żółtka jajka tygodniowo, zwężenie tętnic szyjnych było tylko nieco mniejsze niż u wieloletnich palaczy. I to niezależnie od innych chorób czy wagi.
Jednak zaledwie jedno badanie, które w dodatku nie wykazuje bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego, nie pozwala raczej na wyciąganie tak radykalnych wniosków. Trzeba pamiętać, że jajka dostarczają wielu cennych składników odżywczych: białka (ważne zwłaszcza dla dzieci), a żółtko witaminy A, D, a także witamin z grupy B. Jedno jajko dziennie przy dobrym stanie zdrowia i nietłustej diecie na pewno nie zaszkodzi. Uważać powinny natomiast osoby z nadciśnieniem, chorobami serca i cukrzycą, dla których wysoki cholesterol i zwężenie tętnic jest groźniejsze – dlatego w tym przypadku lepiej się ograniczyć do 1–2 jajek tygodniowo.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze