Stopy pod specjalnym nadzorem
MAGDALENA TRAWIŃSKA-GOSIK • dawno temuChyba żadna z nas nie ma złudzeń, że piękne, zadbane stopy to zasługa wyłącznie higieny. By uniknąć suchej, szorstkiej i spierzchniętej skóry oraz popękanych pięt, trzeba się trochę bardziej wysilić. Higiena, wygodne obuwie, odpowiednio dobrane zabiegi i kosmetyki, a także czas, który poświęcisz na codzienną i systematyczną pielęgnację, to klucz do sukcesu.
Chyba żadna z nas nie ma złudzeń, że piękne, zadbane stopy to zasługa wyłącznie higieny. By uniknąć suchej, szorstkiej i spierzchniętej skóry oraz popękanych pięt, trzeba się trochę bardziej wysilić. Traktowanie stóp tylko wodą z mydłem spowoduje, że ich metryka będzie się różniła od twojej o co najmniej 10 lat. Higiena, wygodne obuwie, odpowiednio dobrane zabiegi i kosmetyki, a także czas, który poświęcisz na codzienną i systematyczną pielęgnację, to klucz do sukcesu. Posiadanie miękkich i gładkich jak u dziecka stóp jest możliwe.
Najpierw musisz usunąć zrogowaciały naskórek. Najlepiej zrobi to kosmetyczna w profesjonalnym salonie. Na taki zabieg musisz zarezerwować około 40 minut. Możesz jednak bez obaw zająć się swoimi stopami samodzielnie. Na sucho, specjalną tarką o dużej powierzchni lub na mokro, najpierw mocząc stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła lub zmiękczającej soli kosmetycznej, a potem usuwając naskórek pumeksem. Po takim zabiegu dobrze jest wetrzeć w suche stopy pilingujący krem z drobinkami. Możesz szorować je specjalną szczoteczką. Po kilkuminutowym masażu zmyj resztki drobinek ciepłą wodą, a następnie w osuszone stopy wklep specjalny krem zapobiegający pękaniu pięt. Na półkach sklepów z kosmetykami znajdziesz takich wiele.
Wybieraj kremy z witaminą A, E i F, gliceryną, silikonem, wazeliną, lanoliną, keratyną, beta-karotenem, lawendą, algami, rumiankiem, wiesiołkiem, miodem, aloesem lub kamforą. Wymienione składniki pielęgnują, nawilżają, odżywiają i natłuszczają, a także poprawiają krążenie krwi i przyspieszają regenerację uszkodzonego, popękanego naskórka. Tłustym kremem pokryj całe stopy, robiąc krótki, minutowy masaż. Tę czynność wykonuj dwa razy dziennie. Dodatkowo na noc posmaruj pięty grubszą warstwą kremu i załóż ciepłe, nieelastyczne, luźne skarpety. Zimą unikaj kremów nawilżających.
Pękaniu może zaradzić łagodzący kompres z rumianku. Łyżeczkę polnych kwiatów zalej szklanką ciepłego mleka, przykryj i odstaw na kwadrans. Odcedź rumianek, a z wywaru zrób kompres i przyłóż do pięt. Stopy owiń nagrzanym na kaloryferze ręcznikiem i potrzymaj w cieple przez kolejny kwadrans. Rumianek zawiera olejki eteryczne, które mają kojące właściwości, przeciwdziałające pękaniu skóry. Po kompresie nie myj stóp, ale pokryj je natłuszczającym kremem i włóż skarpetki.
Pomocna jest też maska z dwóch łyżek gliceryny, kilku kropli soku wyciśniętego z cytryny oraz czterech kapsułek witamin: A i E. Składniki dokładnie wymieszaj i posmaruj nimi całe stopy. Następnie nałóż bawełniane skarpetki i połóż się spać. Maska natłuszcza, zmiękcza, wygładza i regeneruje. Stosuj raz na tydzień przez dwa miesiące. Pamiętaj, że przed każdym zabiegiem pielęgnacyjnym skóra stóp powinna być czysta.
Dobrze byłoby, gdybyś od czasu do czasu wymoczyła nogi w ciepłej wodzie z dodatkiem soli ze skrzypu polnego, igliwia sosnowego, zielonej herbaty, chmielu lub olejku lawendowego, cynamonowego, rozmarynowego, eukaliptusowego, goździkowego czy z mięty pieprzowej. Taka kąpiel zmiękcza skórę i zapobiega dalszemu pękaniu pięt. Poza tym tłusty olejek eteryczny odpręża zmęczone stopy, a sól ma właściwości zapobiegające nadmiernemu poceniu się. Wystarczy, że do ciepłej wody dodasz kilka kropli olejku lub garść soli, byś poczuła, że stopy się zrelaksowały i odzyskały siły witalne. Po każdym takim moczeniu wklep krem i załóż bawełniane skarpetki.
Pozwól swoim stopom na chwilkę orzeźwienia. Przed snem wklep żel do stóp o zapachu mięty, kamfory, lawendy lub eukaliptusa. Przyjemny chłód sprawi, że odpoczną, a żel zmiękczy i nawilży skórę. Żele polecane są zwłaszcza wiosną i latem, gdy noga w bucie zaczyna się pocić.
Jeśli masz kłopoty z poceniem się stóp, najpierw upierz buty, a przed założeniem spryskaj je w środku specjalnym odświeżaczem. Poczekaj, aż odświeżacz wyschnie, a zapach „wsiąknie” w materiał. Do buta włóż wentylujące wkładki z pianki lateksowej. Następnie spryskaj stopy antyperspiracyjną mgiełką z kamforą, eukaliptusem lub miętą pieprzową. Zamiast mgiełki możesz użyć talku, ma podobne właściwości. Zapewni ci uczucie świeżości przez cały dzień.
Uważniej dobieraj obuwie, nie powinno ono cisnąć, bo pojawiają się twarde odciski, ale nie może też być za luźne, bo pięta „szoruje” po wkładce buta i robi się twarda. Obuwie i skarpetki powinny przepuszczać powietrze, żeby skóra mogła oddychać. Mokra, spocona i ściśnięta w bucie jest bardziej podatna na odciski i pęknięcia. Nie zakładaj wciąż ściskających rajstop, zdecyduj się czasem na spodnie i bawełniane skarpetki. Ściśnięte stopy są gorzej ukrwione, pocą się pod sztucznym materiałem buta, a na zimnie łatwo przemarzają. Latem nie bój się sandałów z odkrytymi piętami i palcami. Pozwól twoim stopom swobodnie oddychać. Zimą ogrzej je ocieplanym obuwiem i miękką skarpetką, która przepuszcza powietrze, ale nie chłód.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze