Stopy zimą pod specjalną ochroną
DAMIESA • dawno temuŁadnie wypielęgnowane stopy to oznaka zdrowia i estetyczny wygląd, dlatego zadbane stopy powinniśmy mieć cały rok, nie tylko w lecie. Najczęściej do dermatologa zgłaszamy się z takimi problemami jak grzybica, nadmierne pocenie się, brodawki wirusowe. Jak nie dopuścić do ich powstania?
Zapobiegaj grzybicy
Gdy stopy narażone są na wilgoć, nie trudno o zakażenie. Naskórek, poddawany wilgoci, z czasem pęka, a wtedy już nietrudno o grzybicę. Narażone są przede wszystkim osoby korzystające z basenu, siłowni czy nawet gabinetów kosmetycznych. Ale nie tylko, bo noszenie nieprzewiewnego obuwia również naraża nasze stopy na dolegliwości. W szczególności, jeśli w butach ze sztucznej skóry chodzisz cały dzień.
Aby uchronić się przed grzybicą, staraj się przede wszystkim unikać kontaktu skóry stóp z dużą wilgocią, ewentualnie używaj odpowiednich specyfików przeciwgrzybicznych, jeśli np. często chodzisz na basen. W pracy zmieniaj buty na lżejsze i przewiewne. W domu nie przesiaduj w szczelnych kapciach – pozwól stopom oddychać! A jeśli wystąpią pierwsze objawy – zaczerwienienie skóry, pieczenie i swędzenie, pęcherzyki i złuszczanie naskórka – jak najszybciej podejmij leczenie. Jednorazowe leki nie są skuteczne. Kup w aptece maść i smaruj nią skórę przez kilka dni. Jeśli masz silne objawy, skontaktuj się z dermatologiem. Nieleczona grzybica może przenieść się na inne części stóp.
Aby mieć gładkie pięty
Zrogowaciały naskórek to problem wielu osób – szczególnie w zimie, gdy codziennie nosimy ciepłe, zakryte buty. Jeśli na co dzień nie widać pięt, to często zapominamy o ich pielęgnacji. A to błąd, bo wbrew pozorom profilaktyczne dbanie o pięty nie zajmuje dużo czasu, a może zaowocować w lecie piękną i gładką skórą.
Pamiętaj więc, by codziennie wcierać w stopy krem nawilżający do stóp. Stosuj regularny peelig, a jeśli masz tendencję do znacznego wysuszania naskórka, używaj specjalistycznej tarki do stóp. W drogeriach można dostać także specjalne żyletki ścinające zrogowacenia. Jednak aby wykonać taki zabieg samodzielnie w domu, potrzeba dużo precyzji, gdyż bardzo łatwo się skaleczyć. Nie masz pewności – wybierz się do gabinetu kosmetycznego. Regularnie wymieniaj tarkę i pumeks – są one siedliskiem bakterii, należy je dokładnie czyścić po każdym użyciu.
Koniec z nadmiernym poceniem
Nadmierne wydzielanie potu dotyczy najczęściej osób otyłych, chorych na cukrzycę lub cierpiących na nadczynność tarczycy. Na dolegliwość tę narzekać mogą też osoby z zaburzeniami hormonalnymi. Nie ma domowego sposobu, który pomógłby zwalczyć tę przypadłość. Z nadmierną potliwością należy zwrócić się do lekarza – przepisze on odpowiednie specyfiki.
Jeśli jednak chcesz zmniejszyć dolegliwości i dać odetchnąć swoim stopom, noś przewiewne obuwie, z naturalnej skóry. Unikaj rajstop i skarpet wykonanych z materiałów syntetycznych. Skóra wtedy nie oddycha i jak łatwo się domyślić, wydziela więcej potu. Stosuj także dezodoranty do stóp oraz specjalne kremy z antyperspirantem. Nie zaszkodzą też kąpiele stóp w naparze ziołowym, chociaż ich skuteczność jest mocno dyskusyjna.
Źródło: jejzdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze