Wszystko, co powinnaś wiedzieć o podkładzie
MAGDALENA TRAWIŃSKA-GOSIK • dawno temuPodkład to tonujący krem w kolorze zbliżonym do skóry; najlepszy przyjaciel kobiety, bo idealnie tuszuje wszystkie niedoskonałości. Jego zadanie – pokrycie przebarwień, popękanych naczynek i krostek, wygładzenie oraz ożywienie skóry.
Co nakładasz na skórę twarzy?
Podkład składa się z tłuszczu, składników nawilżających i utrzymujących wilgotność skóry, filtrów chroniących skórę przed promieniami słonecznymi, barwnika (pigmentu) oraz pudru. Pamiętaj, że kosmetyki tak samo jak żywność mają swój termin przydatności i mogą się popsuć. Zwłaszcza jeśli nakładasz je brudnymi palcami. Przed wykonaniem makijażu ręce powinny być umyte wodą z mydłem. Podkład przechowuj w suchym i zacienionym miejscu. Po otwarciu ma on zazwyczaj trwałość 20 miesięcy. Jeśli zauważyłaś, że podkład zmienił kolor lub zapach, wyrzuć go.
Prawdy czy mity?
Nowoczesne podkłady nie zatykają porów i nie obciążają skóry. To nieprawda, że ich stosowanie nie pozwala skórze oddychać. Składniki podkładu nie przenikają do porów i nie pęcznieją w zetknięciu z wilgotną skórą. Podkład chroni skórę przed kurzem, zanieczyszczonym powietrzem, spalinami i promieniami UV. Nie należy się więc go bać. Nie szkodzi skórze, pod warunkiem że jest dobrany, a skóra przed nałożeniem oczyszczona. Jeśli jesteś nieszczęśliwą posiadaczką skóry trądzikowej, nie unikaj podkładu i makijażu. Umyj twarz, a następnie nałóż swój krem i podkład. Wybierz ten kryjący. Ważne, by zawierał składniki pielęgnacyjne, bakteriobójcze, dezynfekujące i przeciwzapalne. Taki podkład musi mieć niewielką ilość tłuszczu. Minusem takich kosmetyków jest nadmierne wysuszanie, dlatego sięgaj po nie wtedy, gdy masz silny trądzik, a przed nałożeniem podkładu dobrze nawilżaj skórę. Drobne wypryski wystarczy pokryć sztyftem kryjącym do cery trądzikowej. Taki sztyft nie tylko przykrywa krostkę, ale także pomaga usunąć stan zapalny. Jeśli zamiast sztyftu używasz korektora w płynie i nakładasz go pędzelkiem, pamiętaj, że aplikator powinien być czysty, zdezynfekowany. Przy cerze trądzikowej łatwo roznieść bakterie na inne obszary skóry.
Rodzaje podkładu:
Gdy sięgasz na półkę, zastanawiasz się, który wybrać. Poniższe opisy być może rozwieją twoje wątpliwości. Pamiętaj, że kolor podkładu zawsze powinien harmonizować z karnacją i pudrem, musi być przynajmniej o ton jaśniejszy od naturalnego koloru twojej skóry. Nie może być zbyt szary lub zbyt różowy. Ważne, by był odpowiedni do twojego rodzaju cery. Skóra sucha potrzebuje podkładu z dużą ilością tłuszczu i substancji nawilżających. Tłusta skóra odwrotnie.
Emulsja. Zawiera niedużą ilość tłuszczu i pudru. Idealna do cery tłustej. Nie nadaje się do cery z przebarwieniami, popękanymi naczynkami i trądzikiem. Zbyt słabo kryje. Wygładza skórę. Pakowana jest najczęściej w tubki.
Tonizujący krem. Mylony często ze zwyczajnym kremem na dzień, należy do podkładów, ponieważ oprócz dostarczania skórze witamin, substancji nawilżających i odżywczych nadaje skórze delikatny ciemniejszy odcień, dzięki czemu cera wygląda zdrowiej. Niestety bardzo słabo kryje.
Kryjący krem. Zawiera dużo tłuszczu i substancji nawilżających, a więc idealnie nadaje się do cery suchej. Jest odpowiedni także do cery z rozszerzonymi naczynkami. Świetnie nadaje się do tuszowania zarumienionych policzków, dlatego sprawdza się na randce i na rozmowie o pracę. Kryje stosunkowo dobrze, ale uzależnione jest to od podanej na etykiecie procentowej zawartości pudru. Kupisz go w szklanej buteleczce lub słoiczku. Dość często sprzedawany wraz ze szpatułką.
Sztyft. Używa się go zazwyczaj, by pokryć cienie pod oczami lub drobne wypryski, przebarwienia i zaczerwienienia. Bardzo dobrze kryje, zawiera dużo pigmentu. Sztyfty są miękkie i dlatego dość szybko się zużywają. Często sprzedawany w komplecie z pędzelkiem.
Kamień. Zawiera bardzo dużą ilość pigmentu i pudru, tak więc bardzo dobrze kryje. Po jego nałożeniu właściwie niepotrzebny jest już puder. Cera jest gładka, wszystkie mankamenty pokryte. Sprzedawany jest w puderniczkach, zazwyczaj z gąbką do nakładania, często z lusterkiem.
Jak używać podkładu?
Zanim zaczniesz się malować, zastanów się, w jakim świetle będziesz prezentować swój makijaż. Jeśli w ciepłym, przytłumionym świetle lampy lub świec, podkład powinien być nieco chłodniejszy: niebieskawy, szary, różowawy. Dzienne światło lub świetlówki w pracy wymagają cieplejszego koloru podkładu, na przykład złocistego, żółtawego. Brązy nadają się tylko do bardzo opalonej skóry.
Jeśli będziesz wykonywać makijaż w domu, usiądź twarzą w stronę okna, by światło dzienne dobrze cię oświetlało. Ważne, by w lusterku widoczna była cała twarz. Odpowiednia do tego łazienka powinna mieć jasne ściany i oświetlenie po bokach lustra. Światło z góry i kolorowa glazura rzucają cień na twarz.
Zanim kupisz odpowiedni odcień, sprawdź, jak kolor harmonizuje z twoją karnacją, i pokryj część nieumalowanej tearzy. Powinnaś to robić nie w sklepie (to często fałszuje kolor), tylko przy dziennym świetle.
Zanim użyjesz podkładu, pokryj skórę kremem na dzień, to ułatwi aplikację podkładu. Na kremie podkład dłużej się utrzymuje. Główna zasada jest taka, by nanosić go w niewielkich ilościach i dokładnie rozprowadzić, zanim wyschnie. Gruba warstwa pozostawia smugi, lepiej dokładać podkładu systematycznie w niewielkich ilościach.
W sprzedaży jest wiele gąbek z elastycznego lateksu o różnych kształtach, którymi wygodnie rozprowadzić podkład. Gąbki powinny dopasowywać się do kształtu twarzy. Są porowate, co pozwala na aplikację odpowiedniej ilości. Podkład ze słoiczka możesz nakładać na twarz specjalną szpatułką. Pamiętaj jednak, by po każdym użyciu dokładnie ją umyć. To samo dotyczy gąbek i pędzelków. Wymieniaj je co jakiś czas i myj po każdym użyciu. Wiele wizażystek poleca nakładanie własnymi palcami. Skóra człowieka podgrzewa lekko podkład i jest on wtedy łatwiejszy do rozprowadzenia. Nie dotyczy to jedynie podkładu w kompakcie, kamieniu – ten nakłada się wyłącznie za pomocą specjalnej gąbeczki.
Podkład rozprowadza się punktowo w różnych częściach twarzy, a następnie rozciera się go okrężnymi ruchami po całej powierzchni. Baczną uwagę należy zwrócić na to, czy podkład jest dobrze roztarty tuż przy włosach i czy nie widać różnicy w kolorze twarzy i szyi. Podkładem powinnaś pokryć także szyję, ale w niewielkich ilościach. Jej kolor musi harmonizować z podkładem na twarzy. Szyję dobrze przypudruj, wtedy w kontakcie z ubraniem nie pobrudzisz tak materiału.
Jeśli masz cienie pod oczami, przed nałożeniem podkładu powinnaś je pokryć korektorem w sztyfcie lub jasnym kremem kryjącym, a dopiero potem rozprowadzić podkład. Zbyt dużą ilość sztyftu należy zebrać z twarzy gąbką, w przeciwnym razie na skutek mimiki utworzą się bruzdy i zmarszczki będą bardziej widoczne. Kolor sztyftu powinien być o cień jaśniejszy od podkładu. Nakładając go pod oczy, należy uważać, by nie odróżniał się od reszty twarzy.
Błyszczenie po nałożeniu podkładu usuniesz, przykładając delikatnie do twarzy chusteczkę nawilżającą. By utrwalić makijaż, po jego nałożeniu spryskaj twarz mgiełką. Zachowaj odległość 30 centymetrów. Następnie przyłóż do twarzy chusteczkę i osusz ją. Nie wycieraj. Potem użyj pudru i gotowe. Teraz może nakładać cienie, róż, tusz i pomadkę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze