Przystawki z bakłażana
MICHAŁ PAWEŁCZYK • dawno temuDziś zajmiemy się bakłażanem. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z V w p.n.e., z Chin. Do Europy zawędrował on dość późno, bo dopiero około XV wieku. Jednak jego wspaniały smak i mnogość zastosowań jako pierwsi odkryli włosi. To oni rozpowszechnili bakłażana na całym starym kontynencie.
Dziś trudno sobie wyobrazić kuchnię śródziemnomorską bez tego warzywa. Dania takie, jak musaka, baba ghunsz, czy badrdżane kitronow nigdy by nie powstały, a my nie moglibyśmy się rozkoszować swojskim faszerowanym bakłażanem. Nie wspominając o wegetarianach, których „kotletowe” menu byłoby dużo uboższe…
Bakłażany w sosie jogurtowym
- ½kg bakłażanów,
- ½l jogurtu naturalnego,
- ½ pęczka koperku,
- sól, pieprz,,
- oliwa z oliwek
Bakłażany dokładnie myjemy, kroimy na centymetrowej grubości plastry i zanurzamy na około pół godziny w wodzie z łyżką soli, aby utraciły goryczkę. Następnie odcedzamy je i osuszamy papierowym ręcznikiem. Na patelni rozgrzewamy oliwę z oliwek i smażymy na niej plastry bakłażana na złocisty kolor, co jakiś czas dolewając oliwy (bakłażany piją jej nawet więcej, niż pieczarki). Po usmażeniu ponownie je odsączamy papierowym ręcznikiem. Jogurt mieszamy z posiekanym koperkiem i doprawiamy go solą i pieprzem. Gdy tylko bakłażany wystygną zalewamy je sosem, dokładnie mieszamy i wkładamy na minimum godzinę do lodówki.
Bakłażany zasmażane z pomidorami
- ½kg bakłażanów,
- ½kg pomidorów,
- 3 cebule,
- 3 ząbki czosnku,
- 2 łyżeczki soku z cytryny,
- świeża mięta,
- sól, pieprz,
- oliwa z oliwek
Bakłażany myjemy, kroimy na plasterki, po czym zanurzamy na około pół godziny w wodzie z łyżką soli, aby utraciły goryczkę. Cebulę kroimy w piórka i smażymy na oliwie około 3 minut. Następnie dorzucamy do niej pokrojone na plastry pomidory i smażymy następne 3 minuty, po czym zdejmujemy warzywa z patelni. Bakłażany odcedzamy i odsączamy z nadmiaru płynu papierowym ręcznikiem i smażymy na tym samym tłuszczu, co jeszcze chwilę wcześniej pomidory z cebulą. Na talerzu całość układamy jak sałatkę caprese – tylko zamiast mozzarelli stosujemy bakłażany. Następnie z oliwy, soku z cytryny, czosnku, soli i pieprzu przygotowujemy sos (całość blendujemy:), którym polewamy warzywa. Na koniec całość posypujemy solą, pieprzem i drobno posiekaną świeżą miętą.
Kotleciki z bakłażana
- ½kg bakłażanów,
- 3 jajka,
- sól, pieprz,
- bułka tarta,
- olej
Bakłażany kroimy w dość grube plastry (1½ – 2 centymetry grubości). Następnie przyprószamy go solą z obu stron i odkładamy w ciepłe miejsce na pół godziny. Następnie dokładnie wycieramy je papierowym ręcznikiem (kropelki wody, które wypłynęły na wierzch plastrów mają w sobie bardzo dużo goryczki). Tak przygotowane bakłażany możemy spokojnie opanierować w jajku i bułce tartej i usmażyć na oleju.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze