Dziś na talerzach japońskie tofu z bakłażanem!
ISABELLE • dawno temuDzisiejszy przepis jest dosyć oryginalny z dwóch powodów. Po pierwsze, składa się z produktów wywodzących się z Azji – jeden z Chin, drugi z Indii. Po drugie, rzadko kiedy jada się je same, ale raczej w formie dodatku – przynajmniej w Europie. Bohaterami artykułu są dziś bakłażan i ser tofu – z pozoru może nie pasują do siebie, ale przepis jest naprawdę dobry! Spróbujcie sami!
Azjatyckie produkty na europejskich stołach
O bakłażanie w Europie usłyszano dopiero w XV wieku, ale nie potraktowano go od razu poważnie. To warzywo stało się produktem spożywczym dopiero gdzieś w wieku XIX! Wcześniej uważano go, zresztą tak jak pomidory, za element dekoracyjny. Poza tym był czas, gdy sądzono, iż bakłażan powoduje choroby, takie jak epilepsja czy wysoka gorączka. Gdy już udowodniono, że to nieprawda, na stałe zagościł na europejskich stołach. Największym prestiżem cieszy się to indyjskie warzywo w basenie Morza Śródziemnego. Wartość odżywcza bakłażana nie jest zbyt wysoka. Z drugiej strony jednak jest bogaty w sole mineralne, takie jak żelazo, wapń, fosfor, a do tego dostarcza organizmowi glukozy i błonnika. Ponadto, wielu ludzi twierdzi, że jest on receptą na długowieczność, ponieważ redukuje poziom cholesterolu we krwi. Bakłażan jest bardzo dobrze znany we Włoszech i w Grecji, gdzie podawany jest przede wszystkim z daniami tłustymi, np. z potrawami z baraniny. Ponadto, może on służyć do przygotowania wielu innych przepisów, np. kotletów czy faszerowanych bakłażanów.
Natomiast ser tofu przywędrował na Stary Kontynent z dalekich Chin i Japonii. Ten rodzaj twarożku sojowego wytwarza się w procesie koagulacji mleka sojowego. Początki tej techniki produkcyjnej sięgają roku 164, kiedy to została użyta po raz pierwszy w Chinach przez Liu Ana. Warto wiedzieć, że tofu zawiera wiele cennych substancji odżywczych – są to przede wszystkim pełnowartościowe białka, nienasycone tłuszcze roślinne, a także liczne witaminy. Jest to produkt niskokaloryczny i wolny od cholesterolu. Tofu jest szczególnie popularnym składnikiem dań orientalnych oraz potraw kuchni europejskiej, zarówno dań mięsnych, jak i wegetariańskich. Świeże tofu sprzedaje się w sosie własnym. Po odsączeniu wody ser należy umyć i pokroić w kostkę. Można dodatkowo wycisnąć z tofu wodę, ściskając ser dwiema łyżkami lub deseczkami. Do gotowania powinno się wybierać jędrne, zwarte kawałki.
Ciekawy przepis na bakłażana i tofu razem
Ani indyjskie warzywo, ani japoński twarożek nie mają same w sobie wyrazistego smaku, zatem jak to możliwe, że ich połączenie daje coś zjadliwego. Otóż, przepis na bakłażana i tofu naprawdę posiada wiele walorów smakowych. Trzeba tylko spróbować!
Składniki:
- 3 łyżki oleju roślinnego,
- 1 średnia cebula (w plasterkach),
- 5 ząbków czosnku,
- 1 kawałek imbiru (obrany),
- 1 papryka czerwona (bez pestek),
- 1 puszka całych pomidorów,
- 2 bakłażany (pocięte na kwadratowe kawałki),
- 1 łyżeczka curry w proszku,
- 1 puszka niesłodzonego mleka kokosowego,
- 50 g tofu (pokrojonego w kostkę),
- 3 szklanki szpinaku,
- sól koszerna i świeżo zmielony pieprz.
Przygotowanie:
Rozgrzej łyżkę oleju w garnku na średnim ogniu. Dodaj cebulę i gotuj, aż zmięknie. Tymczasem wrzuć do blendera czosnek, imbir i paprykę, do tego 2 łyżki wody. Wyjmij pomidory z puszki, ale sos zachowaj. Zmiażdż warzywo w osobnej miseczce. Do garnka z cebulą dodaj resztę oleju oraz bakłażana i gotuj ok. 3 minut. Po tym czasie wrzuć do garnka mieszankę z miksera i gotuj przez 5 minut, często mieszając. Teraz dodaj curry i pomidory. Na koniec dodaj sos pomidorowy i dodatkowo ze dwie łyżki wody. Zmniejsz ogień i duś pod przykrywką. Po kilku minutach dodaj do garnka mleko kokosowe oraz tofu i ostrożnie mieszając, gotuj jeszcze kilka minut. Teraz dodaj szpinak, dopraw solą i pieprzem i duś jeszcze chwilę, żeby szpinak się podgrzał. Podawaj z ryżem. To naprawdę smaczne, spróbujcie sami!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze