Kwas foliowy
JOLANTA MARTIN • dawno temuKwas foliowy, zwany także folanem, folacyną lub witaminą B9, należy do dużej rodziny rozpuszczalnych w wodzie witamin B. Spełnia wiele ważnych funkcji w organizmie. Jest niezbędny dla prawidłowego podziału komórek, wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, bierze udział w procesach krwiotwórczych.
Kwas foliowy, zwany także folanem, folacyną lub witaminą B9, należy do dużej rodziny rozpuszczalnych w wodzie witamin B. Nazwa „kwas foliowy” pochodzi od łacińskiego słowa folium, czyli liść, ponieważ witamina ta została wyizolowana po raz pierwszy z liści szpinaku (w latach 40. XX wieku). Kwas foliowy spełnia wiele ważnych funkcji w organizmie. Jest niezbędny dla prawidłowego podziału komórek, wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, bierze udział w procesach krwiotwórczych.
Substancja ta odgrywa niezwykle ważną rolę w zapobieganiu powstawaniu wad wrodzonych u noworodków. Pierwsze sugestie dotyczące związku tej witaminy z powstawaniem wad rozwojowych ośrodkowego układu nerwowego pojawiły się w latach 60. XX wieku. Zauważono bowiem, że kobiety przyjmujące leki przeciwdrgawkowe, zaburzające metabolizm kwasu foliowego, często rodziły dzieci z poważnymi wadami cewy nerwowej. W życiu zarodkowym cewa nerwowa jest fałdem tkanki w kształcie rynienki, który stanowi zawiązek ośrodkowego układu nerwowego. Cewa nerwowa zamyka się pomiędzy 16 a 28 dniem od chwili poczęcia. Z jej przedniego odcinka rozwija się mózg, a z tylnego – rdzeń kręgowy. Jeżeli cewa nerwowa nie zamknie się sposób prawidłowy, może dojść do powstania różnego rodzaju wad. W wielu wypadkach powstanie takiej wady u płodu jest przyczyną poronienia, a jeżeli kobieta donosi ciążę, dziecko rodzi się upośledzone.
Badania wykazały, że kwas foliowy zmniejsza ryzyko występowania wad cewy nerwowej o 60–70%. Dlatego zaleca się, aby kobiety planujące ciążę zażywały 0,4 mg kwasu foliowego na dobę w okresie trzech miesięcy przed poczęciem, a następnie przez pierwszych 12 tygodni ciąży. Kobiety, które wcześniej urodziły dziecko z wadą wrodzoną, powinny pod kontrolą lekarza zażywać większe dawki witaminy B9 — 4 mg na dobę. Wiele ciąż nie jest jednak planowanych, a dieta przyszłych matek nie zawsze zapewnia odpowiednią ilość kwasu foliowego. Dlatego też w wielu krajach, w celu zapobiegania wadom cewy nerwowej, planuje się wzbogacanie podstawowych produktów żywnościowych w witaminę B9. Jest to już praktykowane od 1998 roku w Stanach Zjednoczonych, gdzie kwas foliowy dodaje się do mąki, pieczywa, makaronu i płatków zbożowych, tak aby zapewnić optymalną ilość tej witaminy kobietom w wieku rozrodczym.
Kwas foliowy odgrywa ważną rolę w ochronie szyjki macicy przed dysplazją. Dysplazja jest stanem patologicznym, w którym wśród prawidłowych komórek nabłonka szyjki macicy występują komórki o cechach nieprawidłowych. Wykrywa się je w badaniu cytologicznym. U pewnej grupy kobiet dysplazja może być etapem prowadzącym do rozwoju raka szyjki macicy. Wyniki badań klinicznych wskazują, że wysoki poziom kwasu foliowego w organizmie znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia dysplazji szyjki macicy, nawet w przypadku obciążenia takimi czynnikami ryzyka jak zakażenie wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego).
Jest to także substancja niezbędna do powstawania i dojrzewania czerwonych krwinek – erytrocytów. Znaczny niedobór tej witaminy może prowadzić do powstania anemii megaloblastycznej, w przypadku której krwinki czerwone nadmiernie się powiększają, ale nie dojrzewają we właściwy sposób i nie stają się prawidłowo funkcjonującymi erytrocytami. Anemia megaloblastyczna objawia się słabą wydolnością fizyczną, ciągłym zmęczeniem i problemami z koncentracją.
Witamina B9 ma duży wpływ na funkcje umysłowe i zdrowie psychiczne. Związane jest to z faktem, że uczestniczy ona w syntezie i utrzymaniu prawidłowego poziomu neuroprzekaźników, czyli substancji biorących udział w przekazywaniu impulsów nerwowych. Neuroprzekaźniki wpływają na nastrój, pamięć, jasność umysłu, w związku z czym niedobór witaminy B9 może objawiać się stanami depresyjnymi i lękowymi, bezsennością oraz problemami z koncentracją i zapamiętywaniem.
Kwas foliowy odgrywa również rolę w zapobieganiu chorobie wieńcowej i udarowi mózgu dzięki zdolności do obniżania poziomu homocysteiny - aminokwasu, który gromadzi się w nadmiernej ilości we krwi osób jedzących duże ilości wędlin i mięsa. Homocysteina podwyższa krzepliwość krwi i poziom tzw. złego cholesterolu LDL.
Szczególnie bogate w kwas foliowy są liczne produkty roślinne, takie jak: szpinak, sałata, kapusta, natka pietruszki, szparagi, brokuły, kalafior, papryka, a także kiełki pszenicy i otręby pszenne. Wśród owoców dużą zawartością witaminy B9 wyróżniają się pomarańcze. Bardzo dobrym źródłem kwasu foliowego są również produkty pochodzenia zwierzęcego, np. wątróbka i żółtko jaja. Sporo kwasu foliowego zawierają również drożdże piwne, które są doskonałym źródłem wszystkich witamin z grupy B. Mimo że kwas foliowy występuje w wielu produktach spożywczych, jest niestety substancją bardzo nietrwałą i wrażliwą. Ulega zniszczeniu pod wpływem wysokiej temperatury (np. podczas gotowania potraw), światła, a nawet w przypadku zbyt długiego przechowywania żywności w temperaturze pokojowej. Dlatego najlepszym sposobem na dostarczenie organizmowi optymalnej ilości tej witaminy jest jedzenie surówek z różnorodnych warzyw, przyrządzonych bezpośrednio przed podaniem.
Na niedobór kwasu foliowego mogą być szczególnie narażone:
- osoby jadające bardzo przetworzoną żywność (np. fast food), palacze tytoniu, kobiety stosujące restrykcyjne diety odchudzające,osoby nadużywające alkoholu, kobiety stosujące pigułki antykoncepcyjne (zaburzają one metabolizm kwasu foliowego).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze