Alergia - prawie każdy ją ma
MAŁGORZATA GRUDZIŃSKA • dawno temuNajczęstszą substancją uczulającą i to małe dzieci jest mleko krowie, białka jaja kurzego, ryby, owoce cytrusowe, gluten, grzyby i czekolada. Ponieważ każdy organizm inaczej reaguje na poszczególne produkty, nigdy nie wiadomo, czy to, co zje kobieta w ciąży nie będzie miało odpowiedzi alergicznej u dziecka.
Czym jest alergia?
Alergia to odpowiedź organizmu na tzw. antygeny, czyli pewne substancje środowiskowe, żywność i leki. Wyróżniamy trzy główne typy alergii: skórną, przewodu pokarmowego i przewodu oddechowego. W zależności od tego, na jaki typ alergii cierpimy i co ją powoduje, pojawiają się różnorakie dolegliwości: swędzenie i łzawienie oczu, wyciek z nosa, opuchlizna, wysypka, bóle żołądka, kichanie czy nawet gorączka.
Skąd się biorą alergie?
W Polsce alergia występuje już tak często, że rodzice powinni brać ją pod uwagę nawet u noworodka. Istnieje bowiem dziedziczna skłonność do produkcji nadmiernej ilości przeciwciał IgE. I tak, gdy oboje rodziców ma alergię, prawdopodobieństwo przeniesienia jej na dziecko wynosi 70%, gdy jeden rodzic — 30%.Czasami jednak nikt w rodzinie nie ma alergii, a okazuje się, że dziecko choruje. W takim przypadku uczulenie rozwija się z pokolenia na pokolenie. Otóż na skutek nałożenia się zanieczyszczeń środowiska i predyspozycji genetycznych organizm uczy się wytwarzać coraz większe ilości przeciwciał, co w końcu doprowadza do powstania alergii. We wczesnym dzieciństwie najczęściej zachodzi uczulenie na pokarm, a w miarę upływu lat na alergeny atmosferyczne, domowe oraz jady owadów. Alergie oddechowe najczęściej wywołuje pył przemysłowy, kurz (roztocza), alergie skórne — ukąszenia owadów (osy, pszczoły) oraz światło słoneczne. Zmiany na skórze mogą być też symptomem klinicznym alergii pokarmowej, np. po zjedzeniu truskawek czy też innych alergizujących produktów spożywczych.
Jakie alergeny są najgroźniejsze?
Najważniejsze jednak jest, aby noworodek przez pierwsze 6 miesięcy był karmiony piersią, gdyż dzięki temu najbardziej zmniejsza się ryzyko wystąpienie alergii u dziecka. Mleko krowie najlepiej podać dopiero rocznemu dziecku. Przed ukończeniem pierwszego roku życia dziecka, aby uniknąć alergii, powinno się wykluczyć z jego diety jaja, pszenicę, czekoladę, ryby oraz cytrusy. Podawanie w pierwszych miesiącach życia antybiotyków może spowodować rozwój w następnych latach astmy, czy alergii na zwierzęta. Jednakże obecność kota, czy psa zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii. Należy też mieć świadomość zagrożenia wystąpieniem u dzieci tzw. skazy białkowej. Mówi się o niej “marsz alergiczny”, ponieważ wraz z wiekiem nasilają się uczulenia bądź nietolerancje pokarmowe. Często skazie białkowej towarzyszą wymioty, brak łaknienia czy nawet zapalenie ucha środkowego. W wieku późniejszym dochodzi katar sienny, zapalenie oskrzeli i astma oskrzelowa.
Jak się leczyć?
Najczęstszym sposobem jest odczulanie, które polega na wprowadzeniu wzrastających dawek alergenu, aby zaadoptować organizm do niego. Inną metodą jest leczenie objawowe, w którym stosuje się leki antyhistaminowe zmniejszające obrzęk, podwyższoną w danych miejscach temperaturę, żele antyhistaminowe, przy katarze siennym — krople do nosa zmniejszające przekrwienie, a przy astmie — podawanie sterydów wziewnych. Przy alergii skórnej najczęściej stosuje się podawanie wapnia, które bardzo skutecznie odczula. Ponadto należy unikać papierosów i miejsc, w których znajduje się dym tytoniowy, sprzątać i czyścić pomieszczenia, w których się przebywa, używać rękawiczek, jeśli występuje uczulenie na detergenty, nie spożywać wysoko rafinowanej żywności, myć dokładnie przed spożyciem warzywa i owoce, w wietrzne dni unikać długiego przebywania na dworze.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze