Cellulit – problem prawie każdej z nas
REDAKCJA JEJŚWIAT.PL • dawno temuZ najnowszych badań wynika, że nawet 90 proc. kobiet po 25. roku życia zmaga się z cellulitem. Cellulit to nieprawidłowe rozłożenie tkanki tłuszczowej oraz patologiczne zmiany występujące w obrębie tkanki łącznej podskórnej. Najczęściej zajętymi przez cellulit miejscami są uda, zwłaszcza ich tylna część, pośladki, brzuch oraz ramiona.
Wyjaśnię, czym tak naprawdę jest cellulit. Podskórna tkanka tłuszczowa podzielona jest włóknistymi przegrodami. Kobiety zaatakowane cellulitem mają przegrody między zrazikami prostopadłe do skóry, niewiele jest natomiast poprzecznych. Kiedy ciśnienie w zraziku wzrasta (nadmierne otłuszczenie lub ucisk) na skórze uwypukla się zrazik, czyli nierówność. Co ciekawe, badania dowodzą również, że na cellulit częściej cierpią kobiety rasy białej niż Azjatki.
Na powstanie niechcianej skórki pomarańczowej mają wpływ m.in. hormony (głównie estrogeny), uwarunkowania genetyczne, dieta bogata w cukry i tłuszcze, a także brak lub zbyt mała aktywność fizyczna. Diety wysokowęglowodanowe zwiększają produkcję tłuszczu w organizmie, co powoduje większe magazynowanie trójglicerydów w komórkach tkanki tłuszczowej. Moje pacjentki, często kobiety szczupłe, również mają problem z pomarańczową skórką, mimo że wiele z nich uprawia sport.
Podejmując walkę z cellulitem, należy mieć świadomość, że efekty nie będą błyskawiczne. Zwalczanie cellulitu należy rozpocząć od zdrowej diety. Warto zmniejszyć ilość soli dodawanej do pokarmów, a zastąpić ją mieszankami ziół, np. bazylią, majerankiem, kolendrą, suszoną natką pietruszki. Unikać jedzenia kalorycznego i wysoko przetworzonego, które powodują odkładanie się szkodliwych substancji w komórkach tłuszczowych, a także ograniczyć picie alkoholu wysokoprocentowego ponieważ on nie tylko jest wysokokaloryczny ale również zmniejsza zdolność tkanki tłuszczowej do naturalnej lipolizy.
Absolutnie niedopuszczalne jest palenie papierosów ponieważ powoduje ono dodatkowe niedotlenienie w obszarze cellulitu i zwiększa produkcję wolnych rodników. Należy wyznaczyć sobie stałe godziny, o których będziemy jadać posiłki. Zaleca się jeść pięć razy dziennie, przy czym nie należy podjadać między posiłkami. Warto wprowadzić do stałego menu posiłki przyspieszające przemianę materii, m.in. ryby, chude sery, warzywa strączkowe itp. Bardzo ważne jest, aby pić minimum 2 liry wody niegazowanej dziennie z niską zawartością sodu, w celu wypłukania z organizmu toksyn.
Czasem zdarza się, że mimo wprowadzenia diety nie widzimy satysfakcjonujących efektów. W takiej sytuacji warto skontaktować się z dietetykiem, który dobierze indywidualną dietę.
Jak wiadomo, wiele można zdziałać odpowiednio dobraną dietą, jednak w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną uzyskamy lepsze i znacznie szybsze efekty. Specjaliści zalecają głównie ruch o charakterze aerobowym. Na początek warto zacząć od 30 minut aktywności dziennie. Pozwoli to na zwiększenie krążenia krwi i limfy, powodując lepsze dotlenienie komórek. Ostatnio bardzo popularny jest nordic walking, który poprawia wydolność oraz kondycję organizmu, mniej obciążając stawy niż bieganie. Oprócz ćwiczeń, które możemy wykonywać w domu lub na świeżym powietrzu, warto udać się na siłownię, gdzie można zasięgnąć porady specjalisty.
Po wstępnym wywiadzie, trener personalny ułoży indywidualne ćwiczenia, które pomogą w pozbyciu się cellulitu, a także zbędnych kilogramów. Dobrze rozbudowane mięśnie stanowią solidne rusztowanie dla skóry, która staje się napięta i gładka, mimo chwilowego rozluźnienia skóry po utracie wagi.
Zdarza się tak, że dieta i ćwiczenia nie są skuteczne i mimo utraty wagi, mamy kłopot z miejscowym otłuszczeniem i cellulitem. Wtedy należy skorzystać z nowoczesnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Połączenie odpowiedniej diety, aktywności fizycznej i specjalistycznych zabiegów przyniesie zdecydowane efekty.
Najpopularniejszym zabiegiem jest Endermologia LIPOMASSAGE™ wynaleziona kilka lat temu we Francji. Badania Szpitala Uniwersyteckiego Purpan w Tuluzie we Francji potwierdziły, że seria zabiegów endermologii LPG zwiększa proces lipolizy (czyli uwalniania tłuszczu) aż o 70 proc. i pobudza proces produkcji kolagenu do 240 proc. Endermologia LPG polega na jednoczesnym masażu i zasysaniu tkanki przez specjalną głowicę.
W zabiegu wykorzystuje się elektronicznie sterowane rolki oraz zjawisko próżni, które wspólnie oddziałują na wszystkie warstwy skóry. Zabieg ten powoduje poprawę krążenia limfatycznego i krążenia krwi, co wpływa na zwiększenie lipolizy i zmniejszenie obrzęku wodnego. Zabieg może być stosowany na różne części ciała, a jego skuteczność oparta jest na stymulacji usuwania tłuszczu z organizmu. W efekcie pobudzone do pracy komórki rozpoczynają proces usuwania nadmiernej ilości tłuszczu z tkanki, co prowadzi do jej zmiękczenia i wygładzenia cellulitu.
Drugim wartym uwagi zabiegiem jest Eeat Skingshock™ Fala akustyczna
SkinShock wykorzystuje falę akustyczną oraz energię wysokiej częstotliwości w celu wywołania elektrostymulacji mięśni. Energia przenika w głąb tkanki. Impulsy wytwarzają wibracje, powodując naprzemienne mechaniczne rozciąganie i relaksację tkanki łącznej.
Efektem zabiegu jest odbudowa kolagenu, ujędrnienie zwiotczałej skóry, zwiększenie napięcia i elastyczności, wygładzenie nierówności po liposukcji i lipolizie, a także eliminacja ubocznych produktów przemiany materii. Poprawa mikrocyrkulacji i metabolizmu na obszarze zabiegowym, eliminacja złogów poprzez udrożnienie systemu limfatycznego oraz zagęszczenie kolagenu i powstanie nowych naczyń włosowatych.
Najnowszym i najskuteczniejszym zabiegiem do walki z tkanką tłuszczową jest Ultraskin II Absolute. Zabieg Ultraskin II Absolute to najsilniejsza, bezinwazyjna forma terapii redukująca tkankę tłuszczową przy jednoczesnej poprawie jędrności i napięcia skóry. Urządzenie wykorzystuje działanie nowoczesnej technologii skoncentrowanych fal ultradźwiękowych (HIFU), polegającej na precyzyjnym skupieniu fali o wysokiej energii na małym obszarze.
Zabieg jest bezbolesny i nieinwazyjny, ponieważ nie dochodzi do naruszenia ciągłości naskórka oraz uszkodzeń tkanek przyległych, dlatego też bezpośrednio po zabiegu pacjent może powrócić do swoich codziennych aktywności. Skoncentrowane fale ultradźwiękowe emitowane przez urządzenie trwale redukują komórki tłuszczowe, które są w naturalny sposób absorbowane, a następnie usuwane z organizmu w procesach metabolicznych. Pierwsze rezultaty widoczne są bezpośrednio po zabiegu, natomiast ostateczny efekt osiągany jest po upływie około 2‒3 miesięcy. Efekt zabiegu może utrzymywać się nawet do pięciu lat.
Metod walki z cellulitem jest wiele, a odpowiednie dopasowanie ich wraz z lekarzem medycyny estetycznej i dietetykiem pozwoli na zmaksymalizowanie efektywności i skuteczności. Zatem do dzieła, bo do lata pozostało już niewiele czasu.
Informacja prasowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze