Efekt oddychania ustami
ALICJA • dawno temuZapalenie dziąseł
Oddychanie ustami zwiększa ryzyka zachorowania na zapalenia dziąseł, czego dowodzą badania przeprowadzone w Indiach w roku 1998. Naukowcy poddali badaniu 240 dzieci z różnych grup społecznych w wieku od 10 do 14 lat. Wyniki jednoznacznie wskazały, że liczba zachorowań na zapalenie dziąseł jest wyższa u dzieci oddychających ustami niż u tych, które oddychały przez nos. Zaobserwowano również wyższy stopień odkładania się kamienia nazębnego u tych dzieci.
Odkształcenia twarzy
Z czasem, zwyczaj oddychania ustami, może negatywnie wpłynąć na kształtowanie się rosnących wciąż twarzy dzieci. Dr Yosh Jefferson, w czasopiśmie Journal of General Dentistry (styczeń 2010) dowodzi, że istnieje zależność pomiędzy nieleczonym oddychaniem ustami a wydłużonym, wąskim kształtem twarzy. Jama ustna również może doznać odkształceń w postaci wysokiego i wąskiego podniebienia.
Znużenie i niepokój
Zgodnie z badaniami dr Jeffersona, osoby oddychające ustami mają problemy ze snem; śpią niespokojnie bądź cierpią na bezdech senny. Dzieci, które nie wysypiają się z powodu oddychania przez usta, bywają sfrustrowane i rozgniewane w ciągu dnia. Nie należy tego zachowania mylnie postrzegać jako syndrom ADHD u dzieci.
Zwracajmy uwagę na to, czy oddychamy ustami czy nosem. Zauważenie problemu to pierwszy krok do wyeliminowania tego złego nawyku.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze