Zapalenie pęcherza moczowego
OLGA CHOJNACKA • dawno temu50 % wszystkich kobiet cierpi co najmniej raz w życiu na zapalenie pęcherza moczowego, a 20 % przechodzi je wielokrotnie. Do zapalenia dochodzi na skutek zakażenia bakteryjnego. Odczuwamy wtedy nagłą potrzebę oddawania moczu, nawet gdy pęcherz jest pusty. Towarzyszy temu ból, pieczenie, a w cięższych przypadkach w moczu pojawia się krew.
Do zapalenia pęcherza dochodzi na skutek zakażenia bakteryjnego. Odczuwamy wtedy ciągłą potrzebę oddawania moczu, nawet gdy pęcherz jest pusty. Towarzyszy temu ból, pieczenie, a w cięższych przypadkach w moczu pojawia się krew. Większość zakażeń wywoływana jest przez pałeczkę okrężnicy. Bakterie te żyją w jelicie grubym i na skórze odbytu. Zdarza się też, że przyczyniają się do tego chlamydie, bakterie przenoszone drogą płciową lub po prostu przeziębienie i przemoczenie.
Zapalenie pęcherza moczowego to problem, który najczęściej dotyka kobiety ze względu na krótką cewkę moczową, przez którą dochodzi do zakażenia. Położenie cewki blisko pochwy i odbytu sprzyja rozsiewaniu bakterii. Inną przyczyną przenoszenia bakterii są także stosunki płciowe. Do zapalenia może dojść również wtedy, gdy błona dziewicza jest zbyt duża i uciska cewkę moczową i pęcherz. Ponadto zapaleniu sprzyjają zmiany hormonalne występujące podczas menopauzy oraz reakcja alergiczna na podpaski, środki plemnikobójcze czy żele nawilżające.
Szacuje się, że 50 % wszystkich kobiet cierpi co najmniej raz w życiu na zapalenie pęcherza, a 20 % przechodzi je wielokrotnie. U mężczyzn zachorowalność wzrasta po ukończeniu 50. roku życia, gdyż dochodzi do przerostu prostaty i utrudnienia w odpływie moczu.
Objawy, które wymagają wizyty u lekarza:
obecność krwi w moczu,gorączka, nudności, wymioty,osłabienie,ból w dole pleców lub okolicy lędźwiowej.
Zasady, których należy przestrzegać, by złagodzić ból, uniknąć nawrotów oraz przyspieszyć gojenie:
dużo pij — od 8 do 10 szklanek dziennie (gdy mocz jest jasny – organizm otrzymuje odpowiednią ilość płynów, gdy jest ciemny jest ich za mało),zrezygnuj z alkoholu i kawy, aby nie podrażniać pęcherza,przed stosunkiem oddaj mocz i wypij szklankę wody, po godzinie ponownie oddaj mocz. Zapewni to wypłukanie bakterii z pęcherza (ten sposób postępowania wskazany jest dla kobiet),zrezygnuj z tamponów na rzecz podpasek higienicznych,zakładaj bawełnianą bieliznę,unikaj obcisłych ubrań,nie noś wilgotnych strojów kąpielowych,nie używaj dezodorantów do higieny intymnej, płynów do kąpieli, aromatyzowanych mydeł ani innych środków drażniących,dbaj o higienę,przykładaj ciepłe kompresy, stosuj ciepłe nasiadówki np. z rumiankiem,dbaj, aby okolice genitaliów były możliwie jak najbardziej suche,wycieraj odbyt ruchem od przodu do tyłu, aby bakterie nie przedostały się do cewki moczowej,nie używaj krążka macicznego,podczas zażywania antybiotyków przyjmuj preparaty zawierające bakterie Lactobacillus lub jedz jogurty naturalne.
Sposoby leczenia:
przyjmowanie 1000 g witaminy C (za zgodą lekarza),kuracja sokiem z żurawiny (brak zgodności specjalistów co do skuteczności tej metody), z czarnych borówek, jedzenie rzeżuchy, selera, ogórków, arbuza.
Kuracje ziołowe:
nawłoć pospolita — garść suszonego ziela zalać 1 litrem wrzącej wody, gotować 2 minuty, pozostawić pod przykryciem na 10 minut, pić kilka razy dziennie,nasturcja wielka — szczyptę liści zalać filiżanką wrzącej wody, pozostawić pod przykryciem na 10 minut, pić 2 filiżanki dziennie,lubczyk ogrodowy — łyżeczkę do kawy zalać 2 szklankami wrzącej wody, pozostawić pod przykryciem na 10 minut, pić 2 razy dziennie,ziele rdestu ptasiego, liście mącznicy lekarskiej i pokrzywy zwyczajnej połączyć w równych częściach, łyżeczkę mieszanki zalać filiżanką wrzącej wody, pić 2 szklanki dziennie, jedną rano, drugą przed snem,mącznica lekarska — 3 g liści zalać 150 ml wrzącej wody, pić 4 razy dziennie (mącznica lekarska w połączeniu z witaminą C czy sokiem żurawinowym może spowodować nadmierną kwasowość moczu),napar z gorzknika kanadyjskiego, jeżówki, z pokrzywy,po 50 g liści jeżyny fałdowanej, mięty pieprzowej, pokrzywy, podbiału, kwiatów bzu czarnego, koszyczków rumianku, ziela krwawnika i skrzypu polnego oraz kłączy perzu — pić 2 razy dziennie po szklance przed posiłkiem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze