Zanim bocian przyleci – vademecum przygotowań do ciąży
REDAKCJA • dawno temuPodjęłaś decyzję, że zostaniesz mamą, ale nie wiesz od czego zacząć przygotowania do ciąży? Poznaj kilka wskazówek jak w pełni wykorzystać czas przed poczęciem. Dobrze zaplanowane macierzyństwo to przede wszystkim troska o zdrowie maleństwa i spokój przyszłej mamy.
Antykoncepcja
Pierwszą rzeczą, jaką powinnaś zrobić, jeśli postanowiłaś, że Twoja rodzina się powiększy, jest odstawienie antykoncepcji. Gdy już się na to zdecydujesz, skontaktuj się ze swoim lekarzem, aby omówić różne możliwości oraz najlepszy czas na realizację swojego planu. Najczęściej odstawia się pigułki na koniec ostatniego opakowania przepisanego przez lekarza. Choć na uregulowanie miesiączki trzeba poczekać nawet kilka tygodni, to zajście w ciążę jest możliwe tuż po odstawieniu tabletek. Nie powinnaś się obawiać, że wpłynie to negatywnie na przebieg ciąży ani na płód. Zalecane jest jednak, abyś już w ostatnim okresie przyjmowania antykoncepcji zadbała o zdrowy tryb życia, czyli między innymi właściwe odżywianie oraz odstawienie używek.
Badania lekarskie
Następnym krokiem jest wykonanie podstawowych badań lekarskich, takich jak:
- badanie cytologiczne
- badanie grupy krwi i Rh
- morfologia
- badanie ogólne moczu
- badanie w kierunku toksoplazmozy i różyczki
- test na obecność wirusa HIV, HCV
- oraz badanie WR — odczyn Wassermana.
Warto również zrobić USG jamy brzusznej i sprawdzić poziom hormonów tarczycy. Obowiązkowa jest także wizyta u dentysty i wyleczenie wszelkich ubytków, tak jak i wykonanie szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Trzeba przyjąć trzy dawki szczepionki: drugą w miesiąc po pierwszej, trzecią w pięć miesięcy po drugiej. Jeśli w dzieciństwie nie chorowałaś na różyczkę, zaszczep się na nią koniecznie.
Ruch na zdrowie
Jeszcze przed zajściem w ciążę przygotuj swój organizm na nadchodzące zmiany. To czas, w którym Twój organizmu będzie potrzebował dużej mobilizacji, dlatego aktywność fizyczna wzmacniająca kręgosłup, mięśnie brzucha i miednicę jest jak najbardziej wskazana. Zmniejszy to zarówno dyskomfort, który odczuwają przyszłe mamy związany z dodatkowym obciążeniem, przygotuje na wysiłek podczas porodu, a także pozwoli szybciej wrócić do kondycji i figury sprzed porodu. Wysiłek fizyczny pomaga również zapomnieć o problemach dnia codziennego i zrelaksować się. Stres natomiast jest jednym z głównych czynników, które mogą utrudniać zajście w ciąże. Jeśli nie byłaś dotychczas osobą bardzo aktywną, zacznij od spacerów i marszobiegów, które przede wszystkim dotlenią Twój organizm. Możesz spróbować również ćwiczeń z elementami jogi i treningu funkcjonalnego, które nie tylko wzmocnią Cię fizycznie, ale i rozciągną i uelastycznią Twoje ciało.
Zdrowa dieta
Im wcześniej zaczniesz wprowadzać zmiany w swoim jadłospisie, tym łatwiej będzie Ci przywyknąć do diety zalecanej kobietom w ciąży. Twój sposób odżywiania na etapie planowania dziecka także ma wpływ na zdrowy rozwój maluszka. Zmiany wprowadzaj jednak stopniowo. Nie chodzi o wyrzeczenia, a o to, by Twoja dieta była zbilansowana i urozmaicona o różne składniki odżywcze – białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne. Zaleca się spożywanie produktów, które są źródłem węglowodanów złożonych, czyli kasze, pieczywo razowe, makarony, ryż, warzywa; tłuszczu zawierającego głównie wielonienasycone kwasy tłuszczowe — kwas linolowy, linolenowy, dezoksyheksaenowy (oleje sojowy, kukurydziany, słonecznikowy, oliwa z oliwek, orzechy, ryby morskie) oraz białek głównie pochodzenia zwierzęcego (mięso i jego przetwory, ryby, jaja i produkty mleczne). To co powinnaś zmienić jak najszybciej, to odstawienie kawy, alkoholu i papierosów*.
Kwas foliowy i metafolina
Konieczność przyjmowania kwasu foliowego to jedna z najlepiej uświadomionych potrzeb zdrowotnych związanych z ciążą. Ważne jednak, aby zadbać o odpowiednią podaż folianów także w okresie ją poprzedzającym, nawet na 3 miesiące przed. Biorą one bowiem udział w wielu procesach metabolicznych organizmu. Pełnią istotną rolę dla prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, nerwowego oraz krwiotwórczego. Wpływają na prawidłowe funkcjonowanie tkanek i narządów organizmu poprzez swoje wielokierunkowe działanie, a także uczestniczą w podziałach i procesie różnicowania wszystkich. Znajdziesz je głownie w zielonych warzywach takich jak: sałata, brokuły, brukselka, szpinak, kapusta włoska, szparagi czy kalafiory. Jednak mimo najlepszych wysiłków twoja dieta wciąż może zawierać zbyt małe ilości składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego na 3–4 miesiące przed rozpoczęciem starań o ciążę pomyśl o rozpoczęciu regularnego przyjmowania suplementów diety. Ważne, by zawierały one zarówno kwas foliowy jak i metafolinę, która jest aktywną formą folianów gotową do bezpośredniego wykorzystania przez organizm kobiety i zabezpieczenia płodu przed wadami ośrodkowego układu nerwowego, serca czy układu moczowego**.
Femibion Natal 1 to suplement diety, który zawiera unikalne połączenie kwasu foliowego oraz metafoliny – opatentowanej, aktywnej formy folianu (Metafolin®), dzięki czemu pomaga pokryć zwiększone zapotrzebowanie na foliany u kobiet planujących ciążę oraz będących w pierwszym trymestrze ciąży.
*Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu, 2005, str.6
**Seremak-Mrozikiewicz A. "Metafolina – alternatywa dla suplementacji niedoboru folianów u kobiet ciężarnych". Ginekologia Polska 2013;84:641–646
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze