Czy wiesz, kto sprząta w twoim domu?
DOMINIK SOŁOWIEJ • dawno temuKażdy, kto słuchał programu „Poranny WF”, emitowanego w Esce Rock, pamięta kontrowersyjne wypowiedzi Kuby Wojewódzkiego i Michała Figurskiego na temat Ukrainek pracujących w Polsce jako gospodynie domowe. W naszym kraju nie odbyła się żadna poważna debata publiczna na temat równouprawnienia obcokrajowców. A co zaproponowali nasi zachodni sąsiedzi?
Każdy, kto słuchał programu „Poranny WF”, emitowanego w Esce Rock, pamięta kontrowersyjne wypowiedzi Kuby Wojewódzkiego i Michała Figurskiego na temat Ukrainek pracujących w Polsce jako gospodynie domowe. Oburzenie opinii publicznej było jak najbardziej zrozumiałe, ale w naszym kraju nie odbyła się żadna poważna debata publiczna na temat równouprawnienia obcokrajowców. Pojawiło się w mediach mnóstwo artykułów na temat Wojewódzkiego i Figurskiego, ale to była jedyna reakcja. Przyjrzyjmy się więc temu, co zaproponowali nasi zachodni sąsiedzi.
Otóż w Czechach miała miejsce dyskusja w ramach kampanii dotyczącej właściwego traktowania kobiet zatrudnianych jako pomoc domowa (przede wszystkim Ukrainek, których w Czechach pracuje coraz więcej). Autorem kampanii jest The Association for Integration and Migration, czyli Stowarzyszenie na rzecz Integracji i Migracji, zapewniające bezpłatne doradztwo w sprawach związanych z miejscem zamieszkania w Republice Czeskiej (chodzi o zatrudnienie, zakwaterowanie, edukację, ubezpieczenia społeczne, świadczenia i ubezpieczenia zdrowotne). Jeden z filmów przygotowanych przez stowarzyszenie nosi tytuł Czy wiesz, kto sprząta w twoim domu? i pokazuje, jak młody Czech, który bezskutecznie szuka notesu z rozwiązanym zadaniem matematycznym, krzyczy na pracującą Ukrainkę. Pod koniec filmu okazuje się, że kobieta, zatrudniona przez niego jako gospodyni domowa, jest wykształconą osobą, nauczycielką matematyki. I to ona błyskawicznie rozwiązuje skomplikowane zadanie.
To kapitalny pomysł na kampanię. Zamiast protestować, okazywać oburzenie i straszyć sądami, Czesi zaproponowali społeczeństwu rzetelną debatę, zwracając uwagę na banalny fakt: nie znamy ludzi, którzy pracują w naszych domach i nie traktujemy ich we właściwy sposób. A przecież każdy zasługuje na szacunek i zrozumienie.
Źródło:1. Strona kampanii (dostępna w języku angielskim): www.migrace.com
2. Film „Czy wiesz, kto sprząta w twoim domu?” dostępny jest pod adresem: http://youtu.be/lvDn-Q_uNXE
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze