Gry komputerowe pomagają schudnąć?
IZABELA O’SULLIVAN • dawno temuZbierają cięgi za to, że pochłaniają czas, odrywają od obowiązków, wreszcie – uzależniają. Tymczasem okazuje się, że gry komputerowe mogą mieć bardzo dobroczynny wpływ na ich użytkowników. Naukowcy z Uniwersytetu Missouri dowodzą, że te, w których występuje postać, z którą się utożsamiamy, mogą pomóc schudnąć.
— Posiadanie wirtualnego avatara o zgrabnej sylwetce pozwala wyobrazić sobie nas samych w takim ciele – twierdzi kierująca badaniami Elizabeth Behm-Morawitz.
Zdaniem badaczki, życie online i offline silnie się przenikają. Obrazy, które oglądamy na komputerze, przenosimy wielokrotnie do swojego normalnego życia. Jeśli w tym wirtualnym świecie postrzegamy siebie (czyli postać z gier, w którą się wcielamy na jakiś czas) jako szczupłe, pewne siebie, odnoszące sukcesy, łatwiej jest uwierzyć, że w rzeczywistości też takie możemy być. A stąd już tylko krok do wprowadzenia zmian w swoim prawdziwym życiu.
W badaniu wzięło udział 279 Internautów, którzy wypełnili ankiety, dotyczące ich zdrowia, wyglądu i przeżywanych emocji w świecie wirtualnym i w rzeczywistości. Okazało się, że to, jakie życie uczestnicy prowadzili w sieci i grach komputerowych, wpływało na ich codzienność. Ci, którzy posiadali wirtualnego bohatera, z którym się utożsamiali, lepiej postrzegali samych siebie w normalnym życiu.
Badacze nie wykluczają jednak, że angażowanie się w takie formy rozrywki, jak gry komputerowe, telewizja czy książki i wybieranie postaci, z którymi się utożsamiamy, może mieć także negatywny wpływ na nasze zachowanie. Wszystko zależy od tego, kogo wybierzemy na swój wzorzec. Niewątpliwie jednak elementy wykreowanego świata wpływają na naszą wyobraźnię i kształtują to, w jaki sposób postrzegamy samych siebie w rzeczywistym życiu.
Naukowcy z Uniwersytetu Missouri odkryli także, że gry komputerowe, w których występują bohaterowie, reprezentujący różne grupy etniczne, mogą uczyć tolerancji dla odmiennych kultur.
Wyniki badania opublikowano w dzienniku Komputery w ludzkim zachowaniu (Computers in Human Behaviour).
Źródło: Dailymail.co.uk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze