Dania fast food
DAMIESA • dawno temuSzybkie jedzenie stało się jednym z symboli naszej cywilizacji. Zapracowani ludzie sięgają po nie, bo są łatwo dostępne a do tego tanie i na długo pozostawiają przyjemne uczucie sytości w w żołądku. Każdy z nas zdaje sobie sprawę z wysokiej kaloryczności przekąsek typu fast food, jednak to nie przeszkadza nam sięgać po nie dość często. Wiele z nich ma w swoim składzie ciężkostrawny ser, czyli składnik podwyższający poziom cholesterolu i zawierający sód.
Kaloryczność pizzy
To włoskie danie jest jednym z bardziej kalorycznych potraw, jakie znajdują się na długiej liście fast foodów. W jednym kawałku może znajdować się nawet 500 kcal, a co dopiero pomyśleć o spożyciu jej całej! Jest to jednak danie, po które lubimy sięgać podczas spotkań z przyjaciółmi. Taki kulinarny specjał idealnie nadaje się na wszelkiego rodzaju posiadówki czy filmowe wieczorki. Uniwersalność to jego główna zaleta. Możemy więc komponować składniki według własnego uznania dowolnie zmieniając jego kaloryczność. Jeśli więc chcemy cieszyć się zgrabną sylwetką, ale nie potrafimy odmówić sobie pizzy, warto ograniczyć jej tuczące składniki do minimum. Zrezygnujmy zatem z tłustych sosów, zamiast grubego ciasta wybierzmy to cieńsze, a przede wszystkim zredukujmy ilość sera żółtego zamieniając go na mieszankę pożywnych warzyw. Tym sposobem możemy zaoszczędzić nawet do 150 kcal! I pamiętajmy: najlepsza pizza to ta świeża. Sklepowe mrożonki zazwyczaj nie dają nam nic innego oprócz pustych kalorii, więc zdecydowanie lepiej jest jadać rzadziej, ale za to inwestować w danie pełne składników odżywczych.
Hamburgery, frytki, zapiekanki i ziemniaczki w panierce
Wszystkie z wymienionych produktów to dania, które choć smaczne to powinny być spożywanie niezwykle rzadko. Wiele punktów oferujących tego rodzaju szybkie przekąski, przygotowuje je na niezbyt świeżym tłuszczu, który może silnie uczulać, powodować dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego a nawet przyczyniać się do powstawania nowotworów. Wartości odżywcze takich produktów są minimalne, zaś destruktywny wpływ na nasz organizm dość duży, szczególnie kiedy spożywanie takich posiłków stanie się naszym nałogiem. Jedzenie fast foodów nawet dwa razy w tygodniu może po miesiącu zmienić naszą wagę ciała na większą o całe 3 kilogramy! Zanim zatem po nie sięgnięcie zapytajcie się własnego sumienia czy warto przypłacać chwilę podniebiennej rozkoszy przyrostem kilku centymetrów w biodrach.
Skutki uboczne jedzenia fast foodów
Ze względu na połączenie wysoko nasyconych tłuszczów i węglowodanów częste spożywanie fast foodów nie tylko przyczynia się do otyłości. Nadmierna nadwaga prowadzi z kolei do schorzeń kręgosłupa i znacznego obciążenia stawów. Jedzenie tak wysocekalorycznych pokarmów także wpływa na rozwój choroby wieńcowej, schorzeń wątroby czy podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi. Kaloryczne przekąski mogą także silnie wpływać na nasze codzienne życie, obniżając sprawność seksualną oraz pogarszając kondycje fizyczną. Zwiększają również ryzyko chorób serca, powstawanie miażdżycy i chorób układu krążenia. Fast foody zamiast wartości odżywczej mają jedynie wartość energetyczną.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze