Dietetyczne spaghetti
MAGDA • dawno temuSpaghetti to typowo włoska potrawa, choć legenda głosi, że zostało ono wynalezione w Chinach, skąd dopiero Marco Polo miał przywieźć je do Wenecji. Jaka by nie była geneza tego dania, stało się ono kultową pozycją także w Polsce. Któż z nas nie lubi nawijanego na widelec długiego makaronu zamoczonego w specyficznym sosie i posypanego serem – najlepiej parmezanem. Nie każdy jednak może oddawać się beztroskiej konsumpcji spaghetti, gdyż nie jest to danie niskokaloryczne (np. carbonara). Bez obaw, nawet ludzie na diecie mogą sobie pozwolić na chwileczkę zapomnienia…
Niskotłuszczowe spaghetti a'la bolognese
Ta wersja makaronu śmiało dorównuje prawdziwemu spaghetti bolońskiemu, jest tylko nieco lżejsza. Składniki potrzebne do przygotowania tego dania to:
- 280 g makaronu spaghetti pełnoziarnistego;
- 1 średnia cebula;
- 2 ząbki czosnku;
- 2–3 pieczarki (jeśli ktoś lubi);
- 200 g mięsa mielonego z indyka;
- 2 łyżki oliwy z oliwek;
- 1 puszka pulpy pomidorowej;
- oregano;
- bazylia (najlepiej świeża, wyhodowana w doniczce na kuchennym parapecie);
- sól i pieprz;
- parmezan (bądź inny żółty ser, najlepiej low fat).
Krok 1: Na rozgrzanej oliwie z oliwek rumienimy cebulę pokrojoną w kostkę i grubo posiekany czosnek. Następnie dodajemy mięso z indyka i podsmażamy.
Krok 2: Wlewamy pomidory z puszki i pieczarki (wedle uznania). Całość dusimy ok. 15 minut.
Krok 3: Doprawiamy do smaku: solą, pieprzem (jeśli preferujecie ostrą kuchnię warto dodać pieprzu Cayenne), bazylią, oregano. Ze względu na to, że mięso z indyka jest delikatne, cała potrawa nie powinna się dusić dłużej niż 20 minut. Sos podajemy z ugotowanym makaronem i posypujemy serem.
Spaghetti z tuńczykiem
Kolejny przepis na dietetyczne spaghetti to wersja z tuńczykiem, do zrobienia której potrzebne są: makaron (najlepiej razowy), mała cebula, puszka tuńczyka w sosie własnym, oliwa z oliwek, jogurt naturalny, koncentrat pomidorowy oraz zioła. Rybna wersja spaghetti jest szybka i prosta w przygotowaniu. Gotujemy makaron (be dodatku soli). W międzyczasie podsmażamy cebulę na oliwie, aż się zarumieni. Następnie dodajemy tuńczyka, jogurt, koncentrat i doprawiamy ziołami (najlepiej świeżymi). Zamiast posypywać potrawę żółtym serem możemy dodać zielonego groszku.
Spaghetti pomidorowo-marchewkowe
Produkty potrzebne do przygotowania tej wersji spaghetti to:
- puszka pokrojonych pomidorów pelati (najlepiej z bazylią, czosnkiem lub oregano);
- 2 marchewki;
- 1–2 cebule;
- 2 ząbki czosnku;
- kropla oliwy z oliwek;
- Vegeta;
- świeżo mielony czarny pieprz;
- ulubione świeże lub suszone zioła;
- 12 dag suchego spaghetti;
- 2 łyżeczki parmezanu;
- 2 łyżeczki ziaren słonecznika podprażonych na suchej patelni.
Startą marchewkę wrzucamy do garnka, podlewamy wodą i dusimy do momentu aż zmięknie. Cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy na kropli oliwy z oliwek do momentu zeszklenia. Cebulę, a także pomidory wraz z sokiem dodajemy do uduszonej marchewki. Następnie dorzucamy Vegetę, pieprz przeciśnięty przez praskę czosnek . Jeżeli nie mamy świeżych ziół, które dodaje się na końcu, należy dodać zioła suszone. Wszystko razem dusimy jeszcze przez chwilę. Na koniec mieszamy z 2 łyżeczkami parmezanu (lub innego niskotłuszczowego sera, osoby na ścisłej diecie powinny w ogóle zrezygnować z sera). Makaron gotujemy al dente i dodajemy do garnuszka z sosem, całość mieszamy i posypujemy uprażonym słonecznikiem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze