Jak parzyć kawę?
DAMIESA • dawno temuMówiąc o kawie, chyba można by wymienić tyle samo pozytywnych jak i negatywnych oddziaływań na organizm. Jeśli chodzi o tę „ciemną stronę” jej picia, najczęściej jako argument na „nie” podaje się fakt, iż wypłukuje ona magnez, barwi zęby na ciemny kolor i spożywana w nadmiarze może silnie uzależniać. Mała czarna jest jednak tym rodzajem używki, której trudno sobie odmówić. Jej aromatyczny zapach zniewala, więc warto od czasu do czasu zaserwować sobie filiżankę pysznej kawy. Tylko jak ją zaparzyć? Dziś dwa popularne przepisy. Zatem do dzieła!
Kawa po włosku – jak ją przyrządzić?
Tenrodzaj kawy cechuje dość mocny smak i niebywały aromat. Od tradycyjnej małej czarnej różni się ona tym, że dodaje się do niej odrobinę alkoholu, dzięki czemu zyskuje ona na swojej wyrazistości i ma działanie rozgrzewające. Aby ją przygotować należy zaopatrzyć się w następujące składniki: 3 łyżki likieru amaretto, 2 łyżki rumu, 300 ml naparu kawowego oraz 3 łyżki śmietanki kremówki, cukier i cynamon. Alkohol należy wlać do filiżanek, a następnie napełnić nią naparem z gorącej kawy i dosłodzić w zależności od indywidualnych gustów. Przyrządzanie tej pysznej kawy wieńczy dodanie ubitej śmietany. Dobrym pomysłem jest użycie odrobiny cynamonu, który będzie wyglądał dekoracyjnie i kremowej chmurce na wierzchu kawy doda znakomitego aromatu. Taką „małą czarną” najlepiej podawać w wysokich wąskich szklankach. Innym rozwiązaniem może być także zastąpienie śmietany mlekiem skondensowanym z puszki. Aby przygotować kawę w tej wersji należy połączyć ją z mlekiem za pomocą shake’era wraz z cukrem. Kiedy mieszanka będzie już gotowa wlewa się ją do szklanki do ½ jej wysokości, a resztę naczynia napełnia gorącą wodą, która podczas jej dodawania tworzy pyszną piankę.
Kawa parzona po turecku
Ten sposób parzenia kawy nadal należy do najpopularniejszych. Wbrew pozorom, aby ją przyrządzić nie wystarczy jedynie zalać ją wrzątkiem, tak jak myśli wiele osób. Aby aromatyczna kawa zachwycała smakiem należy drobno zmielone ziarna wsypać do tygielka (najlepiej takiego ze stali szlachetnej) lub małego rondelka i zalać zimną wodą. Po tym etapie mieszankę należy zagotować w garnuszku, aż do momentu, gdy zacznie się lekko pienić. Ważna uwaga: kawę po turecku należy gotować, a nie doprowadzić do wrzenia! Przed podaniem dodać szczypty kardamonu i ewentualnie całość osłodzić kostką cukru (na dwie łyżeczki kawy powinna przypadać kostka cukru). Tak przyrządzoną kawę podaje się w filiżankach napełnionych do 1/3 ich wysokości, zostawiając nieco miejsca na piankę, która w tym rodzaju gorącego napoju dodaje całości jeszcze intensywniejszych doznań smakowych. W tego rodzaju kawy nie dodaje się śmietanki ani mleka. Co ciekawe, większą intensywność jej aromatu uzyskuje się podgrzewając ją kilkakrotnie. Dużo prostszym rozwiązaniem jest połączenie wymienionych składników za pomocą ekspresu ciśnieniowego. Jednak czy warto odmawiać sobie całego procesu parzenia kawy wykorzystując praktyczne rozwiązania? Zdania na ten temat zapewne są podzielone.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze