Przepis na zupę wprost ze słonecznej Italii!
ISABELLE • dawno temuChyba nie ma takiej osoby, która nie próbowałaby kuchni włoskiej. Pizza, lazania, spaghetti, risotto – te najbardziej charakterystyczne włoskie potrawy przyjęły się w Polsce bez szemrania. Co więcej, uważamy je niemal za swoje! Nie da się ukryć, że kuchnia włoska, obok francuskiej, jest najbardziej popularną w Europie.
Włoskie specjały
Kuchnia rodem z Italii charakteryzuje się dużą ilością warzyw i przypraw, takich jak estragon, bazylia, oregano, tymianek, rozmaryn i pieprz. Ponadto, dość często wykorzystywanymi produktami są parmezan, oliwa z oliwek (najlepsza pochodzi właśnie z Włoch), oliwki, cebula, czosnek i pomidory. Specjalnością kuchni włoskiej są dania mączne, rybne oraz stworzone na bazie owoców morza. Tradycyjne, używane we wszelkich ilościach, sery włoskie to parmezan, mozarella, gorgonzola czy mascarpone.
Kuchnia włoska niejedno ma imię. W północnej części kraju spożywa się przede wszystkim ryż oraz polentę. Częściej niż w innych regionach na stołach pojawia się także masło. Z kolei w części południowej królują wszelkie makarony oraz oliwa z oliwek. Co więcej, liczne większe miasta oraz każdy z 20 regionów włoskich, posiada swoje charakterystyczne dania. Np. w regionie Emilia-Romania są to faszerowane pierożki, w Valle d’Aosta fondue, na Sycylii oraz w Siennie wspaniałe desery, w Turynie kurczak, a we Florencji befsztyk oraz wiele innych dań mięsnych. Nie sposób nie wspomnieć także o neapolitańskiej pizzy oraz bolońskim sosem mięsnym o nazwie bolognese.
Typowy posiłek we Włoszech składa się z kilku etapów. Najpierw podawana jest przystawka, następnie potrawa mączna lub zupa i w końcu danie główne. Rolę tą pełni najczęściej ryba, drób lub mięso w towarzystwie risotto lub sałatki. Ostatnim etapem posiłku jest deser.
Dziś chciałabym przedstawić przepis na pierwsze danie, czyli zupę – z cukinią i parmezanem.
Zupa z cukinią i parmezanem
We Włoszech cukinia jest warzywem używanym często zarówno jako dodatek, jak i osobna przystawka. Jak dodateknajczęściej podawana jest w formie sałatki, natomiast jako aperitif to np. nadziewana pomidorkami koktajlowymi i parmezanem, smażona w oliwie z oliwek.
Parmezan z kolei to twardy, suchy ser zrobiony z niskotłuszczowego krowiego mleka. Ma twardą, jasno złotą skórkę z zewnątrz, zaś wnętrze ma kolor słomiany. Smak parmezanu jest bogaty i nieco ostry.
Cukinia i parmezan to dwa, chętnie mieszane przez Włochów, składniki, które dają wspaniały, odświeżający smak, oczywiście jeśli wzbogacimy go bazylią. Przepis na włoską zupę jest banalnie prosty i nie wymaga wiele wysiłku przy gotowaniu.
Składniki:
1 kg zielonej cukini pociętej wzdłuż w cienkie kawałeczki,
60 ml oliwy z oliwek,
15 g posiekanych główek czosnku,
750 ml wywaru z kurczaka,
60 ml śmietany 18%,
posiekane liście świeżej bazylii,
posiekana świeża pietruszka,
50 g startego parmezanu,
morska sól i czarny pieprz do smaku.
Sposób przygotowania:
Rozgrzej oliwę z oliwek w głębokim garnku, ale nie doprowadzaj do wrzenia. Następnie wrzuć na patelnię pokrojoną cukinię do oliwy i dodaj czosnek, sól, pieprz oraz bazylię. Niech smażą się na średnim ogniu co najmniej 10 minut tak, aby cukinia i czosnek zbrązowiały i zmiękły.
Teraz dodaj wywar z kurczaka pozostaw na 8–10 minut na wolnym ogniu, ale bez przykrywki. Następnie zdejmij z ognia. Odlej ¼ zupy do małego rondla, a resztę wrzuć do robota kuchennego i miel tak długo, aż cukinia i czosnek całkowicie się połączą. Następnie wlej z powrotem do rondla i zaciągnij śmietaną. Teraz dodaj pietruszkę i dużą ilość parmezanu – pozwól mu się rozpuścić.
Gdy podajesz zupę na talerzu, posyp na wierzchu jeszcze odrobiną sera dla ozdoby. Podawaj z kruchym chlebem i zieloną sałatą!
Smacznego!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze