Portugalska zupa Caldo Verde
ISABELLE • dawno temuCo odpowiedziałabyś na pytanie: „Co mamy wspólnego z Portugalią?” – pewnie musiałabyś się zastanowić. Gdzie leży Polska, a gdzie ten słoneczny kraj? Oni mają ciepły klimat i słońce na okrągło, a u nas raczej pochmurno. Oni mają ocean, my Bałtyk. Oni jedzą owoce morza, my ciężkostrawną wołowinę. A skoro mowa o jedzeniu – może właśnie w kuchni znajdziemy jakieś podobieństwo? Faktycznie ich klimat zmusza do nieco odmiennej niż nasza diety. Jednak mamy wspólne upodobanie w… zupach!
Co ciekawego jest w portugalskiej kuchni?
Podobnie jak krajobraz, kuchnia portugalska nie jest zbyt różnorodna. Te same potrawy spożywa się zarówno na południu, jak i na północy kraju. Najbardziej charakterystyczną dla tej kuchni potrawą jest zupa. Narodowe, portugalskie dania to przede wszystkim zupy wielowarzywne i różnego rodzaju mięsiwa podawane w towarzystwie ostrego sosu. Wszystkie potrawy doprawione są sowicie ziołami i przyprawami, które najczęściej uprawiane są w przydomowych ogródkach. Do posiłku podaje się tam również dobre wino albo mocną kawę.
Portugalia jest krajem, w którym nie brak przede wszystkim dwóch produktów – ryb i owoców morza. Dlatego też są one popularnym elementem kuchni portugalskiej. Szczególnie powszednią potrawą wśród mieszkańców kraju jest bacalhau, czyli danie z dorsza. Ryba ta, filetowana, zasalana w wodzie morskiej, a następnie suszona na słońcu, należy do największych przysmaków typowego Portugalczyka. Ta technika przyrządzania ryb stosowana jest od dawien dawna do dnia dzisiejszego. Pozwala ona na jeszcze dłuższe przechowywanie kawałków dorsza. Nadaje również filetowi niepowtarzalny smak oraz specyficzny aromat.
Jednak potrawy rybne to nie jedyne, czym mogą się pochwalić Portugalczycy. Równie często spożywają oni dania mięsne, oparte na drobiu, wołowinie, jagnięcinie i baraninie. Ponadto, to właśnie z tego kraju pochodzi surowa, wędzona szynka nazywana presunto oraz wszelkie jej rodzaje. Kraj ten słynie również ze znakomitych serów z koziego lub owczego mleka, które podawane są tutaj w formie deseru lub jako przystawka.
Tym, czego nie może zabraknąć na portugalskim stole, są również przepyszne desery. Jednym z najczęściej przyrządzanych smakołyków jest ryżowy pudding z cynamonem, tzw. arroz doze. Ponadto, Portugalczycy chętnie pałaszują także tartę w owocami lub budyniem. Do deseru pije się obowiązkowo mocną i pełną aromatu kawę podawaną w małych filiżankach. Koniecznie trzeba też spróbować portugalskich win, takich jak madera lub mocne porto.
Caldo verde – typowa portugalska zupa
Jak już zostało wspomniane, do podstawowych i najczęściej przyrządzanych dań w Portugalii należą zupy, m.in. zupa zielona (caldo verde). Przez wiele osób uważana jest ona wręcz za portugalskie danie narodowe. Jej zielonkawą barwę przypisuje się dużej ilości drobno posiekanej kapusty galicyjskiej. Ponadto, w zielonej zupie można znaleźć również ziemniaki, czosnek, cebulę oraz pokrojoną w cienkie plasterki pikantną kiełbasę. Poniżej przepis na caldo verde.
SKŁADNIKI:
- 500 g kapusty włoskiej,
- pieprz,
- sól,
- 1 łyżka posiekanej natki pietruszki,
- 2 ząbki czosnku,
- 150 g kiełbasy wędzonej,
- 100 g cebuli,
- 3 łyżki oliwy z oliwek,
- 250 g ziemniaków,
- 1 łyżka Vegety ziołowej.
PRZYGOTOWANIE:
Najpierw obierz ziemniaki i podziel je na ćwiartki. Następnie, pokrój kapustę włoską w cienkie paseczki, a cebulę drobno posiekaj. Na patelni rozgrzej olej i wrzuć na niego cebulę. Gdy będzie już lekko podsmażona, dodaj czosnek, kapustę włoską, ziemniaki i ziołową Vegetę. Mieszankę zalewaj gorącą wodą dopóki nie przykryjesz wszystkich składników. Całość dokładnie wymieszaj i duś pod przykryciem przez 20 minut. Następnie, całą zawartość patelni umieść w blenderze lub zmiksuj. Dolej 400 ml wody i dopieprz zupę, po czym gotuj jeszcze przez chwilę. W międzyczasie podgotuj kiełbasę, pokrój ją w cienkie plasterki i dodaj do reszty. Na koniec posól zupę, dodaj pietruszkę i caldo verde jest już gotowe do podania.
Przepis prosty i z pewnością smaczny!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze