Kasza manna
KAROLINA • dawno temuKasza manna odgrywa o wiele bardziej znaczącą rolę w przyrządzaniu różnorodnych przypraw, niż nam się to na pierwszy rzut oka wydaje. Zazwyczaj kojarzymy ją jako jeden ze składników dodawanych do zup mlecznych. Okazuje się jednak, że popularny grysik, bo takim mianem się ją określa, jest także składnikiem dodawanym do wielu potraw, zarówno słodkich, jak i słonych, przyrządzanych na całym świecie. Czytając poniższy artykuł, dowiesz się, w jaki sposób powstaje kasza manna oraz co możesz zrobić, wykorzystując ją w kuchni.
Z czego jest kasza manna?
Chyba każdy, kto choć raz zaglądał do kuchennych szafek wie, jak wygląda kasza manna. Ma ona sypką konsystencję przypominającą mąkę, a także biało-żółte zabarwienie. W jaki sposób jednak trafia ona do naszej kuchni? Z czego jest kasza manna? Okazuje się, że to nic innego, jak produkt otrzymywany z procesu przemiału pszenicy. Otóż ziarna pszenicy trafiają między wyżłobione rolki, które oddziela przestrzeń uniemożliwiająca ich przejście w całości. Powoduje to, że zostają z nich usunięte zarodki oraz otręby, a pozostaje jedynie podzielone na dość grube kawałki (większe niż w przypadku mąki) bielmo mączne. I to właśnie tak grubo zmielona pszenica jest dostępną w sklepach kaszą manną. Przy czym już teraz należy zaznaczyć, że obecnie mamy do wyboru kaszę w klasycznym wydaniu oraz kaszę preparowaną, określaną także mianem błyskawicznej. Drugi jej typ został wcześniej poddany wstępnej obróbce termicznej, co powoduje, że skraca się jej czas gotowania.
Po uzyskaniu wstępnych informacji na temat omawianego produktu trzeba zastanowić się, czy warto jeść dania z kaszy manny. Okazuje się, że nie zawiera ona wielu cennych witamin i minerałów, a znajdujący się w niej błonnik występuje w niewielkiej ilości. Jednak to właśnie ona jest głównym składnikiem pożywienia małych dzieci, a także osób cierpiących na różne schorzenia układu pokarmowego. Kasza manna jest bowiem pożywieniem lekkostrawnym posiadającym sporą ilość skrobi. Wiele osób w związku z tym zastanawia się, czy kasza manna tuczy. Jak w przypadku każdego innego produktu, nie powoduje ona przybierania na wadze, jeśli jedzona jest w kontrowanych ilościach. Posiada ona bowiem około 360 kcal na 100 g, jednakże trzeba doliczyć do tej ilości wartość energetyczną dodawanych do niej składników, jak chociażby mleko albo cukier. Zobacz, w jaki sposób możesz wykorzystać kaszę mannę w kuchni.
Dania z kaszy manny
W klasycznym wydaniu z łatwością możesz przyrządzić kaszę mannę na wodzie albo kaszę mannę na mleku. Są to najbardziej popularne i najmniej kaloryczne formy jej jedzenia. Trzeba jednak zaznaczyć, że nierzadko jest ona dodawana do zup zamiast makaronu. I tak spotkać się można na przykład z rosołem z kaszą manną. To właśnie ona wykorzystywana jest także jako składnik zagęszczający ciasta. Zaliczyć tu można sernik z kaszą manną, miodownik z kaszą manną albo krem z kaszą manną. Nierzadko stosuje się ją również w procesie wypiekania dobrego chleba dla urozmaicenia smaku robionego pieczywa. Bardzo popularnym w kuchni angielskiej daniem jest gęsta kasza manna na mleku z dodatkiem miodu i owoców.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze