Jak wybrać dobrą RYBĘ? Niebezpieczne takie gatunki jak tuńczyk czy panga

Ryby są cenny źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Ryby są cenny źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które działają przeciwnowotworowo i przeciwmiażdżycowo. Dlatego powinniśmy jeść je przynajmniej raz w tygodniu. Najzdrowsze są ryby tłuste.

Ważne jest miejsce połowu ryb. Uważać należy zwłaszcza na gatunki drapieżne, takie jak tuńczyk czy miecznik. Zawierają one duże ilości toksyn i metali ciężkich, które uszkadzają narządy wewnętrzne. Zaś tilapia czy panga mogą pochodzić z wód bardzo zanieczyszczonych, a tym samym szkodzić naszemu zdrowiu.

Pamiętajmy, że obróbka termiczna zmienia strukturę kwasów omega-3. Unikajmy więc długotrwałego smażenia ryb, podpowiadała dietetyk, Agnieszka Ślusarska.

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Kulisy "gorącej" sesji dla CKM. Tak pozowała modelka DONATANA! Częsty błąd posiadaczek cery tłustej. Wybierają niewłaściwy KREM KOSZULKA, która jest osobistym trenerem. Mobilizuje do większego wysiłku Kim był dostawca, który PRZYNIÓSŁ PIZZĘ na galę Oscarów? W 70 procentach przypadków chroni KOBIETY PRZED NOWOTWOREM! Co tak naprawdę MYŚLĄ MĘŻCZYŹNI? Epidemiolodzy ostrzegają PRZED GRYPĄ wszystkie KOBIETY starające sie o dziecko Pokazała w teledysku prawdziwe KOBIECE PIĘKNO Nowa gwiazda Bollywood? Tej twarzy NIE ZAPOMNISZ Pomysłowe i niebanalne dania z TRUSKAWEK Frytki afrodyzjakiem? Jeśli są z... BAKŁAŻANA Ukradli URNĘ Z PROCHAMI własnego dziadka! Myśleli, że to narkotyki