Ważna informacja dla DAWCÓW ORGANÓW. Sprawdź, zanim się zdecydujesz

Oświadczenie nie jest wiążące prawnie; może jednak pomóc rodzinie podjąć decyzję.

26 stycznia obchodzimy Dzień Transplantacji. To dodatkowa motywacja dla tych, którzy chcą zdecydować się na oddanie narządów i tkanek do przeszczepu na wypadek swojej śmierci. Czy jednak podpisanie oświadczenia woli jest wiążące prawnie? Okazuje się, że nie. Dokument taki może jedynie ułatwić rodzinie podjęcie decyzji w sytuacji, gdy bliscy nie wiedzą, czy zmarły chciał zostać dawcą.

W Polsce można do przeszczepów pobrać komórki, tkanki lub narządy od zmarłego, jeśli osoba taka za życia nie wyraziła sprzeciwu. Jeżeli ktoś nie wyraża zgody, by po śmierci zostać dawcą, powinien to zgłosić w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów – mówi prof. Roman Danielewicz, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant”.

Równoważne znaczenie mają oświadczenie podpisane przez daną osobę oraz deklaracja ustna potwierdzona przez co najmniej dwóch świadków.

Źródło: InfoWire

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Gdzie spędzić urlop nad POLSKIM MORZEM? Mapa najlepszych kąpielisk Jak POLSKIE GWIAZDY poprawiają urodę? Oto najczęstsze zabiegi Co zużywa najwięcej PRĄDU W DOMU? Polacy nie mają pojęcia ANJA RUBIK jako dresiara w klipie Doroty Masłowskiej! Louis Hamilton zagrał w paintballa z PÓŁNAGIM KOLEGĄ! Strzelał do jego pośladków Sądzisz, że jesteś dobrym człowiekiem? Jeden test i odpowiedź nie będzie oczywista "Pogromczyni Tuska" promuje się w TELEWIZJI TRWAM! Kobieta mogła UMRZEĆ przez SEKS? Magnetyczne kulki doprowadziły dziecko do SEPSY Donatan i Cleo na konferencji! Nie mówią po ANGIELSKU! Najczęstsze przyczyny męskich problemów z EREKCJĄ Jak KARAĆ I NAGRADZAĆ dziecko? O wpływie klapsów na psychikę