Najważniejsze informacje o zespole napięcia przedmiesiączkowego
17. Co to jest PMS?
Tydzień lub dwa przed okresem możesz zauważyć uczucie wzdęcia, bóle głowy, huśtawkę nastrojów i inne fizyczne i psychiczne zmiany, które określa się jako zespół napięcia przedmiesiączkowego (ang. premenstrual syndrome, w skrócie PMS). Około 85% kobiet doświadcza w jakimś stopniu PMS. Mniejszość może mieć nasilone objawy, które przeszkadzają w pracy czy związkach, czyli przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne (ang. premenstrual dysphoric disorder, PMDD).
16. Symptomy PMS - zachcianki
Wiele kobiet podczas PMS ma zachcianki, najczęściej na słodycze lub słone przekąski. Przyczyny nie są jednak jasne. Niektóre kobiety tracą apetyt lub mogą mieć problemy żołądkowe, często zdarzają się też wzdęcia i problemy z wypróżnianiem.
15. Symptomy PMS - pryszcze
Pryszcze są jednym z najczęstszych objawów PMS i nie dotyczą jedynie nastolatków. Zmiany hormonalne mogą prowadzić do wydzielania większej ilości sebum. Ta oleista substancja zatyka pory i w rezultacie przypomina, że miesiączka się zbliża.
14. Symptomy PMS - ból
Zespół napięcia przedmiesiączkowego powoduje wiele rodzajów bólu, m.in.:
13. Symptomy PMS - huśtawka nastrojów
Dla wielu kobiet najgorszą częścią PMS są wahania nastroju. Drażliwość, złość, płaczliwość, depresja mogą pojawiać się i znikać na kilka dni przed okresem. Niektóre kobiety mają też problemy z zapamiętywaniem lub koncentracją.
12. Kto cierpi na PMS?
Każda kobieta, która miesiączkuje może mieć objawy PMS, ale niektóre panie są bardziej podatne:
11. Jak PMS wpływa na inne przypadłości?
PMS może pogorszyć objawy pewnych chronicznych przypadłości, takich jak:
10. Co powoduje PMS?
Jednoznaczna przyczyna nie jest jasna, ale wiadomo, że poziomy estrogenu i progesteronu spadają na tydzień przed miesiączką. Wielu lekarzy uważa, że to właśnie powoduje objawy PMS. Zmiany substancji chemicznych w mózgu lub niedobory witamin i minerałów też mogą odgrywać tu znaczącą rolę. Zbyt duże ilości soli, alkoholu lub kofeiny mogą przyczynić się do pogorszenia objawów, dlatego warto zadbać o zdrową dietę.
9. PMS czy jednak nie?
Symptomy PMS mogą być zbliżone do innych przypadłości, takich jak:
8. Diagnozowanie PMS
Aby przekonać się, czy nasze objawy to PMS, zapisuj symptomy i to, kiedy wystąpiły. Objawy pojawią się około 5 dni przed okresem, a po rozpoczęciu miesiączki powinny ustąpić w przeciągu 4 dni. Symptomy powtarzają się przynajmniej przez 3 cykle.
6. Przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne
PMDD ma takie samie objawy co zespół napięcia przedmiesiączkowego, ale bardziej dokuczliwe. Kobiety z PMDD mogą doświadczać ataków paniki, płaczu, myśli samobójczych, bezsenności i innych objawów zakłócających codzienne życie. Na szczęście wiele strategii, które pomagają w przypadku PMS, może być skutecznych przeciwko PMDD. Ryzyko wystąpienia tego rodzaju zaburzeń wzrasta, jeśli ty lub ktoś w rodzinie miał depresję, zaburzenia nastrojów lub urazy psychiczne.
5. Leczenie PMS - ćwiczenia
Ćwiczenia pomogą poprawić nastrój i zwalczą zmęczenie. Aby odczuć poprawę, należy ćwiczyć regularnie – nie tylko kiedy wystąpią objawy PMS. 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej przez większość dni tygodnia lub bardziej intensywne ćwiczenia w mniej dni wpłyną pozytywnie na symptomy.
4. Leczenie PMS - dieta bogata w witaminy z grupy B
Pożywienie bogate w witaminy z grupy B może zwalczać objawy PMS. Badania na grupie 2000 kobiet prowadzone przez 10 lat wykazały, że spożywanie produktów z wysoką zawartością tiaminy (witamina B1 spotykana w wieprzowinie czy orzechach brazylijskich) i ryboflawiny (jajka, nabiał) zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia PMS.
3. Leczenie PMS - węglowodany złożone
Węglowodany złożone, takie jak pełnoziarniste chleby i płatki, są pełne błonnika. Błonnik wyrównuje poziom cukru we krwi, co może złagodzić huśtawki nastrojów i zachcianki na jedzenie. Wzbogacone pełnoziarniste produkty zawierają też zwalczające PMS witaminy z grupy B: tiaminę i ryboflawinę.
2. Leczenie PMS - czego unikać?
Staraj się ograniczyć przede wszystkim:
1. Leczenie PMS - suplementy diety
Badania sugerują, że następujące witaminy i minerały mogą pomóc w przypadku objawów PMS:
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze