Co musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na zakup pralki?
MACIEJ GRUSZCZYŃSKI • dawno temuMateriał sponsorowany przez Whirlpool
Pralka to urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie gospodarstwa domowego. Coraz nowocześniejsze rozwiązania umożliwiają przeprowadzenie prania nawet przez osoby, które dotychczas wzbraniały się przed tą czynnością. Współczesne pralki automatycznie dobierają odpowiedni program piorący, potrafią dostosować czas prania do wagi wsadu jak również ocenić stan wypłukania detergentu z tkanin. Jeśli dodać do tego niezawodność oraz wysoką skuteczność, nic dziwnego, iż sięgamy coraz chętniej po najnowocześniejsze modele. Co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup pralki?
- Pralka do zabudowy czy wolnostojąca?
- Jaką pojemność pralki wybrać?
- Klasa energetyczna pralki – dlaczego jest ważna?
- Wybierz sposób ładowania pralki idealne dla siebie
- Funkcje, których nie może zabraknąć w twojej pralce
Pralka do zabudowy czy wolnostojąca?
Pralka do zabudowy oraz pralka wolnostojąca, ze względu na sposób umiejscowienia jej w pomieszczeniu mają zupełnie inne systemy wentylacji. Ten pierwszy rodzaj umożliwia zastosowanie blatu, co sprawdza się szczególnie w niewielkich łazienkach. Powoduje to, iż podajnik do środków piorących w tym typie pralek musi być dłuższy. Powinna ona być także nieco mniejsza, niż obudowująca ją szafka, gdyż podczas wirowania ulega ona drganiom. Pralka wolnostojąca nadaje się szczególnie dla dużych rodzin, gdyż ma ona większy wsad niż jej odpowiednik pod zabudowę.
Jaką pojemność pralki wybrać?
Na jaką pralkę się zdecydować – tę, która jednorazowo wypierze większą ilość ubrań czy oszczędniejszą, ale o niedużej pojemności? Najlepszym kryterium, decydującym o najbardziej efektywnej pojemności, jest ilość lokatorów, wspólnie zamieszkujących domostwo. Dla osób samotnych wystarczy urządzenie o pojemności trzy do czterech kilogramów, dla par natomiast optymalna będzie pralka, do której wejdzie sześć kilogramów wsadu. Większe rodziny powinny zastanowić się nad kupnem pralki o pojemności minimum dziewięć kilogramów.
Klasa energetyczna pralki – dlaczego jest ważna?
Klasa energetyczna określa ilość energii, jaką zużywa pralka podczas jednego cyklu prania. Oznacza się ją literami od A do G, przy czym ta ostatnia jest najbardziej prądożerna. Klasa A dzieli się dodatkowo na odmiany A+ i A++ - ta druga jest najbardziej oszczędna i takich właśnie pralek spotyka się w sklepach coraz więcej. Dodatkową informacją dla klienta jest także kolor etykiety – te najbardziej oszczędne urządzenia oznaczane są kolorem zielonym, co znaczy, iż sprzęt taki nie tylko zużywa mało energii, ale również jest ekologiczny.
Wybierz sposób ładowania pralki idealny dla siebie
Pralki dostępne na rynku mogą być ładowane na dwa sposoby — od góry oraz od frontu. Ten pierwszy rodzaj polecany jest osobom, które mają bardzo mało miejsca w pomieszczeniu, w którym umieszczona zostanie pralka, ponieważ zwykle są o wiele smuklejsze i zajmują mniej przestrzeni. Ten typ urządzeń jest tańszy niż te ładowane od frontu, są one również mniej awaryjne. Są to natomiast zwykle pralki wolnostojące. Pralki ładowane od przodu są znacznie wygodniejsze, jednak wymagają miejsca niezbędnego do otwarcia drzwiczek. Posiadają one więcej programów, umożliwiają także przerwanie prania w przypadku stwierdzenia jakichś nieprawidłowości. Łatwiej też znaleźć modele pralek do zabudowy oraz pralkosuszarki.
Funkcje, których nie może zabraknąć w twojej pralce
Urządzenia różnych producentów mają mnóstwo funkcji, pozwalających na zoptymalizowanie procesu prania. Bardzo przydatny jest automatyczny pomiar wagi wsadu, co pozwala na dobór odpowiedniej ilości wody i detergentu, a także czasu prania. Niektóre modele pozwalają na pranie z wykorzystaniem bąbelków powietrza oraz wykorzystanie pary wodnej do odświeżania ubrań. Najnowsze urządzenia mają możliwość dokładania brudnych ubrań do pralki, podczas trwającego prania. Dostępnych funkcji jest mnóstwo i warto się z nimi zapoznać przed podjęciem decyzji o zakupie danego modelu.
Materiał sponsorowany przez Whirlpool
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze