„Sztuka wojny pracującej kobiety”, Chin-Ning Chu
ALTER • dawno temuKsiążka Chin-Ning Chu to oryginalny poradnik dla każdej pracującej kobiety niezależnie od wykształcenia, zawodu, czy zainteresowań. „Sztuka wojny pracującej kobiety” niesie w sobie optymizm i wiarę oraz daje silny impuls do twórczego działania.
Sytuacja kobiet w zdominowanym przez mężczyzn świecie powoli się poprawia. Dzięki dwudziestowiecznym ruchom emancypacyjnym świadomość i wiara w siebie płci pięknej wzrosły. Mimo tych niewątpliwych sukcesów, przeciętna kobieta wciąż ma dwa razy więcej obowiązków niż mężczyzna, po powrocie z pracy czekają na nią dzieci i dom. W życiu zawodowym także nie jest jej łatwo: zarabia mniej niż koledzy i rzadziej zajmuje kierownicze stanowiska. Konieczność dalszych zmagań o pełną równość i niezależność kobiet wydaje się zatem oczywista. Autorka „Sztuki wojny pracującej kobiety”, Chin-Ning Chu, uważa, że nadszedł czas, by zastosować nową taktykę walki.
Zaproponowana przez Chin-Ning Chu strategia odrzuca frontalny atak, który jako wyraz słabości z góry stawia kobietę na pozycji przegranej. Zamiast niego wprowadza koncepcję „wojny podjazdowej, której się nigdy nie wypowiedziało”. Zdaniem Chin-Ning Chu kobiety zawsze były dobrymi strategami. Pozorna uległość wobec mężczyzn od wieków pozwalała im zwyciężać i osiągać wyznaczone cele. „Sztuka wojny pracującej kobiety” pomaga doskonalić umiejętności na tym polu. Autorka książki z naciskiem podkreśla, że proponowana przez nią taktyka służy przede wszystkim osiąganiu celów i z założenia nie jest skierowana przeciwko mężczyznom.
Chin-Ning Chu proponuje oprzeć kobiecą strategię na starożytnym chińskim dziele sprzed dwóch i pół tysiąca lat zatytułowanym „Sztuka wojny”. Jego autor, Sun Tzu, wyróżnia pięć zasadniczych elementów, których dokładne zbadanie pozwala osiągnąć sukces w walce. Są nimi: Tao (Słuszność), Tien (Wyczucie czasu), Di (Ziemia), Jiang (Przywództwo) oraz Fa (Zarządzanie). I tak na przykład Element Ziemi oznacza w interpretacji Chin-Ning Chu osobiste zalety i wady, nawyki oraz wyobrażenia, które kobieta powinna poznać zanim przystąpi do działania. Tylko w ten sposób może przezwyciężyć własne ograniczenia i wykorzystać wiedzę o nich dla lepszej samorealizacji. Autorka książki porusza przy okazji problem wyboru kariery zawodowej, kwestię kształtowania indywidualnego stylu, omawia także rolę, jaką w rywalizacji o pozycję w pracy odgrywa seksualność.
Jak łatwo zauważyć, nowa strategia wymaga przede wszystkim intensywnej pracy nad sobą. Jest to zadanie trudne, ale — jak mówi filozofia Wschodu — opłacalne. W nowej strategii szczególnego znaczenia nabierają wrażliwość, intuicja i samopoznanie. Istotną zaletę książki stanowi fakt, że napisała ją osoba o dużym praktycznym doświadczeniu, doradzająca największym światowym korporacjom i politykom.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze