Ciężkie życie kręgosłupa
JADWIGA OLCZAK • dawno temuKręgosłup dzieci ma bardzo trudne zadanie. Nie dość, że jesienią i zimą aktywność fizyczna jest ograniczona, to codzienne dźwiganie ciężkich plecaków bardzo go obciąża. Poza tym długie siedzenie przy szkolnych ławkach nie zawsze odpowiednio dostosowanych i nie zawsze we właściwej pozycji sprzyja schorzeniom kręgosłupa. Wpływ na to mają także domowe zajęcia, czyli odrabianie lekcji, a przede wszystkim godziny spędzone przed komputerem czy przed telewizorem.
Od zdrowia kręgosłupa zależy nasza sprawność. Niekorzystnie na niegowpływa brak ruchu, siedzący tryb życia, garbienie się, nadwaga orazstres. Ważne jest więc, aby od początku uczyć dzieci zasad, którezapewnią w dorosłym życiu prawidłową postawę.
Przede wszystkim warto kupić dziecku ergonomiczne meble, które zapewniąwłaściwą postawę podczas nauki w domu. Nieprawidłowa pozycjacharakteryzująca się wygiętym w łuk tułowiem, opuszczonymi barkamioraz głową przechyloną do przodu oznacza, że biurko i krzesło nie sądostosowane do wzrostu dziecka.
— Przestrzeń pracy musi być dopasowana do indywidualnych potrzeb osoby,która z niej korzysta. – mówi prof. dr Erich Schmidt, specjalistads. ortopedii. — W przypadku dziecijest to tym bardziej istotne, ponieważ dopóki rosną, a wraz z nimi ichukład kostny, kręgosłup jest szczególnie narażony na obciążenia.Dlatego zarówno blat, jak i krzesło muszą być tak skonstruowane, bywręcz wymuszać na najmłodszych prawidłową postawę ciała w czasienauki czy zabawy na komputerze. - dodaje ekspert.
Aby nie zmieniać mebli wraz ze wzrostem dzieci, warto zainwestować wtakie, które można regulować. Jest to nie tylko wygodne, ale iekonomiczne.
— Biurko oraz krzesło, które są dostosowane do wzrostu, dająmożliwość swobodnego oparcia łokci na blacie lub poręczach, a stóp napodłodze lub podnóżku. Takie ułożenie ciała to już połowasukcesu. – wyjaśnia prof. dr Erich Schmidt. — Ważna jest równieżmożliwość regulacji głębokości siedziska i wysokości oparcia, którepowinno być tak wyprofilowane, aby podpierać odcinek lędźwiowykręgosłupa. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko bólu pleców, karku czyszyi. Wskazany jest także wybór siedziska z amortyzatorami, którepoprawiają komfort. – mówi ekspert.
Istotne jest również rozmieszczenie potrzebnych przyborów na biurku.Muszą się one znajdować w miejscu dostępnym dla dziecka. Monitorkomputera powinien być ustawiony na wysokości jego oczu. W przeciwnymrazie dziecko będzie pochylało głowę. W ten sposób nastąpiobciążenie górnej partii pleców, co prowadzi do napięć mięśnikarku.
Poza odpowiednimi meblami rodzice powinni zwrócić uwagę na zawartośćplecaków swoich pociech. Są one bardzo ciężkie, a zdarza się, żedzieci pakują do nich niepotrzebne rzeczy. Do poważnych skrzywieńprowadzi także noszenie ich na jednym ramieniu. Dobrym rozwiązaniem sąszafki na podręczniki w szkole. Nie ma wtedy potrzeby noszenia wszystkichksiążek. Odciążyć kręgosłup mogą również plecaki na kółkach.
Na zachowanie prawidłowej sylwetki wpływają mięśnie grzbietu ibrzucha, dlatego bardzo ważną rolę odgrywa aktywność fizyczna, naprzykład pływanie. Poza tym należy dbać o zachowanie właściwej wagioraz wzbogacanie menu produktami zawierającymi wapń, które wzmocniąkości.
— Nawyk dbania o postawę to ulga dla naszego kręgosłupa, który służynam całe życie. Bądźmy więc dla niego łaskawi i uczmy tego naszedzieci. Przeciążanie może bowiem doprowadzić do zmianzwyrodnieniowych. – dodaje prof. dr Erich Schmidt.
Informacja prasowa: Natalia Lewicka dla producenta mebli Moll
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze