Stopy na cenzurowanym
ANETA RZYSKO • dawno temuLato w pełni. Odsłaniamy coraz więcej ciała. Większość z nas również stopy. Pokazujemy tym samym problemy zdrowotne, bo to właśnie stopy są miejscem, gdzie najszybciej uwidaczniają się nasze choroby i zaburzenia związane np. z układem krążenia.
Na problemy ze stopami narzeka coraz więcej osób niezależnie od wieku czy płci. Powodem jest inwazja chorób naczyniowych, z którymi się zmagamy. Miażdżyca, nadciśnienie, niewydolność układu żylnego czy cukrzyca – to choroby, na które cierpi większość populacji. Niestety zbierają one także największe żniwo. Choroby układu krążenia rozwijają się powoli. Zaburzone zostaje szczególnie mikrokrążenie, które odpowiedzialne jest za dostarczenie do wszystkich komórek naszego organizmu substancji odżywczych oraz tlenu. Kiedy cierpimy na schorzenia krążeniowe, naczynia krwionośne się kurczą i niemożliwy jest swobodny przepływ krwi. W tej sytuacji cierpią najbardziej te komórki, które znajdują się najdalej od serca, czyli komórki znajdujące się na kończynach. Dłonie nie są aż tak narażone, bo często nimi pracujemy, gorzej mają stopy. Z tego powodu stopa jako jedna z pierwszych pokazuje nam, że coś z naszym organizmem może dziać w sposób nieprawidłowy.
Mechanizm ten działa w dwie strony. Poprzez stopę możemy także niekorzystnie wpływać na układ krążenia. Mowa oczywiście o długotrwałym noszeniu niewłaściwego obuwia – zbyt ciasnego, na obcasie lub z wąskimi czubkami. Powodują one deformację stopy a to niekorzystnie wpływa na krążenie. Z tego powodu należy stosować obuwie, które odzwierciedla naturalną krzywiznę stopy. Najważniejsza jest odpowiednio wyprofilowana podeszwa. Jeśli nie możemy sobie zafundować takich butów, można kupić specjalne wkładki, które także dostosują się do krzywizny naszej stopy. Są to oczywiście wkładki na specjalne zamówienie, które należy wykonać u specjalisty.
Najczęstsze problemy
Specjaliści odnotowują najczęściej wszelkiego typu deformacje, z którymi zmagają się ich pacjenci. Te zaburzenia powodują rozchwianie układu kostno-stawowego. Jak to się objawia? Nasz organizm jest odpowiednio zaprogramowany. Mięśnie stopy są trzymane w napięciu tak, aby największy ciężar i nacisk napierały na piętę oraz śródstopie. Nie odczuwamy takiego bólu podczas chodzenia, ponieważ to właśnie w tych miejscach skóra jest najbardziej twarda. W momencie zaburzeń układu nerwowego, dochodzi do wysyłania błędnych sygnałów a nacisk ciężaru ciała może przemieszczać się do partii, które nie są na to przygotowane. Objawia się to nadmiernym rogowaceniem skóry. Powstają wówczas modzele (zgrubienia w okolicy śródstopia), przykurcze czy zaczyna się rozwijać płaskostopie.
Niewątpliwe jednym z największych problemów – także estetycznych – jest zrogowaciała skóra pięt. Przyczyną jest nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów potowych i łojowych oraz osłabienie powierzchni stóp. Nadmiernie zrogowaciała skóra pięt może być także problemem osób źle odżywiających się, których dieta jest uboga w witaminy, osób z nadwagą oraz cierpiącym na takie choroby jak reumatyzm czy cukrzyca. Ze zrogowaciałym naskórkiem uporamy się przede wszystkim poprzez profilaktykę, czyli regularne usuwanie zgrubień tarką lub pumeksem oraz wcieranie odpowiednich kremów do stóp.
Wrastanie paznokci to także częsty problem, który można zaobserwować latem, gdy stopy są odsłonięte. Przyczyna – noszenie zbyt ciasnych butów. Ucisk powoduje odkształcanie się płytki paznokciowej i wrastanie. Czasem sami sobie fundujemy tego typu problemy poprzez zbyt mocne obcinanie paznokci, szczególnie po bokach. Z tym schorzeniem najlepiej udać się do specjalisty. Kosmetyczka założy nam specjalne klamry lub tampony, które podniosą paznokieć i będą zapobiegać jego nadmiernemu wrastaniu do czasu aż nie urośnie. Po tym okresie również należy się udać do kosmetyczki, aby odpowiednio przycięła paznokcie nadając im prawidłowy i zdrowy kształt. Nie należy zaniedbywać wrastających paznokci. Z pozoru nie przynoszą nam dużo szkody, ale płytka paznokcia może przebić powierzchnie skóry. Wówczas może dojść do zakażenia. Latem jesteśmy na ten problem szczególnie narażeni, kiedy nasze stopy są odsłonięte i szybko się brudzą.
No i halluksy! Szczególnie widoczne u kobiet, które często noszą buty na wysokim obcasie i wąskim nosku. Palce nie wytrzymują takiego obciążenia i same próbują udźwignąć nasz ciężar. Paluch stopy wykrzywia się w kierunku pozostałych. Leczenie tego schorzenia polega na wprowadzeniu specjalnych szyn korekcyjnych. Zwalcza to postępowanie choroby. Można także chirurgicznie wyciąć uszkodzony staw. Nie przynosi to jednak w wielu przypadkach pożądanych efektów. Powodem nie jest sama metoda, ale fakt, że pacjenci nie stosują się do zaleceń lekarza.
Groźnym problem jest także grzybica stóp i paznokci. Ten problem dotyka głównie tych, u których w sposób nieprawidłowy funkcjonuje układ odpornościowy, ale także z zaburzeniami ze strony układu sercowo-naczyniowego, u cukrzyków, leczących się hormonalnie, narażonych na częste otarcia naskórka na stopach itd. Grzyby rozwijają się głównie w przestrzeniach międzypalcowych. Lubią bowiem ciepło i delikatną wilgotność. Nieleczona grzybica szybko przemieszcza się na skórę podeszwy stóp. Zdecydowanie częściej chorują osoby, które korzystają z publicznych łaźni, basenów, pływalni itp. i nie zakładają klapek. Narażone są także osoby boso chodzące po dywanach. Pierwszymi objawami są: świąd, zgrubiały naskórek, pęknięcia skóry, nieprzyjemny zapach stóp. Naskórek staje się pomarszczony a po paru dniach z zaczerwienionego miejsca zaczyna się sączyć ropa. Często grzybica ustępuje po leczeniu tzw. domowymi sposobami. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów, które skutecznie eliminują problem. Jeśli jednak pojawia się ból i wyciek ropy, wówczas należy udać się do lekarza, który zaaplikuje silniejsze środki. Najlepiej jednak odpowiednio dbać o stopy, szczególnie w miejscach publicznych, by nie dopuścić do powstania grzybicy.
Jak sobie radzić z problemami?
Każda ze zmian wymaga fachowej pomocy specjalisty. Należy więc wybrać dobrą kosmetyczkę, która posiada wiedzę z zakresu zdrowotnej pielęgnacji stóp. Najczęściej stosowane są specjalne opatrunki lub plastry, które łagodzą stany zapalne. Dodatkowo korygują także zniekształcenia stóp. Ponadto, nadmiar naskórka należy regularnie usuwać specjalnie do tego przeznaczonym pilnikiem lub tarką. Inne metody usuwania zrogowaciałego naskórka należy wykonywać w specjalistycznych gabinetach.
Zniekształcenia stopy leczy się również odpowiednimi ćwiczeniami, za sprawą których zakończenia nerwowe dochodzą do siebie, co korzystnie wpływa na wspomniany wcześniej układ kostno-mięśniowy stopy. Najczęściej zalecane jest chodzenie na palcach oraz piętach na przemian a także chodzenie na bocznych powierzchniach stopu. Popularne jest także podnoszenie z podłogi chusteczki palcami stóp. Ćwiczenia należy jednak wykonywać ostrożnie, aby nie doszło do utraty równowagi lub skręcenia kostki. Warto także od czasu do czasu zafundować sobie masaż stóp. Będzie to miało efekt zarówno zdrowotny jak i relaksujący, odprężający po ciężkim tygodniu.
Jak dbać o stopy:
noś obuwie w rozmiarze odpowiednio dopasowanym do rozmiaru twojej stopy.staraj się kupować obuwie z wyprofilowaną podeszwą lub noś taką wkładkę.noś obuwie na płaskim obcasie.regularnie odwiedzaj kosmetyczkę i pozbywaj się zgrubień na skórze.wykonuj ćwiczenia stóp codziennie. To tylko kilak minut.siedząc długie godziny w pracy (jeśli to możliwe) zdejmij dyskretnie buty. Niech stopy odpoczną trochę od nacisku. obserwuj, czy twoje stopy ulegają deformacji, czy nie tworzą się halluksy. Udaj się do lekarza już we wczesnej fazie takich zmian. pielęgnuj stopy codziennie. urządzaj swoim stopom kąpiele z solą, olejkami aromatycznymi lub innymi preparatami dostępnymi w każdej drogerii. kąpiąc się pod natryskami, przebywając w publicznej saunie, na basenie nie chodź boso. Także w klubach fitness pod prysznic powinniśmy chodzić w klapkach.wybieraj tylko dobre zakłady kosmetyczne, które oferują zabiegi o wysokim standardzie i utrzymują wysoki poziom higieny.nie pożyczaj od nikogo butów. Swoich także nikomu nie pożyczaj!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze