Nawadnianie organizmu
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuW Polsce już od jakiegoś czasu coraz częściej można spotkać kobiety z butelką wody mineralnej w ręku. Po wodę sięgają też mężczyźni. Czy jest to jednak nowy trend, pogoń za modą, chęć zaspokojenia pragnienia czy po prostu dbałość o swoje zdrowie? Bez względu na powód, skutki są bardzo korzystne. Jednak nie wszyscy są przekonani do picia wody.
W czasie posiedzenia naukowego na temat Nawodnienie dla zdrowia, które odbyło się we Francji 16.07.10 r. naukowcy z całego świata proponowali szereg rozwiązań w kwestii nawodnienia organizmu. Kluczowe tematy omówione podczas tego spotkania wiązały się ze złym wpływem nawet niskiego poziomu odwodnienia na funkcjonowanie organizmu, co potwierdzają nowe badania. Zwrócono również uwagę, że pragnienie nie może być jedynym wiarygodnym sygnałem w potrzebie nawadniania organizmu.
Profesor Lawrence Armstrong, specjalista w dziedzinie fizjologii sportu i ekspert w zakresie nawodnienia podkreśla ogromną rolę nawodnienia, czego dowodzi przykład jego badań. Odwodnienie grupy zdrowych ochotników o 1,5%, zdaniem profesora, wywarło niebagatelny wpływ na ich nastrój i zdolności poznawcze. Armstrong twierdzi, że uczucie pragnienia nie występuje, dopóki nie osiągniemy poziomu 1% lub 2% odwodnienia. Badanie potwierdza zatem, że nawet kiedy osoby badane nie zdawały sobie sprawy z tego, że są odwodnione i tak odczuwały już jego szkodliwe skutki. Podkreśla to znaczenie właściwego regularnego nawadniania organizmu niezależnie od płci.
Zdaniem profesora Ivana Tacka, eksperta w dziedzinie patofizjologii nerek, przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów zapewnia możliwość pozbycia się rozpuszczalnych produktów przemiany materii oraz chroni przed kamieniami nerkowymi i infekcjami dróg moczowych.
Brak odpowiedniego nawodnienia organizmu skutkuje konsekwencjami społecznymi oraz ekonomicznymi. Złe nawyki żywieniowe wpływają na występowanie chorób związanych z otyłością, w tym choroby wieńcowej oraz cukrzycy. Aby im zapobiec, należy regularnie pić wodę.
Barry Popkin, profesor na Wydziale Żywienia Uniwersytetu Karoliny Północnej wyjaśnia: krytyczna sytuacja pod względem otyłości występuje powszechnie w USA, Meksyku oraz wielkiej Brytanii, ale w ciągu dziesięciu lat może stać się zjawiskiem naprawdę globalnym, jeżeli nie zaczniemy działać na rzecz istotnych zmian w nawykach jedzeniowych i w zakresie aktywności fizycznej. Gdybyśmy zaczęli zachęcać do wyboru wody jako alternatywy wobec słodkich napojów, miałoby to istotne znaczenie dla łagodzenia tej narastającej pandemii.
Aby mieć pewność, że nasz organizm jest odpowiednio nawodniony warto sięgnąć po kalkulator nawodnienia, dostępny w Internecie, który podaje zindywidualizowane zalecenia w przyjmowaniu płynów obliczone na podstawie parametrów stylu życia i etapu życia konkretnej osoby. Innym rozwiązaniem jest wykres nawodnienia umożliwiający dokładne określenie poziomu nawodnienia na podstawie koloru próbki jej moczu.
Skutki braku wody w organizmie:
zaparcia,zakłócenia w krążeniu krwi,bóle głowy,przemęczenie,wysokie ciśnienie, zawał serca,artretyzm reumatyczny,powstawanie żylaków,nadwaga,alergie, astmy,dysfunkcja nerek.
Informacja prasowa: Marzena Walkowska, Ilona Woźniak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze