Lodowa pokusa
OLGA CHOJNACKA • dawno temuKażda z nas lubi lody, jednak nie każda może sobie na nie pozwolić. Ze względu na troskę o odpowiednią figurę, często rezygnujemy z tych smacznych deserów. Dietetycy jednak przekonują nie tylko do odżywczych wartości lodów, ale i do niskiej kaloryczności. A więc jeść lody, czy ich nie jeść?
Spośród deserów lody są najmniej kaloryczne, jedna gałka (około 50 g) to 50 kcal. Wynika to z tego, że 30–35 % każdej gałki stanowi woda, która nie ma kalorii. Jeśli skusimy się na sorbety, możemy być jeszcze bardziej spokojne, gdyż one zawierają mniej kalorii niż lody na bazie mleka. Dietetyk Nestle, Agnieszka Piskała podkreśla, że: spożywanie zimnych lodów zmusza układ pokarmowy do wytężonej pracy związanej z ogrzaniem i późniejszym trawieniem deseru. Czasami jest to wysiłek energetyczny znacznie większy niż wartość kaloryczna zjedzonych przez nas lodów. Nie powinniśmy więc szczędzić sobie tych przysmaków i to nie tylko w okresie lata.
Łasuchów najbardziej kuszą dodatki dodawane do lodów — posypki, polewy, które w niekorzystny sposób mogą odbić się na naszej figurze. Jeśli jednak zachowamy umiar, to nie musimy z niczego rezygnować. Przekąska lodowa nie powinna dostarczać więcej niż 200 kcal, dlatego należy zwrócić uwagę na wielkość przygotowanej porcji. Odpowiednia porcja jest elementem prawidłowo zbilansowanej diety. Inną zaletą lodów wyprodukowanych na bazie mleka i przetworów mlecznych jest dostarczanie organizmowi cennego wapnia, natomiast zawartość owoców i przecierów owocowych w lodach stanowi źródło błonnika, który jest niezbędnym elementem naszej diety.
Lodowe ciekawostki
wafelek do lodów powstał przypadkowo na początku XIX wieku, gdy lodziarzowi podczas Targów Światowych w Stanach Zjednoczonych zabrakło talerzyków, w których do tej pory podawano lody,lody, które nawet w czasie upałów nie rozpuszczają się i nie kapią, wyprodukowali Rosjanie, nazywając je Wiśniowe UFO. Lody zamiast się topić zamieniają się w galaretkę.deser lodowy o nazwie agutuk przygotowywany przez Eskimosów powstaje na bazie tłuszczu ryb, reniferów lub fok.lody mające właściwości lecznicze wymyślili Włosi, produkując lody z oliwą z oliwek, chroniące skórę przed szkodliwością promieni słonecznych oraz lody leczące schorzenia wątroby.
Nietypowe smaki
W Japonii produkowane są lody o smaku ryby, wnętrzności lub atramentu kałamarnicy, czosnku, wołowego ozora, żmii i surowej koniny. Wybór smaków jest chyba najbardziej różnorodny na całym świecie. Smakosze lodów mogą też spróbować smaku tulipanów, cyprysów, smażonego bakłażana, krewetek, sałatki warzywnej, chilli czy płetwy rekina. Nie zapomniano także o naszych psich ulubieńcach, dla których stworzono lodowe kapsułki o smaku mleka od psiej mamy.
W Wielkiej Brytanii również powstały lody dla psów - orzeszkowe dyszenie, sernik złap swój ogon czy owsiana łapskonałość.
Duży wybór lodowych smaków serwuje także jedna z włoskich lodziarni. Można tam skosztować aż 860 różnych lodów, m.in. o smaku chilli, pomidorów, kukurydzy czy korniszonów.
Duży wybór lodów kusi. Może więc pozwólmy sobie na letnie szaleństwo i zróbmy sobie wakacje od liczenia kalorii. Jak przekonują dietetycy jeść można, ale jak we wszystkim należy zachować umiar.
Więcej informacji: www.nestle.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze