Błona dziewicza
BEATKA • dawno temuNa temat błony dziewiczej powstało wiele mitów i nieścisłości. Wiara w to, że błona dziewicza chroni przed ciążą, jest jeszcze popularna wśród młodych dziewcząt. Przyczyną wielu problemów jest po prostu nieznajomość podstawowych zasad rządzących anatomią kobiet. Co to jest błona dziewicza? Jak wygląda błona dziewicza? Jak głęboko jest umiejscowiona? W jaki sposób można przerwać błonę? Czy stosowanie tamponów prowadzi do przebicia błony? Czy przebicie błony zawsze wywołuje ból?
Co to jest błona dziewicza?
Błona dziewicza to cienki fragment błony śluzowej. Błona umiejscowiona jest w przedsionku pochwy. Jak wygląda błona dziewicza? Może mieć ona różne kształty: płatowany, wielootworowy, pierścieniowaty, półksiężycowaty, postrzępiony, mięsisty, sitowaty. Wygląd błony zależny jest od indywidualnych uwarunkowań. Wpływają na niego czynniki genetyczne, wady wrodzone, hormony. Kształt błony jest też warunkowany gojeniem się rany powstałej w wyniku urazu lub zakażenia. Błona dziewicza, na skutek hormonów wydzielanych w okresie dojrzewania, staje się grubsza i ma bardziej nieregularny kształt.
Całkowite zrośnięcie błony dziewiczej jest wadą rozwojową. Pierwsze sygnały o powstaniu zrośnięcia pojawiają się około 12 roku życia, kiedy to powinna pojawić się pierwsza miesiączka. Brak krwawienia może być sygnałem nieprawidłowości. Zrośnięcie błony uniemożliwia wydostanie się krwi, która zbiera się w pochwie lub macicy. Osoba mająca zrośniętą macicę może odczuwać cykliczny ból wywołany rozluźnieniem pochwy i macicy. Leczenie zrośnięcia błony polega na jej nacięciu. Dla tych, którzy mają wątpliwości: błona dziewicza nie chroni przed ciążą. Nawet gdy błona nie została przebita, ale doszło do wytrysku, istnieje normalne prawdopodobieństwo ewentualnej ciąży.
Przebicie błony dziewiczej
Podczas pierwszego stosunku płciowego dochodzi do naderwania błony, która pęka. Przebita błona dziewicza nie znika od razu. Przez pewien czas jej resztki znajdują się jeszcze w pochwie. Defloracja błony, czyli rozerwanie, nie musi nastąpić podczas pierwszego razu. Zdarza się, że błona pęka jeszcze przed rozpoczęciem współżycia. Przyczynami przerwania błony dziewiczej, innymi niż stosunek, są: stosowanie tamponów, masturbacja oraz uprawianie niektórych dyscyplin sportowych. Istnieje też sytuacja odwrotna. Podczas pierwszego współżycia nie musi dojść do przerwania błony dziewiczej. Może to nastąpić później lub też wcale. Błona może być na tyle elastyczna, że zamiast pęknąć, ugina się. Całkowite przerwanie błony następuje w tym wypadku podczas porodu.
Większość kobiet podczas pierwszego razu zaobserwowała delikatne krwawienie. Przerwaniu błony towarzyszy zazwyczaj ból. Nasilenie bólu jest również sprawą indywidualną. Niektóre panie mówią o niewielkim bólu, inne nie wspominają dobrze pierwszego razu. Krwawienie podczas przebijania błony nie jest obowiązkowe. Brak krwawienia nie świadczy o braku dziewictwa. Poza tym, jak wspomniano wyżej, kobieta może po prostu błony dziewiczej nie mieć.
U niektórych pań może dojść do hymenofobii (gr. hymen – błona dziewicza). Jest to zaburzenie polegające na odczuwaniu lęku przed bólem podczas pierwszego razu. Ból jest wyolbrzymiany tak bardzo, że pojawia się niechęć przed współżyciem oraz pochwica. Hymenofobię należy leczyć.
Żeby zwiększyć komfort kobiety podczas pierwszego razu, powinna ona przyjąć specjalną pozycję – tułów wygięty, a nogi umieszczone niżej. Pod biodra można podłożyć np. poduszkę. Jeżeli kobieta krwawiła po stosunku, nie powinna przez co najmniej 2 tygodnie współżyć. Dzięki temu możliwe będzie zagojenie się ranki. Obecnie modne staje się poprawianie miejsc intymnych. Plastyka krocza umożliwia zrekonstruowanie błony dziewiczej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze