Jak powstaje sok?
ALICJA BARSZCZ • dawno temuRozmowa przeprowadzona zosta艂a z prof. dr hab. Witoldem P艂ocharskim z Instytutu Ogrodnictwa.
Panie profesorze, prosz臋 nam powiedzie膰, jakie s膮 rodzaje sok贸w?
Istnieje kilka kryteri贸w okre艣laj膮cych rodzaje sok贸w. Jednym z podstawowych jest kryterium rodzaju surowca, z kt贸rego sok zosta艂 wykonany. Nazwa soku jest okre艣lona w przepisach. Rozr贸偶niamy tutaj soki owocowe, warzywne oraz owocowo-warzywne.
Drugie kryterium to dodatki, kt贸re przypomnijmy, 偶e w sokach musz膮 by膰 zawsze naturalne. B臋d膮 to wi臋c np. sk艂adniki mineralne i witaminy. Kryterium dodatk贸w pozwala nam wyr贸偶ni膰 dwa rodzaje sok贸w 鈥 100 proc. oraz soki. Soki 100 proc. nie mog膮 zawiera膰 偶adnych, nawet tych naturalnych dodatk贸w. Sk艂adaj膮 si臋 tylko z owoc贸w lub warzyw, z kt贸rych zosta艂y wyprodukowane. Natomiast do sok贸w, do kt贸rych mo偶na doda膰 naturalne dodatki, nale偶y np. sok pomidorowy i sok pomidorowy odtworzony z zag臋szczonego soku pomidorowego. Mo偶na do nich dodawa膰 s贸l i aromatyczne przyprawy. Brak jest przepis贸w unijnych dotycz膮cych sok贸w warzywnych innych ni偶 pomidorowe; do nich mog膮 by膰 dodawane naturalne substancje dodatkowe zgodnie z og贸lnymi przepisami unijnymi.
Trzecim kryterium jest konsystencja sok贸w 鈥 wyr贸偶niamy soki przecierowe, soki klarowne oraz soki m臋tne. Soki przecierowe otrzymuje si臋 poprzez przetarcie ca艂ych lub obranych warzyw lub owoc贸w. Soki klarowne charakteryzuj膮 si臋 tym, 偶e w wyniku filtracji i klarowania pozbawione zosta艂y zm臋tnie艅 i nierozpuszczalnych cz臋艣ci. Natomiast soki m臋tne 鈥 jak sama nazwa wskazuje 鈥 nie s膮 poddawane procesowi klarowania i filtracji, przez co zawieraj膮 naturalne zm臋tnienia. Niewiele os贸b wie, 偶e dost臋pne w sklepach pomara艅czowe i grejpfrutowe soki w kartonach to w艂a艣nie soki m臋tne.
Czwarte kryterium, kt贸re przyjmujemy, to kryterium obr贸bki termicznej, kt贸rej soki s膮 poddawane. Soki, kt贸re nie s膮 poddane 偶adnej obr贸bce termicznej, to tzw. soki niepasteryzowane. Charakteryzuj膮 si臋 one kr贸tkim terminem przydatno艣ci do spo偶ycia (zwykle od 1 do 3 dni) i wymagaj膮 zapewniania nieprzerwanie warunk贸w ch艂odniczych. Drugi rodzaj w tym kryterium to soki pasteryzowane. W zale偶no艣ci od wysoko艣ci temperatury pasteryzacji soki te zachowaj膮 przydatno艣膰 do spo偶ycia od kilku tygodni do kilku miesi臋cy, a ich przechowywanie nie wymaga warunk贸w ch艂odniczych.
Ostatnie kryterium to rodzaj p贸艂produkt贸w, z kt贸rych soki zosta艂y wykonane. Mamy tutaj dwa rodzaje sok贸w: bezpo艣rednie, tzw. NFC 鈥 Not From Concentrate i odtworzone z soku lub przecieru zag臋szczonego.
Panie profesorze, co to znaczy, 偶e sok zosta艂 odtworzony z soku zag臋szczonego?
Zacznijmy od tego, 偶e sok zag臋szczony zwykle produkuje si臋 w sezonie, kiedy owoce i warzywa maj膮 najwi臋cej witamin. To bardzo wa偶ne, poniewa偶 wraz z up艂ywem lata i jesieni owoce i warzywa trac膮 substancje od偶ywcze. Wyprodukowanie soku zag臋szczonego w okresie, gdy w produktach jest najwi臋cej witamin, gwarantuje, 偶e soki te r贸wnie偶 maj膮 ich maksymalnie du偶o.
Sok zag臋szczony to sok otrzymany z owoc贸w lub warzyw, kt贸ry nast臋pnie w warunkach obni偶onego ci艣nienia i w obni偶onej temperaturze jest zag臋szczany poprzez odparowanie z tego soku wody. Podczas tego procesu oddzielany jest tak偶e aromat. Gdy producent chce z takiego soku odtworzy膰 sok, sok zag臋szczony uzupe艂niany jest pitn膮 wod膮 w ilo艣ci nie wi臋kszej, jaka zosta艂a z niego odparowana. Wbrew powszechnym opiniom sok produkowany z soku zag臋szczonego nie mo偶e by膰 bardziej rozcie艅czony ni偶 sok bezpo艣rednio otrzymany z surowca. Dzi臋ki temu procesowi zawarto艣膰 takich sk艂adnik贸w jak witaminy, sk艂adniki mineralne, kwasy i cukry b臋dzie podobna, jak w sokach bezpo艣rednio otrzymanych z owoc贸w lub warzyw. Przy odtwarzaniu soku dodajemy te偶 do niego z powrotem naturalny aromat, jaki by艂 wcze艣niej oddzielony, a niekiedy tak偶e mi膮偶sz i cz膮steczki owoc贸w. Soki wyprodukowane z soku zag臋szczonego posiadaj膮 wysok膮 warto艣膰 od偶ywcz膮. Do ich produkcji 鈥 podobnie jak do wszystkich innych rodzaj贸w sok贸w — nie wolno u偶ywa膰 偶adnych sztucznych substancji, poprawiaj膮cych smak czy barw臋, ani konserwant贸w.
Na czym polega proces pasteryzacji?
Pasteryzacja to naturalna metoda utrwalania sok贸w poprzez ich podgrzanie, zwykle od 80 do 95 st. C, a nast臋pnie szybkie sch艂odzenie. Tym sposobem mo偶emy utrwala膰 jedynie produkty zawieraj膮ce kwasy, np. soki owocowe. Podczas tego procesu, kt贸ry w warunkach przemys艂owych trwa zaledwie kilkana艣cie do kilkudziesi臋ciu sekund, niszczone s膮 bakterie oraz inne drobnoustroje, kt贸re pozostawione w soku prowadzi艂yby do naturalnego procesu psucia. Dzi臋ki zaawansowanym rozwi膮zaniom technicznym pasteryzacja odbywa si臋 bardzo szybko, wielokrotnie szybciej ni偶 podczas przygotowywania domowym sposobem przetwor贸w na zim臋. Sok przed rozlewem jest pasteryzowany w przep艂ywie r贸wnie偶 w podobnej temperaturze (艣rednio od 15 do 30 sekund). Zasad膮 jest, 偶e po gwa艂townym podniesieniu temperatury do temperatury pasteryzacji, bardzo kr贸tkim przetrzymaniu, nast臋puje szybkie sch艂odzenie sok贸w, kt贸re nast臋pnie rozlewa si臋 w sterylnych warunkach do opakowa艅, takich jak kartony, butelki plastikowe b膮d藕 opakowania typu 鈥瀊ag in box鈥. Odpowiedni膮 kombinacj臋 czasu i temperatury pasteryzacji dobiera si臋 indywidualnie, dopasowuj膮c do rodzaju owoc贸w lub warzyw, z kt贸rych sok powstaje.
Czy proces pasteryzacji obni偶a warto艣膰 od偶ywcz膮 sok贸w?
Soki pasteryzowane, podobnie jak wszystkie inne soki, to produkty naturalne, bogate w witaminy i substancje od偶ywcze. Jak wspomnia艂em, wsp贸艂cze艣nie proces pasteryzacji jest tak dopracowany, 偶e ewentualny ubytek substancji od偶ywczych w soku jest naprawd臋 minimalny. Tak naprawd臋 zauwa偶alny ubytek dotyczy tylko witaminy C, kt贸ra si臋 szybko utlenia i to nie tylko w wysokich temperaturach. W pomara艅czy czy grejpfrucie, kt贸ry przyby艂 do Polski z Afryki, zawarto艣膰 witaminy C b臋dzie r贸wnie偶 ni偶sza ni偶 w produkcie zaraz po zerwaniu z krzewu. Ale i tak szklanka pasteryzowanego pomara艅czowego soku zaspokaja oko艂o 70 proc. dziennego zapotrzebowania na t臋 witamin臋. Na podkre艣lenie zas艂uguje fakt, 偶e likopen zawarty w soku pomidorowym, a poddany podczas przygotowania soku obr贸bce termicznej, jest lepiej przyswajalny dla cz艂owieka ni偶 ten pochodz膮cy z surowych pomidor贸w. Wygl膮da wi臋c na to, 偶e je偶eli zale偶y nam na likopenie, to zdecydowanie lepiej si臋gn膮膰 po pasteryzowany sok pomidorowy ni偶 po surowego pomidora.
A co z zawarto艣ci膮 b艂onnika i pektyn w sokach pasteryzowanych?
Generalnie soki nale偶y traktowa膰 jako 藕r贸d艂o witamin, mikro- i makroelement贸w; zawieraj膮 te偶 niewielkie ilo艣ci naturalnie wyst臋puj膮cych w owocach i warzywach w臋glowodan贸w. Soki przecierowe (szczeg贸lnie warzywne i owocowo-warzywne oraz soki m臋tne np. z owoc贸w cytrusowych, ale te偶 z jab艂ek i innych owoc贸w) zawieraj膮 b艂onnik. Wspomn臋, 偶e ma艂o znan膮 ciekawostk膮 jest fakt, 偶e proces obr贸bki termicznej pozytywnie wp艂ywa na zawarto艣膰 b艂onnika rozpuszczalnego, kt贸ry odgrywa bardzo pozytywn膮 rol臋 w naszym organizmie. W m臋tnym soku jab艂kowym znajdziemy zbli偶on膮 jego ilo艣膰 do tej co w jab艂kach. Dlatego soki przecierowe i m臋tne doskonale reguluj膮 przemian臋 materii, obni偶aj膮 poziom cholesterolu i ci艣nienie t臋tnicze krwi.
Dlaczego warto si臋ga膰 po szklank臋 soku dziennie?
Poniewa偶 soki s膮 藕r贸d艂em witamin, sk艂adnik贸w mineralnych, przeciwutleniaczy (antyoksydant贸w) w tym polifenoli i pektyn. Dotyczy to wszystkich rodzaj贸w sok贸w 鈥 tych jednodniowych i 艣wie偶ych, jak r贸wnie偶 pasteryzowanych, z d艂u偶szym terminem przydatno艣ci do spo偶ycia. Zgodnie bowiem z prawem obowi膮zuj膮cym na terenie ca艂ej Unii Europejskiej, a tym samym w Polsce, produkt nazwany sokiem musi by膰 produktem w pe艂ni naturalnym. Dlatego soki pasteryzowane z d艂u偶szym terminem przydatno艣ci do spo偶ycia, r贸wnie偶 powstaj膮ce z soku zag臋szczonego lub tzw. bezpo艣rednie (nie z soku zag臋szczonego — NFC), stanowi膮 dobre 藕r贸d艂o sk艂adnik贸w obecnych w warzywach i owocach. 艢wiatowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby dziennie spo偶ywa膰 min. 400 g warzyw i owoc贸w, w pi臋ciu porcjach. Szklanka soku, ok. 200 ml, z powodzeniem mo偶e stanowi膰 jedn膮 z tych porcji.
Materia艂 informacyjny Stowarzyszenia Krajowa Unia Producent贸w Sok贸w
Program Sfinansowany ze 艢rodk贸w Funduszu Promocji Owoc贸w i Warzyw
Ten artyku艂 nie ma jeszcze komentarzy
Poka偶 wszystkie komentarze