A jeśli to nie trądzik?
AGATA GAŁAJ • dawno temuObjawy przypominające trądzik, stan zapalny lub reakcję alergiczną nie zawsze muszą być tym, na co wyglądają, lub też ich przyczyna może okazać się dość niecodzienna. Jeżeli nieproszony gość na dobre zadomowił się na skórze lub w najbliższym otoczeniu, to nawet najlepsze kosmetyki nie poradzą sobie z jego zwalczeniem, a co więcej – bardzo często jeszcze pogarszają stan skóry.
Jeżeli Twój trądzik jest trudny do złagodzenia lub któryś z poniższych objawów przypomina te występujące u Ciebie, a na dokładkę odwlekasz decyzję o wizycie u dermatologa – zapoznaj się z kilkoma pasożytami, z których obecności możesz sobie nawet nie zdawać sprawy. Może to Cię przekona!
Nużeniec ludzki (Demodex folliculorum)
Występuje u 9 na 10 badanych osób i jest rozpowszechniony na całym świecie. Pasożyt ten dorasta do 0,4 mm długości (najczęściej 0,2–0,3 mm). Pasożytuje w mieszkach włosowych oraz gruczołach łojowych, szczególnie w okolicy nosa i ust. Odżywia się łojem i przesączem osocza krwi. Częściej występuje u ludzi z łojotokiem (do skóry tłustej łatwiej przywiera kurz). Przenoszony jest wraz z kurzem, przez kontakt bezpośredni z osobą zarażoną, przez stosowanie tych samych przyborów kosmetycznych, ręczników i ubrań. Profilaktyka polega na utrzymywaniu w czystości skóry i ubrań oraz oczyszczaniu skóry z zaskórników za pomocą płynów odkażających i peelingu enzymatycznego lub ziarnistego.
Na ogół nie wywołuje poważnych objawów chorobowych. Niekiedy może powodować zapalenie gruczołu łojowego lub mieszka włosowego, uniemożliwiając wydzielanie łoju. Objawem jest wówczas stan zapalny, ból i powstanie ropnia (pryszcz ropny). Wrażliwe osoby odczuwają lekkie swędzenie skóry w miejscach przebywania nużeńców, zwłaszcza gdy te aktywnie wnikają w głąb mieszka lub gruczołu łojowego. Przyczynia się do powstawania wągrów (zaskórników). Odchody nużeńca mogą u niektórych osób wywoływać stany alergiczne. Jego obecność sprzyja zakażeniom bakteryjnym, zwłaszcza w przebiegu trądziku i zapalenia łojotokowego skóry.
Nużeńca można wykryć badaniem mikroskopowym zaskórników lub całych torebek włosowych umiejętnie wyrwanych pęsetą, zwłaszcza tych zaropiałych. Na końcówce (tej tkwiącej w skórze, po wewnętrznej stronie) wągra niekiedy zaobserwować można poruszającego się nużeńca. Jest trudno zauważalny gołym okiem z powodu podobnej barwy pasożyta do barwy masy rogowo-łojowej wągra.
Świerzbowiec ludzki (Sarcoptes scabiei)
Białawy roztocz dorastający do 0,4 mm długości. Pasożytuje w skórze człowieka i zwierząt dzikich oraz hodowlanych. Żywi się komórkami skóry i rozmnaża się na powierzchni skóry – samica wgryza się pod naskórek i drąży w skórze chodniki oraz komory, w których składa jaja. W ciągu 3 miesięcy samica może znieść półtora miliona jaj. Larwy żywią się szczątkami tkanki pozostawionymi przez samicę. Zarażenie następuje przy bezpośrednim kontakcie z osobą chorą (np. podawanie ręki), za pośrednictwem wspólnej pościeli, ręczników i ubrań.
Objawem są widoczne na skórze różowe ślady (korytarze), stopniowo wypełniające się szaroczarnym kałem roztoczy oraz silny świąd. Najczęściej zajęte są boczne powierzchnie palców, okolice brodawek sutkowych, pośladki, okolice pępka i okolice narządów płciowych. Obecności świerzbowca mogą towarzyszyć wtórne zakażenia skóry bakteriami ropnymi oraz wyprysk na skórze. Drapanie sprzyja rozprzestrzenianiu się pasożytów na zdrowe części skóry.
U małych dzieci lub alergików objawy świerzbu dość łatwo jest pomylić z objawami alergii. Nietrafne rozpoznanie i leczenie niewłaściwymi środkami sprzyja dalszemu rozwojowi choroby. Dodatkowe działania po wyleczeniu świerzbu to wypranie i wyprasowanie noszonej wcześniej odzieży i bielizny oraz używanej pościeli (po 14 dniach ich nieużywania, gdyż tyle trwa cykl rozwojowy pasożyta).
Skórożarłoczek skryty (Dermatophagoides pteronyssinus)
Mikroskopijnych rozmiarów roztocz, przebywający w grubych kocach, kapach, dywanach, łóżkach, fotelach, kołdrach, poduszkach, odżywia się naskórkiem człowieka, bakteriami, grzybami i szczątkami roślin. Wydzieliny i wydaliny tego roztocza wywołują alergię (wyprysk, świąd skóry, astma itd.). Przenosi się wraz z kurzem. Im starsza tapicerka na meblach i pościel (poduszki, kołdry), tym więcej osobników je zamieszkuje i silniej działają alergennie.
Wyeliminowanie roztoczy z mieszkania przez stosowanie wentylatorów z filtrami, zachowanie czystości w mieszkaniu przy użyciu odkurzaczy z filtrami wodnymi, częste zmiany odzieży i pościeli, w tym poduszek i kołder, unikanie gromadzenia starych ubrań w szafach na ogół chroni przed rozprzestrzenianiem się tego pasożyta.
Wesz odzieżowa (Pediculus humanus vestimenti)
Wesz odzieżowa rozmnaża się znacznie szybciej i krócej żyje (10 dni) niż znana powszechnie wesz głowowa. Egzystuje wyłącznie na odzieży w pobliżu ciała. Gnidy składane są w zakamarkach i szwach odzieży. Kontakt odzieży ze skórą umożliwia pobieranie krwi z żywiciela. Zwykle wzdłuż szwów widoczne są ślady ugryzień. Objawami są świąd, stany zapalne, zakażenie ran bakteriami ropnymi, w miejscu ukłucia grudki zapalne, a potem blizny odbarwieniowe i przebarwieniowe (brunatnawe). Może przenosić riketsje (bakterie wywołujące dur brzuszny).
Wesz odzieżowa jest często przywożoną pamiątką z wakacji. Gotowanie odzieży i prasowanie skutecznie niszczy wszy i gnidy.
Pluskwa domowa (Cimex lectularius)
Ten owad dorastający do 5 mm długości jest aktywny głównie nocą. Żywi się krwią ludzi, podobnie jak jego larwy. Owady chowają się za dnia w szpary łóżek, do tapicerki, podłóg, mebli, pod tapety i do rurek instalacji elektrycznej. Przenoszą się wraz z przedmiotami codziennego użytku. W razie braku człowieka atakują inne ssaki, a nawet ptaki. Ich obecność objawia się nieprzyjemnym zapachem w miejscu żerowania.Pluskwy powodują skórne zmiany alergiczne, grudki zapalne, świąd skóry, pokrzywkę, rzadziej nasilony katar i częste kichanie.
Zwalczanie jest trudne. Zapobiegawczo stosuje się preparaty odstraszające owady, np. na bazie olejków eterycznych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze