Katechumen - kim jest, na czym polega przygotowanie do sakramentów
EWA ROSIECKA • dawno temuKatechumen to osoba dorosła, która chce zacząć żyć w zgodzie z naukami Kościoła i posiadać wszystkie sakramenty. Czas przygotowania do stania się chrześcijaninem określany jest mianem katechumenatu. Na czym polega przygotowanie do przyjęcia sakramentu?
Kim jest katechumen?
Katechumen to osoba (najczęściej dorosła), która z jakichś powodów nie przyjęła sakramentów świętych, takich jak chrzest, bierzmowanie czy Komunia Święta. Jednocześnie katechumen wyraża chęć stania się chrześcijaninem i życia zgodnie z Kościołem.
Zwraca się on z prośbą do duszpasterzy o naukę modlitwy, prawd wiary i Pisma Świętego, tak by w odpowiedni sposób przystąpić do zaległych sakramentów.
Rodzaje sakramentów
W Kościele katolickim uznaje się siedem sakramentów:
- chrzest;
- bierzmowanie;
- Eucharystia (Komunia Święta);
- pokuta (spowiedź);
- namaszczenie chorych;
- święcenia (kapłaństwo);
- małżeństwo.
Katechumen to osoba, która przygotowuje się do chrztu, bierzmowania lub Komunii Świętej. Są to sakramenty, niezbędne do uczestniczenia w życiu Kościoła.
Chrzest i bierzmowanie należą do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, są przyjmowane tylko raz w życiu. Eucharystia jest natomiast nazywana sakramentem wspólnoty Kościoła.
Większość kandydatów decyduje się na przyjęcie zaległych sakramentów za względu na chęć zawarcia małżeństwa i nawrócenie się w wierze.
W większości kościołów regularnie prowadzone są **spotkania dla katechumenów**, w zależności od miejsca mogą mieć one inną formę i różnić się długością trwania.
Najważniejsze jest jednak zakończenie przygotowania, czyli przyjęcie sakramentów. Podczas tego wydarzenia katechumen może zaprosić członków rodziny, by cieszyć się tą chwilą wraz z innymi.
Czym jest katechumenat?
Katechumenat to forma przygotowania osób dorosłych do przyjęcia sakramentów świętych, czyli chrztu, bierzmowania i Komunii Świętej.
Jest to czas, w którym kandydat poznaje modlitwy, uczestniczy w Mszy Świętej, poznaje prawdy wiatry i Pismo Święte. W czasie katechumenatu niezbędna jest pomoc osób duchownych, które pomogą w procesie i ułatwią poznanie wspólnoty Kościoła.
Cele katechumenatu to:
- przygotowanie do przyjęcia sakramentów;
- nauka codziennego życia w wierze;
- przekazanie nauk Kościoła;
- przekazania prawd wiary;
- nauka Pisma Świętego;
- zapoznanie się ze wspólnotą Kościoła.
Na czym polega przygotowanie katechumena?
Proces przygotowania katechumenów został ułożony przez Konferencję Episkopatu Polski. W tym czasie kandydat musi żyć według przykazań i zasad Kościoła, codziennie się modlić, a także uczęszczać na Msze Święte.
Duchowni powinni kształtować w katechumenie postawę apostolską oraz wyjaśniać najbardziej istotne kwestie, związane z wiarą i życiem we wspólnocie.
Sposób przekazywania informacji powinien być dostosowany do wieku oraz poziomu inteligencji. Początkowo, zapoznanie się z najważniejszymi naukami może wydawać się nieco skomplikowane i przytłaczające.
Historia katechumenatu
Katechumenat znany był już w starożytności, wówczas był on podzielony na trzy etapy:
przygotowanie dalsze (3 lata) - uczęszczanie na Msze Święte raz w tygodniu,
przygotowanie bliższe - miało miejsce podczas Wielkiego Postu, był sprawdzianem gotowości do przyjęcia sakramentu, chrzest był udzielany w Wielką Sobotę,
etap trzeci (7 dni) - katechumen w białej szacie uczestniczył na lekcjach katechezy, po tygodniu był uznawany za neofitę, czyli nowo nawróconego.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze