Kolposkopię zrób!
DOROTA ROSŁOŃSKA • dawno temuKoloposkopia to metoda badania szyjki macicy, która wykrywa jej schorzenia jeszcze w fazie bezobjawowej. Jest badaniem najlepiej wykrywającym stany przedrakowe i raka szyjki macicy. Obok cytologii to obecnie najważniejsze badanie profilaktyczne każdej kobiety. Nie obawiajmy się kolposkopii. To badanie zupełnie bezbolesne.
Koloposkopia to metoda badania szyjki macicy, która wykrywa jej schorzenia jeszcze w fazie bezobjawowej. Także wstępną fazę raka. Obok cytologii to obecnie najważniejsze badanie profilaktyczne każdej kobiety.
Nie obawiajmy się kolposkopii. To badanie zupełnie bezbolesne, tak samo jak cytologia, która powinna być znana każdej kobiecie. Do pochwy wprowadzany jest kolposkop, który ukazuje lekarzowi naszą szyjkę macicy w trójwymiarze i powiększoną nawet 400 razy! W takim mikroskopijnym zbliżeniu można dostrzec najmniejsze anomalie występujące na szyjce.
O bezpieczeństwie i braku inwazyjności tego zabiegu świadczy fakt, że można go wykonywać nawet w ciąży. Mamy też dobrą wiadomość dla osób, które umierają ze strachu oczekując kilka dni na wynik badania. W przypadku kolposkopii wynik otrzymuje się tuż po zakończeniu zabiegu, często ze zdjęciami szyjki macicy.
Jak przygotować się do badania?
Na kilka dni przed zabiegiem lepiej nie współżyć seksualnie. Nie można też poddawać się badaniu ginekologicznemu, wykonywać irygacji czy stosować preparatów dopochwowych. Na kolposkopię nie umawiamy się też w czasie miesiączki. Nie ma ograniczeń wiekowych do wykonania tego badania. Z uwagi na konieczność założenia wziernika pochwowego to badanie wykonuje się wyłącznie u kobiet, które rozpoczęły współżycie.
Przed zabiegiem lekarz zapyta o przebyte choroby narządu rodnego, liczbę porodów i datę ostatniej miesiączki. Ważne, by poinformować lekarza o naszej alergii na jod lub o skłonności do krwawień (chodzi o skazy krwotoczne).
Na czym to polega?
Badanie ma trzy fazy. Pierwsza to obserwacja szyjki przed usunięciem wydzieliny. Druga faza to badanie organu przemytego solą fizjologiczną. Na koniec zaś szyjkę macicy przemywa się 3% roztworem kwasu octowego bądź 5% roztworem kwasu mlekowego. To nie boli. Reakcja nabłonka szyjki na wymienione substancje daje kompleksową informację na temat jej zdrowia.
Dla kogo kolposkopia?
To badanie powinna zrobić każda kobieta, która współżyje seksualnie, by wyeliminować ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Należy podkreślić, że kolposkopia nie powinna być traktowana jako odrębne badanie, lecz jako bardzo istotny element w diagnostyce chorób szyjki macicy z pozostałymi badaniami: cytodiagnostyką, badaniami molekularnymi DNA HPV i badaniami histopatologicznymi.
Kolposkopia wykrywa także inne, mniej groźne choroby jak infekcje typu BV, drożdżakowe zapalenie pochwy (grzybica), rzęsistkowicę, zakażenie wirusem HPV. Infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze prowadzą do przewlekłych stanów zapalnych dróg rodnych, a ich niebezpiecznym następstwem może być erytroplakia, czyli tzw. nadżerka.
Są dodatkowe wskazania, by zafundować sobie to badanie. W pierwszej kolejności powinny wykonać ją panie, które:
mają nieprawidłowy wynik cytologii;stwierdzono u nich zakażenia wirusem HPV (np. dodatni wynik testu HPV, kłykciny kończyste itp.);mają tzw. nadżerki, przerost polipa szyjki macicy;plamią z dróg rodnych;mają upławy i nawracające zapalenie pochwy lub sromu; planują zabiegi przeprowadzane na szyjce macicy np. wymrażanie.
Na wygląd i stan szyjki macicy wpływają przebyte porody, poronienia i związane z tym uszkodzenia mechaniczne szyjki macicy, antykoncepcja hormonalna, ryzykowne zachowania seksualne (np. częste zmiany partnerów wiążą się z większym ryzykiem zakażenia wirusem HPV, opryszczką narządów płciowych, rzęsistkowicą czy chlamydiozą). Częściej nieprawidłowe obrazy dotyczące nabłonka szyjki macicy obserwuje się u kobiet stosujących tampony higieniczne, spermicydy, kapturki naszyjkowe lub krążki dopochwowe.
Kolposkopia a rak szyjki macicy
Kolposkopia jest badaniem najlepiej wykrywającym stany przedrakowe i raka szyjki macicy. Rak szyjki rozwija się stosunkowo wolno, nawet w ciągu 8–12 lat. Na szyjce pojawiają się zmiany wyglądu nabłonka, które umożliwiają wykrycie zmian przednowotworowych i wczesnonowotworowych podczas każdej wizyty u ginekologa. Ten nowotwór jest rzadkim zjawiskiem w krajach Europy Zachodniej, niestety inaczej jest w Polsce. Co roku zapada na niego ok. 4000 Polek, a wskaźnik umieralności przekracza 50%. Ryzykiem obarczone są także młode kobiety. Choroba rozwija się w konsekwencji zaniedbania profilaktyki. Dzięki kolposkopii udaje się wykryć wczesną postać raka szyjki macicy w stadium, które jest wyleczalne, a bardzo często nie daje jeszcze objawów klinicznych. Trafność kolposkopii w wykrywaniu wczesnej postaci raka szyjki macicy wynosi 81–97%, zaś połączenie kolposkopii z badaniem cytologicznym daje w tych przypadkach niemal 100% wykrywalność.
Gdzie zrobić kolposkopię?
Niestety nie każdy gabinet ginekologiczny wyposażony jest w skomplikowany i drogi sprzęt do kolposkopii. Nie ma jeszcze tak wielu przeszkolonych specjalistów, którzy wiedzą jak przeprowadzić to badanie. Wszystkie instytucje, które wykonują tę usługę, zarejestrowane są na stronie www.kolposkopia.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze