Zdrowe włosy i piękna skóra
EWA PAROL • dawno temuJeżeli Twoje włosy są słabe i zniszczone, a cera szara, pozbawiona blasku, z przebarwieniami, może czas zmienić dietę i nawyki żywieniowe. Stan włosów i skóry odzwierciedla doskonale to, jak się odżywiamy. Nawet najlepsze szampony, odżywki do włosów i drogie kremy do twarzy nie pomogą, jeśli nie dostarczamy organizmowi niezbędnych składników.
Możemy jednak poprawić kondycję (jednocześnie też wygląd) naszych włosów i skóry, przestrzegając kilku zasad żywieniowych.
Aby włosy i cera były zdrowe, niezbędna jest różnorodna, bogata dieta. To samo dotyczy zresztą całego ciała. Dlatego należy jeść dużo owoców i warzyw będących źródłem witamin i przeciwutleniaczy, produkty pełnoziarniste dostarczające składników mineralnych, orzechy – dla skóry dobre są zwłaszcza orzechy laskowe i migdały bogate w witaminę E. Druga ważna dla kondycji skóry witamina – A występuje natomiast w dużych ilościach w maśle, warzywach ciemnopomarańczowych (marchew) i ciemnozielonych (brokuły, szpinak).
O wyglądzie włosów i cery decydują w dużej mierze mikroelementy, których brakuje u tych dzieci i dorosłych, którzy spożywają żywność wysokoenergetyczną, zaspokajającą szybko głód, lecz mało zróżnicowaną, ubogą w warzywa, owoce, orzechy czy owoce morza. Pierwiastki cynk i krzem są odpowiedzialne za prawidłową kondycję mieszka włosowego, a także cery i paznokci. Bogatym źródłem cynku są: mięczaki morskie, natka pietruszki, pestki dyni, wątróbka cielęca czy kakao. Krzem obecny jest w daktylach, kaszy gryczanej, herbatce ze skrzypu (właśnie dlatego wiele preparatów na włosy i paznokcie bazuje na wyciągu ze skrzypu polnego). Niedobór selenu bądź żelaza może być powodem nadmiernego wypadania włosów. Selen łatwo pozyskasz, jedząc sałatki z kukurydzą, orzechami i rodzynkami; żelazo - spożywając ryby morskie, czerwone mięso, zielone warzywa, fasolę i czosnek. Należy też pamiętać o miedzi, której brak powoduje zaburzenia wchłaniania żelaza. Znajdziesz ją w płatkach owsianych, orzechach, ostrygach, grochu i wątróbce.
Powinniśmy jeść także ryby dostarczające nienasyconych kwasów tłuszczowych korzystnie działających na cerę — podobnie jak oliwa z oliwek, nawilżających skórę “od środka”, wzmacniających jej barierę ochronną.
Kolejny ważny składnik diety odpowiedzialny za wygląd włosów i skóry to błonnik. Zawierają go owoce, m.in. śliwki i figi, warzywa, zboża i rośliny strączkowe. Powinniśmy starać się, aby produkty bogate w błonnik znalazły się możliwie w każdym posiłku.
Warto jeść soję – to rada niekoniecznie tylko dla wegetarian, ale dla wszystkich dbających o zdrowe włosy. Soja zawiera naturalny hormon roślinny – fitoestrogen, który dodaje zdrowia skórze i włosom. Polecane jest mleko sojowe i orzeszki sojowe jako przekąska.
Powinniśmy wybierać produkty naturalne, jak najmniej przetworzone, bo takie zawierają najwięcej witamin. Gdy wybieramy owoce i warzywa, pamiętajmy, aby były jak najbardziej różnorodne i wielokolorowe – każde zawiera inne składniki odżywcze. Bardzo ważnym posiłkiem jest śniadanie; dobrze, by w jego skład wchodziły płatki zbożowe z mlekiem.
Należy też pamiętać, żeby chronić skórę i włosy przed szkodliwymi promieniami UV o każdej porze roku, nie tylko w lecie, na wakacjach w tropikach. W tym celu należy używać kremów do twarzy, emulsji do ciała i odżywek do włosów z filtrem ochronnym. Nawet gdy jest pochmurno i w znikomej ilości docierają do nas promienie UVB, promienienie UVA przenikają nie tylko przez chmury, ale i przez szyby, osłabiając elastyczność naszej skóry. Biorąc pod uwagę fakt, że aż 80% zmarszczek to skutek oddziaływania promieni słonecznych, warto chronić się przed promieniowaniem UVA o każdej porze roku.
A czego powinniśmy unikać? Włosom i skórze szkodzi dokładnie to samo co zdrowiu ogólnie, czyli alkohol, papierosy (także bierne palenie) i wysoko przetworzona żywność, taka jak gotowe jedzenie czy słodycze.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze