Zdrowie od jabłek
JADWIGA JANKOWSKA • dawno temuCierpkie, kwaśne, słodkie, twarde, miękkie - każdy ma swój typ. Dzieciaki lubią niedojrzałe jabłka, zerwane wprost z drzewa sąsiada. Kwaśne są najlepsze na szarlotkę lub do duszonej kaczki. Słodkie są świetne do szkoły lub pracy, na drugie śniadanie. Jesienią i zimą warto jeść późniejsze odmiany.
Jabłonie sadzono w delcie Nilu już ponad trzy tysiące lat temu.
Najlepsze polskie
Kupuj polskie jabłka sezonowe. Są większe szanse, że będą świeże i że dojrzały w pełnym słońcu, a nie w dojrzewalni. Poza tym polskie nie są tak umordowane transportem. Zapomnij o plastikowych, ładnych, idealnie okrągłych, dużych jabłkach w środku zimy, twardych i pozbawionych zapachu. Nie pochodzą z Polski i na pewno nie dojrzewały w słońcu. Jeśli jabłka mają drobne niedoskonałości, niewielkie nienaturalne plamki, są niekształtne, albo niezbyt wyrośnięte, tym lepiej. Jest duże prawdopodobieństwo, że nie były traktowane nawozami sztucznymi i „wspomagaczami” dojrzewania. Najzdrowsze są te, w których mieszka "robak". To znak, że drzewo nie było pryskane chemikaliami.
Wybierz czerwone
Wybieraj czerwone jabłka. Barwniki zawarte w skórce czerwonego jabłka – antocyjany – to naturalne antybiotyki. Bronią roślinę przed chorobami, zwalczają wolne rodniki, chronią przed zbyt szybkim starzeniem się.
Jedz ze skórką
Umyj i wyszoruj jabłka, ale zjadaj je ze skórką, nie obieraj, ponieważ sporo wartościowych składników znajduje się tuż pod skórką. W skórce i pod nią znajduje się najwięcej witamin, głównie C i z grupy B.
Najzdrowsze surowe
Jabłka zjadaj na surowo lub piecz je jak najkrócej, by nie utraciły cennej witaminy C. Wyśmienicie smakują zwłaszcza pieczone z miodem i orzechami.
Dlaczego jabłka są zdrowe?
Zawarta w jabłkach, zwłaszcza tuż pod skórką, witamina C niszczy szkodliwe wolne rodniki i chroni przed siniakami.
Witaminy z grupy B poprawiają wygląd włosów i paznokci.
W jabłkach (tak samo jak w innych warzywach i owocach) znajdują się polifenole – antyutleniacze. Aktywnie walczą z powstawaniem komórek rakowych oraz z chorobami: cukrzycą, chorobami sercowo-naczyniowymi.
Jabłka poprawiają stan płuc, zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów i ryzyko chorób serca.
Chronią przed skutkami „złego cholesterolu”.
Jabłka dostarczają błonnika i usprawniają trawienie.
Zawarty w jabłkach potas dba o serce.
Fosfor reguluje przemianę materii, wzmacnia zęby i dodaje energii.
Bor pomaga budować mocne kości i pozwala lepiej wykorzystać energię z pożywienia.
Magnez koi nerwy.
Uwaga
Jabłka jedzone w dużych ilościach niszczą szkliwo zębów. A z powodu fermentacji w żołądku mogą przekłamać wynik badania w alkomacie na obecność alkoholu w wydychanych powietrzu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze