Wegetarianizm – sposób na życie
DANUTA CAPIGA • dawno temuWegetariański sposób żywienia wciąż postrzegany jest w Polsce jak dziwactwo. Potocznie rozumiany jest jako niejedzenie mięsa, a w istocie jest to określony styl życia połączony ze specjalną dietą.
Wegetariański sposób żywienia wciąż postrzegany jest w Polsce jak dziwactwo. Potocznie rozumiany jest jako niejedzenie mięsa, a w istocie jest to określony styl życia połączony ze specjalną dietą.
Wegetarianie świadomie i starannie komponują dietę, bo wiedzą co jeść, żeby zachować dobrą formę. Dieta musi być zróżnicowana i skomponowana zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem organizmu. To co jest oczywiste dla wegetarian, nie zawsze pokrywa się z przyzwyczajeniami żywieniowymi osób jedzących mięso.
— Obiady wyglądające codziennie niemal identycznie – złożone z ziemniaków i kawałka mięsa – lub potrawy smażone na głębokim tłuszczu, podawane w towarzystwie kalorycznych dodatków, mają dużo gorszy wpływ na nasze zdrowie, niż dobra bezmięsna dieta – mówi Urszula Giża, ekspert firmy Tarsmak.
Wegetarianie to z reguły bardzo świadomi konsumenci, zmuszeni do analizowania etykiet. Często w składzie kupowanego produktu są składniki odzwierzęce jak np. żelatyna, tłuszcze cukiernicze. Ważne też są wartości odżywcze i data przydatności do spożycia na etykiecie. Kupować świadomie powinni wszyscy nie tylko wegetarianie.
Posiłki wegetariańskie nie są nudne i monotonne, jak myślą niektórzy.
— Rezygnacja z mięsa to dobry powód do tego, by wypróbować różne smaki i połączenia, dlatego wegetariańskie przepisy są nieocenionym źródłem inspiracji. Aby urozmaicić walory smakowe oraz wygląd potraw, warto sięgać po różnorodne dodatki, takie jak zioła, przyprawy lub gotowe produkty, jak sosy warzywne – na przykład na bazie bogatych w przeciwnowotworowy likopen pomidorów - radzi Urszula Giża z firmy Tarsmak.
Wegetarianie prowadzą aktywny styl życia i chętnie biorą udział w różnego rodzaju sportach, są również obrońcami zwierząt, sprzeciwiają się ich cierpieniom i zabijaniu. Świadomie nie kupują ubrań i przedmiotów skórzanych.
Źródło: informacja prasowa Justyna Kiejza
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze