Fast food’y są dziś tak popularne, że każdy w zasadzie traktuje je jako coś naturalnego. Są one odzwierciedleniem naszego życia, pełnego stresu i przeżywanego w pełnym biegu. Jest na to jednak pewna rada. Jest nią Slow Food.
Jest to nie tylko sposób jedzenia, ale i sposób życia. Slow Food oddaje nam bowiem utraconą przez nas zmysłową przyjemność, która zawarta jest w chwili wytchnienia, odpoczynku, spokoju. Slow Food namawia nas do odkrywania smaków, zamiast ich biernego przyjmowania. Mimo milionów gatunków warzyw obecnych na świecie, my próbujemy tylko 10 z nich. Czyż nie żyjemy w takim razie tylko cząstką życia?
Slow Food to międzynarodowa organizacja typu non-profit, która chroni prawa do smaku. Została założona w 1986 roku we Włoszech, a jej celem była ochrona oraz wspieranie niewielkich regionalnych producentów żywności. Zamiast hamburgera, czy frytek proponuje się nam więc dania, mające bogatą tradycję, przygotowane z regionalnych, niedostępnych w żadnym innym miejscu składników.
W Polsce organizacja działa od 4 grudnia 2002 roku. Struktura ruchu opiera się na tzw. conviviach. Zrzeszają one podobnie myślące osoby, które chcą zapewnić sobie i nam wszystkim możliwość pełnego czerpania i korzystania z odkryć kulinarnych całej ludzkości.
Jednym z głównych filarów-symboli polskiej tradycji kulinarnej jest góralski oscypek, którego ochroną zajął się Slow Food już na początku.
Więcej informacji o samej organizacji i jej akcjach można znaleźć na tej stronie.
Źródło: SlowFood.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze