Tarta z jabłkami
KAROLINA • dawno temuCiepłe i aromatyczne ciasto to niezastąpiony element budujący atmosferę prawdziwego domu, do którego wracamy z czystą przyjemnością. Roztaczający się wokół zapach kusi i przywołuje na myśl miłe wspomnienia. To błogie uczucie potęguje świeżo upieczone ciasto, którego degustacja przynosi nie lada przyjemność. Bez wątpienia trudno jest zastąpić samodzielnie wykonany deser nawet najbardziej wykwintnym wyrobem kupionym w pobliskiej cukierni albo piekarni. Już teraz zobacz, jak możesz sprawić swoim bliskim miłą niespodziankę i zapoznaj się z przepisem na tartę z jabłkami.
Co to jest tarta?
Istnieją pewne rodzaje dań, które szybko zdobywają powodzenie i z łatwością adaptowane są do różnych kuchni. Z jednej strony spowodowane jest to świetnym połączeniem składników, z drugiej natomiast dużą dostępnością niezbędnych do wykonania potraw produktów. Duże uznanie wśród innych kultur zdobyło dotychczas wiele receptur kuchni śródziemnomorskiej, kuchni meksykańskiej, amerykańskiej, a w końcu kuchni francuskiej. To właśnie ostatnia z wymienionych tradycji kulinarnych jest źródłem, z jakiego przepis na tartę, rozpowszechnił się nawet w najbardziej odległych zakątkach świata. Poprzez wzajemne oddziaływanie na siebie rozmaitych kuchni powstały dość nieoczekiwane, lecz cieszące się dużym uznaniem, warianty wskazanej receptury. Tarta jest ciastem, do jakiego dodawane są rozmaite produkty spożywcze. Wyróżnić można kilka rodzajów tart, uwzględniając nie tylko farsz, lecz także typ ciasta, z jakiego są wykonane. Po pierwsze zatem możemy mówić o tarcie drożdżowej, kruchej albo też z ciasta francuskiego. Mając na uwadze jej nadzienie, wskazać należy tartę owocową, warzywną, rybną, czy też mięsną. Może być ona zatem przyrządzana zarówno na słodko jak i na słono. Poza tym do najpopularniejszych odmian omawianego ciasta zalicza się tarte tatin, jaka jest odwróconą do góry nogami tartą klasyczną oraz quiche, która posiada pikantne i wytrawne nadzienie połączone z kremem.
W jaki sposób można rozpoznać klasyczną tartę? Cechą charakterystyczną dla niej jest to, że ciasto pokrywa jedynie dno i pofalowane boki naczynia, co sprawia, że może być pieczone w różny sposób. Ma taką postać bez względu na to, czy jest to tarta jabłkowa czy z kurczakiem. Jeżeli zastanawiasz się, jak zrobić tartę, przeczytaj poniższy przepis.
Przepis na tartę
Jeśli chcemy upiec tartę, powinniśmy bliżej przyjrzeć się dwóm recepturom. Pierwszą z nich jest przepis na ciasto do tarty, natomiast druga receptura związana jest z przygotowaniem nadzienia.
Oto lista składników niezbędnych do przygotowania ciasta:
Zanim zaczniesz robić nadzienie, upewnij się, że w swojej kuchni masz:
- 0,5 kg jabłek,
- cynamon,
- cukier,
- masło.
Krok 1
Do przesianej mąki należy dodać margarynę, a także cukier wraz ze szczyptą soli. Składniki te trzeba dokładnie połączyć i wyrobić ciasto, które następnie przykrywamy i wkładamy do lodówki na co najmniej godzinę.
Krok 2
Kiedy ciasto się chłodzi, należy obrać jabłka i pokroić je w drobne plasterki. Odrobinę masła należy rozpuścić na patelni i na niewielkim ogniu poddusić owoce. Gdy staną się już miękkie, trzeba je osłodzić do smaku. Ilość dodanego cukru zależy od gatunku użytych jabłek oraz własnych preferencji. Po zdjęciu z ognia należy dodać odrobinę cynamonu.
Krok 3
Ciasto należy wyjąć z lodówki i wylepić nim dno oraz boki posmarowanego tłuszczem okrągłego i płaskiego naczynia. Następnie powinno ono być wstawione do piekarnika nagrzanego do temperatury 200° C na około 30 minut. Po tym czasie formę z ciastem trzeba wyjąć i na jego powierzchni ułożyć przygotowane wcześniej owoce. Tarta powinna się piec jeszcze przez około 5 minut.
Powodzenia!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze